לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
פעילות לבתי ספר
series

פעילות לבתי ספר

לטעום קולנוע: פעילויות לתלמידי ביה"ס היסודי, חטיבת הביניים והתיכון

צ'ארלי צ'אפלין

(עברית/ערבית)
האיש שהמציא את הצחוק. מפגש המדגים את איכויותיו הנדירות של גדול הקומיקאים. סיפורו של גאון שהפיק, ביים ושיחק בכל סרטיו. המפגש מתרכז בתרומתו של צ'אפלין להתפתחות הקומדיה והשפה הקולנועית.

מאחורי הקלעים של אומנות הקולנוע

מפגש עם עולם הקולנוע: הכרת שפת הקולנוע והתהליכים העומדים ביסודה של כל יצירה קולנועית, על ידי הקניית מושגי יסוד והחשיבות של כל אחד ואחד מהם על הסרט המוגמר: תסריט, בימוי, צילום ועריכה.

במאים גדולים בקולנוע

מפגש המתמקד בסגנון האישי של במאי, תחומי העניין שלו, הייחוד שלו ותרומתו לאומנות הקולנוע (ניתן לבחור הרצאה על אחד מהבמאים הבאים: סטיבן שפילברג, פליני, וודי אלן, טים ברטון, רוברט אלטמן, פרנסיס פורד קופולה, האחים כהן ועוד).

ז'אנרים בקולנוע

מהו ז'אנר ומהם מאפייניו? המפגש העוסק בסוגים שונים של ז'אנרים קולנועיים כגון מערבון, קומדיה, מיוזיקל, מלודרמה ועוד – סוד הצלחתם, הגורמים לנפילתם והשינויים שחלו בהם במהלך השנים. המפגש מלווה בהדגמות מתוך סרטים קלאסיים (בבחירה מראש, ניתן להתמקד בז'אנר אחד) תוך התמקדות בהדגמות מקולנוע ישראלי עכשווי.

קולנוע ישראלי – כיתת אמן

היכרות בלתי אמצעית עם מיטב הבימאים, שחקנים ,תסריטאים בעבודתם. חשיפה ייחודית ואישית למיטב הקולנוע הישראלי עם כל אחד מיוצריו (הפעילות ניתנת גם באנגלית).

קולנוע דוקומנטרי – ישראלי\עולמי

סרט במתכונת טרום בכורה

מפגש המתמקד במאפייני הקולנוע התיעודי. מהם הכלים בהם משתמש הבמאי התיעודי וכיצד משפיעה נקודת המבט בה בחר. האם הסרט התיעודי משקף מציאות קיימת, או יוצר מציאות מדומה.

מה בין קולנוע לטלוויזיה?

יחסי הגומלין בין המסך הגדול למסך הקטן. האם אמצעי התקשורת משקפים מציאות או בוראים אותה? כוחה של הטלוויזיה אל מול כוחו של הקולנוע: מה מייחד כל אחד מהם ומהם מגבלותיו?

נושא חשוב ומרתק בעיקר עבור קהל צופים צעירים.

הרשת התקשורתית

הרצאה העוסקת בפנים השונות של התקשורת בין אנשים בעידן הדיגיטלי וכן ביחס שבין הקולנוע למחשב והשפעתו על אורח החיים האנושי.
צפייה בסרט: הרשת החברתית

אני והחבר'ה – בקולנוע הישראלי/ העולמי

מפגש החושף את עולמו של הילד דרך סיפורים קולנועיים מרתקים על קבוצות וחבורות ילדים.

והסרט הזה הוא אני

תוכנית המיועדת לקהלים ייחודיים כגון מחוננים, חינוך מיוחד, דוברי ערבית , בדואים והקהילה הדתית. התוכנית מציגה סרטים העוסקים בעולמם של קהלים מיוחדים תוך פיתוח דיאלוג וצפייה ביקורתית בסרטים הנבחרים והפעלתם כחלק מתוכנית הלימודים בבית הספר.

יש לי סימפטיה לתל אביב…

מפגש המשלב הרצאה בשילוב קטעי ארכיון מסרטי קולנוע על העיר תל-אביב בהרצאה יודגמו אספקטים שונים של החיים בעיר תל-אביב בעבר ובהווה : חיי העיר התוססים, המשפחה, יחסי שכנות, חבורות, בדידות, מיעוטים.
הסרטים שנבחרו מהווים פנוראמה תרבותית. המפגש יאפשר להיחשף לזוויות חדשות של העיר דרך עיניים של יוצרים שלא ניתן להיחשף אליהם בכתה.

הקולנוע כחלום

ההרצאה תעסוק בחוויית הצפייה בקולנוע כסוג של חלום. נשוחח על סרטים העוסקים בטשטוש הגבולות בין המציאות לדמיון ובתודעה היוצרת מציאות.
צפייה בסרט "ההתחלה".

מדע בדיוני

עולמות נסתרים, דמויות מגלקסיות אחרות והגשמת חזיונות מופלאים באמצעות פעלולים וטכנולוגיות קולנועיות. סרטי המדע הבדיוני ממחישים רעיונות, אידיאולוגיות ומעלים שאלות פילוסופיות בנוגע לקיום האנושי: הפחד מהעתיד ומהעולמות החיצוניים לנו, העימות בין האדם למכונה ותפישת מושג הזמן.

 

מועדון הסרט המופרע

בסדרת הרצאות מצחיקה במיוחד, יחשוף אלון גור-אריה את סיפורם של האנשים ששינו את העולם בקומדיות שלהם. מסתבר, שסיפור חייהם של יוצרי הקומדיות המצחיקים בעולם מצחיק לא פחות מהסרטים עצמם. בסיום כל מפגש ניתן להקרין על מסך הקולנוע קומדיה קלאסית מובחרת של אותו יוצר.

סרטים בהקשר לתוכניות הלימודים (ספרות, היסטוריה,אזרחות)

מספר לסרט

ההרצאה תדגים את התמודדות הקולנוע עם היצירה הספרותית, ותדגיש את ייחודו של הקולנוע כמתרגם ספרותי (מעיבוד ספרותי בראשית הדרך עד יצירה העומדת בפני עצמה). ההרצאה מתבססת על הקשר הייחודי והמשתנה בין קולנוע לספרות, תשלב קטעי סרטים הלקוחים מספרי ילדים.

היסטוריה במבט קולנועי

תפיסת הסרט הקולנועי כטקסט היסטורי מאפשרת לנו לערוך מפגשים אשר במרכזם התבוננות ייחודית בתקופות היסטוריות שונות שהקולנוע ואנשי הקולנוע בחרו לעסוק בו (מדוע עושים סרטים היסטוריים, אילו כשלים יש ביצירה מסוג זו, אילו סכנות אפשריות והייחוד של הסרט על פני מסמך היסטורי אחר). המפגשים מאפשרים חשיפה לאוצרות קולנועיים בהיבט ייחודי והעמקה של הבנת התקופה ההיסטורית לצד ההבנה של הקולנוע כמייצג הלכי רוח ומגמות פוליטיות שונות.

שואה בקולנוע הישראלי/ העולמי

לקולנוע דרכים רבות לבחון את נושא השואה. יוצרים שונים עיבדו את הנושא מנקודת מבטם האישית והאומנותית. המפגש יעביר את הנושא הכאוב, ובמידת העניין יוזמן אורח המתקשר לנושא.

טקסי התבגרות בקולנוע לקראת בר/בת מצווה

תוכנית מיוחדת לילדי בר ובת מצווה הכוללת קטעים מטקסי התבגרות בעולם. התוכנית עוסקת בהבדל בין טקס התבגרות לתהליך התבגרות. מציגה טקסי התבגרות מסורתיים בחברות שונות ע"י ייצוגם הקולנועי ודנה בביטויי המודרני המחפש עיצוב טקסי התבגרות אחרת.

קולנוע אקולוגי

קולנוע העוסק בתכנים של איכות הסביבה ותכנים ירוקים לבתי ספר בעלי תוכנית לימודים ואוריינטציה של שמירה על הסביבה.

אני וחיות אחרות

מפגש העוסק במקומן של חיות בעולמם של ילדים, מנקודת מבט קולנועית. סיפורים קולנועיים על חיות: כיצד מטפל הקולנוע בקשר שבין אדם לחיה, החיה כגיבורת הסרט ועידוד לאהבת חיות ותכנים ירוקים דרך הקולנוע.

קולנוע כמראה חברתית

זכויות הילד

זכויות הילד: מהן זכויות הילד? האם הן שונות ממקום גיאוגרפי אחד לאחר, האם הן אוניברסאליות או חוצות תרבויות. ההרצאה מלווה בקטעי סרטים המציבים במרכז התמודדויות של ילדים ומתבגרים עם זכויותיהם. בין הנושאים הנידונים: זכויות ילדות כשוות ערך לבנים, הזכות לחינוך והשכלה מול ניצול עבודת ילדים.

נעורים והתבגרות בקולנוע

סקירה מאלפת מתקופת הילדות ועד תקופת ההתבגרות בקולנוע. נושא הנעורים מנקודת מבט קולנועית. והתמודדות של בני נוער עם בגרותם. ההרצאה מלווה בדוגמאות מסרטים מהארץ ומהעולם.

חבורות

חבורת הילדים בקולנוע. מה מאפיין חבורות ילדים? מדוע יש ביטוי מועט לחבורת בנות? על נקודת מבט של ילדים הנמצאים מחוץ לחבורה, "האאוטסיידר" על תפקידו של המנהיג. ההרצאה משלבת קטעי סרטים בינלאומיים ונותנת מקום של כבוד לייצוג החבורה הישראלית.

אלימות בקולנוע

מפגש העוסק ומדגים את דרכי הביטוי הקולנועיות של נושא האלימות במטרה לחדד את מודעותם של הצופים לנושא תוך כדי עידוד לדיאלוג אקטיבי של הנושא.

החריג בקולנוע

הקולנוע חושף את הצופים לרגעי הקושי וההתמודדות של "החריג" כפי שהוא נתפס ע"י הכלל, ההתייחסות אליו, מאבקיו היומיומיים, המשברים ולעיתים הניצחון שלו אל מול כולם.

משפחה בקולנוע

הקולנוע מתייחס למשפחה על היבטיה הרבים הן מנקודת ראות של משברים בתוך המשפחה, התמכרויות במשפחה, קשיים, מצוקות, משפחות מלוכדות וכו'…

התמכרויות בקולנוע

הטיפול הקולנועי בנושא סמים והתמכרויות מנקודות מבט שונות: קולנוע דוקומנטרי, הסיפור האישי, התופעה החברתית. ניתן לשלב מפגש עם אדם שעבר תהליך של התמכרות ונגמל.

לקראת יום השואה הבין לאומי

גולדה מריה | טרום בכורה
ושיחה מקוונת בזום עם היוצרים
לרכישה