לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
סולידריות | פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם | 5-10/12

סולידריות | פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם | 5-10/12

סולידריות - פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם | SOLIDARITY – TEL AVIV HUMAN RIGHTS FILM FESTIVAL

סולידריות – פסטיבל תל אביב לקולנוע וזכויות אדם הוא אירוע ייחודי המעלה לשיח ציבורי בישראל סוגיות חברתיות-פוליטיות מרכזיות באמצעות הקרנתם של סרטים פורצי דרך בנושאי זכויות אדם, מהארץ ומהעולם, החותרים לקידום השלום, דמוקרטיה וזכויות אדם לצד שוויון וצדק חברתי, וניהול דיונים בעקבותיהם.

סולידריות, הפסטיבל היחיד בישראל המוקדש לקולנוע וזכויות אדם, מתקיים משנת 2010 בסינמטק תל אביב. תוכנית הפסטיבל משלבת סרטים בינלאומיים עטורי פרסים, עלילתיים ותיעודיים, ומסגרות לבחינת נושאים הקשורים בסוגיות ומאבקים שונים – ביניהם גלובליזציה, פליטים, כיבוש, אפליה, גזענות, מעמד הנשים, קהילת הלהט"ב, חופש הביטוי, זכויות עובדים, רעב, עוני ומשבר האקלים.
התוכנית הישראלית כוללת הקרנות בכורה וכן מבחר ממיטב הסרטים הישראליים בתחום זכויות אדם בשנת 2019, בהם סרטים של יוצרים פלסטינים. בנוסף, היא כוללת, מחוות ליוצרים בולטים, תחרות נושאת פרסים לסרטים בנושאי זכויות אדם בשני מסלולים,

סרטים קצרים וסרטי סטודנטים, ולראשונה גם תחרות לסרטי תיכוניסטים, במטרה לעודד עיסוק בנושאים פוליטיים וחברתיים ביצירה המקומית ולחזק את מעמדו של תחום זה בקרב תלמידים, סטודנטים לקולנוע ויוצרים ישראלים.

פסטיבל סולידריות מתקיים ביוזמתו ובניהולו של דני וילנסקי ובהפקתה של עמותת סולידריות לאמנות, אקטיביזם וזכויות אדם. הפסטיבל נערך מתוך אמונה בכוחו של הקולנוע לעורר מחשבה ופעולה לקראת מציאות צודקת יותר ועתיד טוב יותר בישראל, באזור ובעולם כולו. דווקא בימים אלו, כאשר הרעיון הדמוקרטי נמצא תחת איום, חשוב להשמיע באומץ קול צלול, ברור וחופשי.

מנהל הפסטיבל – דני וילנסקי

מנהל אמנותי- גידי אביבי

לחם – לזכרו של רמי דנון | סולידריות

6-12-2019 | שישי
12:30
אולם 1
מחווה לרמי דנון: לחם | Bread שלמה אלמליח, מעולי מרוקו, החי בעיירת פיתוח בדרום הארץ, מפוטר ללא פיצויים מהמאפייה שבה עבד בעשרים השנים האחרונות. הוא שוקע בדיכאון, פותח בשביתת רעב, ונועל את דלת הדירה על משפחתו. השביתה וההתבצרות מושכות את תשומת הלב בעיירה, אך בני הדור הצעיר של המשפחה, ילידי הארץ, לא מצליחים לעורר תמיכה, ולרתום את השביתה למאמץ ציבורי. הקרנה בנוכחות הבמאי. לפני ההקרנה תתקים שיחה בהשתתפות: תחיה דנון, עודד קוטלר, אמנון לוי, יורם חטב, זהר יעקובסון בהנחיית: נעם סמל
לדף הסרט

דמיינו שלום + שיחה | סולידריות

6-12-2019 | שישי
14:00
אולם 2
דמיינו שלום | Imagine Peace סרטו של מייקל רוגוזין, בנו של ליונל רוגוזין, מאפשר לו לחזור אל מסלול חייו של אביו, במאי קולנוע יהודי אמריקאי שהאמין בכוחו של הקולנוע לשנות את המציאות באמצעות יצירה תיעודית פוליטית. יותר מארבעים שנה אחרי גניזת הסרט הקצר "דיאלוג ערבי-ישראלי" של אביו חוזר רוגוזין לאותו סרט ומנסה להבין בעצמו מה השתנה כאן, מה נותר רלוונטי מהשיחה הכנה שתועדה בין קינן לחוסיין, ומה נותר ממורשתם של שני ענקי הרוח הללו, שבינתיים הלכו לעולמם. הסרט עוקב אחר רוגוזין במסעותיו בישראל, שבה חי בתחילת שנות השישים, וכן בפלסטין, פריז וניו-יורק, כשהוא מראיין אנשים שונים שהכירו את חוסיין וקינן ומקרין את סרטו של אביו לעיתונאים, אנשי רוח ואקטיביסטים פוליטיים. הסרט יוצג בנוכחות הבמאי בהקרנת בכורה ישראלית במסגרת המחווה "על דעת עצמו" לציון עשר שנים למותו של קינן. הקרנה בנוכחות הבמאי.
לדף הסרט

מתחם חסן ערפה + שיחה | סולידריות

6-12-2019 | שישי
15:00
אולם 1
מתחם חסן ערפה | Hassan Arfa Compound מתחם חסן ערפה היה עד לא מזמן מובלעת מוזנחת, נשכחת, של בתי מלאכה קטנים בלב תל אביב. כעת עוברת על האזור תנופת פיתוח והוא מפונה לטובת מגדלים חדשים. תושבי המקום, רבים מהם משולי החברה, מוצאים את עצמם בקרב הישרדות אחרון וחסר סיכוי, מול כוחות גדולים וחזקים מהם. מתחם חסן ערפה, פרדס ערבי נטוש, שבמשך השנים פלשו והתיישבו בין חורבותיו בעלי מלאכה ואנשים משולי החברה, היה עד לא מזמן מובלעת מוזנחת, נשכחת, בלב תל אביב. בימים אלה עוברת על האזור תנופת פיתוח והוא מפונה לטובת מגדלים חדשים. עתי, בעל מסגרייה שמקבל צו פינוי, מנסה להיאבק בכוחות הנדל"ן ומאוים על ידי גורמים עבריינים. אנדריי, מעצב גרפי מוערך שהפך לחסר בית, מכור לסמים, מנסה לשרוד עם המעט שנותר. מישה, שהסתבך בחובות, בונה רפסודה ומתכנן לברוח בעזרתה מהארץ. יצחק, חסר בית בעל ידע אנציקלופדי, מסתובב בין המבנים שהולכים ונעלמים, ומספר את ההיסטוריה, שאיש אינו רוצה עוד לשמוע. כמו בעיירה שכוחת אל מהמערב הפרוע, נאספים אנשי המקום למאבק אחרון, חסר סיכוי, מול כוחות גדולים מהם לאין שיעור. הקרנה בנוכחות הבמאי. לפני הסרט יוקרן הסרט הקצר "שוליים" | Margins בבימוים של דודי אשכנזי, תמר חריטונוב, רותם עזרא, יונתן דומוש, סביון ארבל, עמית קרני, דניאל פורת, תום שוורץ, דניאל אמביה, אושרית גדליה, אן ביתן, הודיה רוזנבלום, ליהיא דהן: דרי רחוב מספרים את סיפוריהם בקולם שלהם. הקול המספר היה הבסיס לסרטי האנימציה שנוצרו בעקבותיהם. בתום ההקרנה יערך שיח על יצירה ובימוי עם במאי הסרט יואב גורפינקל, בהנחיית הבמאי והיוצר מיכאל אללו, בשיתוף פסטיבל סולידריות, סינמטק תל אביב ואיגוד הבמאיות והבמאים לחברי איגוד הבמאים והבמאיות הכניסה ללא תשלום מותנית בהרשמה מראש בלבד במייל/בלינק: https://katzr.net/838d5f
לדף הסרט

אוסקר + שיחה | סולידריות

6-12-2019 | שישי
21:00
אולם 1
אוסקר | Oscar סרט תיעודי קטן ואישי המגולל את סיפורו של הצייר הרוסי אוסקר רבין, מבכירי האמנים שהתנגדו למשטר הסובייטי. באמצעות ראיונות, חומרי ארכיון וצילום מהפנט של יצירות אמנות רבות, הסרט מציג את דרכו של רבין מתקופת היותו סטודנט צעיר לאמנות, דרך הסימון שלו ושל ציוריו כ"לא מתאימים לאידיאולוגיה הסובייטית", ועד ההתנגדות הגלויה שלו ושל עמיתיו לצנזורה הקומוניסטית, שהסתיימה בשלילת אזרחותו ובהגלייתו לפריז. הסיפור הטרגי של רבין ושל חבריו משמש כתמרור אזהרה בוהק כנגד מעורבות השלטון בשדה האמנות, אך גם מזכיר את כוחה העצום של האמנות ככלי להתנגדות, להשראה ולסולידריות. הסרט הוקרן בפסטיבל הבינלאומי Message to Man וכן הוצג ב-Visions du Reel ו-Beldocs. הקרנה בנוכחות הבמאי.
לדף הסרט

לבבות ועצמות | סולידריות

6-12-2019 | שישי
21:30
אולם 3
לבבות ועצמות | Hearts and Bones סרטו העלילתי של הבמאי בן לורנס מתאר ידידות בלתי שגרתית שנרקמת בין צלם מלחמה נודע, שסובל מהלם קרב וחוזר הביתה לקראת הולדת בנו, לבין פליט מדרום סודאן, שמצא לו ולמשפחתו מקום מקלט בטוח באוסטרליה ומגלה שתצלום ישן שלו עלול לחשוף סוד אפל מעברו. מערכת היחסים בין שני גיבורי הסרט מושפעת בהכרח מכוחו של תצלום לתעד את המציאות אך גם לשנות לעד את חייהם של צלמים ומצולמים, ומעצימה את הדרמה הקולנועית ואת השאלות שהיא מעלה. הסרט התחרה בפסטיבל טורונטו, פסטיבל סידני, פסטיבל המפטונס ועוד פסטיבלים רבים.
לדף הסרט

סופו של יום מתוק | סולידריות

7-12-2019 | שבת
13:00
אולם 1
סופו של יום מתוק | Dolce Fine Giornata סרט עלילתי יוצא דופן שמשקף את הפחדים והקשיים המעיקים על הליברליזם האירופי. מריה היא משוררת יהודייה-פולנייה זוכת פרס נובל, בעלת נפש חופשייה, שחיה בטוסקנה בווילה של משפחתה הנוטה לסערות. לא רק שהיא אם וסבתא אוהבת, היא גם מפלרטטת עם גבר מצרי צעיר שמנהל אכסניה קרובה. לאחר שמתקפת טרור ברומא מעוררת פחד והיסטריה ברחבי האזור, מריה מסרבת להיכנע לסנטימנטים של אנטי-הגירה ומחליטה לנצל את הזכייה שלה בפרס מקומי כדי להוקיע באומץ את השחיקה של הדמוקרטיה האירופית. ואולם, היא לא מוכנה להרס הפומבי והאישי שהנאום שלה ימיט עליה. הסרט, שהתחרה בפסטיבל סאנדנס השנה, עוסק בתפקידן של האמנות, הפוליטיקה והמשפחה בחיינו דרך סיפורה הסוחף של אישה אחת. הסרט התחרה בפסטיבל סאנדנס 2019 וקטף פרס עבור המשחק של השחקנית הראשית, כריסטינה יאנדה.
לדף הסרט

לשמור בבטן + שיחה | סולידריות

7-12-2019 | שבת
14:30
אולם 4
לשמור בבטן | Holding it In סרט אחר על פונדקאות, המפנה את המצלמה אל משפחה גרעינית שמחליטה לארח ברחמה של האישה עובר שאינו שלהם. סיפורה של משפחה גרעינית שמחליטה להפוך למשפחה פונדקאית ולהעניק חיים לזוג שלא זכה להביא ילדים לעולם. גיבורי הסרט הם בני הזוג הפונדקאי, והמצלמה מכוונת אל חייהם מרגע קבלת ההחלטה הלא שגרתית לארח ברחמה של האישה עובר שאינו שלהם. זה סרט אחר על פונדקאות, המפנה את הזרקור פנימה - אל המשפחה הפונדקאית. לצד רגעים מעצימים ומרגשים נחשפים רצונות מתנגשים וחיבורים שבריריים שמאיימים על ההרמוניה הזוגית והמשפחתית. הקרנה בנוכחות הבמאים. בתום ההקרנה יערך שיח על יצירה ובימוי עם במאי הסרט חן רותם ועומר יפמן, בהנחיית הבמאית והיוצרת לימור שמילה, בשיתוף פסטיבל סולידריות, סינמטק תל אביב ואיגוד הבמאיות והבמאים לחברי איגוד הבמאים והבמאיות הכניסה ללא תשלום מותנית בהרשמה מראש בלבד במייל/בלינק: https://katzr.net/838d5f
לדף הסרט

נולדה בכלא אווין | סולידריות

7-12-2019 | שבת
15:00
אולם 2
נולדה בכלא אווין | Born in Evin לאחר שנים של היסוס, הבמאית והשחקנית מרים זרי מחליטה להכיר את נסיבות הולדתה באווין, אחד מבתי הכלא הידועים לשמצה למתנגדים פוליטיים באיראן. בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן, בשנת 1979, היו הוריה בין רבבות המתנגדים הפוליטיים שנכלאו ועונו על ידי המנהיג המדיני והרוחני החדש רוחאללה ח'ומייני. גם אחרי בריחתם לגרמניה, העבר הזה מעולם לא נדון במשפחתם. מרים בוחנת בסרט כיצד הטראומה של העבר משפיעה עליה ועל בני משפחתה היום, ואיך מתמודדים הניצולים הפוליטיים עם העובדה שהאחראים לטראומה זו עדיין נהנים מעמדות כוח באיראן. הסרט התחרה בפסטיבל ברלין 2019, בפסטיבל Hotdocs, ובפסטיבל זכויות האדם בברלין.
לדף הסרט

האיש שהדהים את כולם | סולידריות

7-12-2019 | שבת
16:00
אולם 1
האיש שהדהים את כולם | The Man Who Surprised Everyone סרט עלילתי מהפנט ושובר מוסכמות. איגור, שומר חסר פחד ביערות העצומים של סיביר, הוא איש משפחה המצפה, יחד עם אשתו נטליה, לבנם השני. יום אחד הוא מגלה שיש לו סרטן ושנותרו לו חודשיים בלבד לחיות. כעת, משלא נמצאה תרופה למחלתו וזמנו בחיים הפך שאול, איגור מחליט לחיות כאישה. משפחתו והחברה המקומית ביישוב יצטרכו לקבל את זהותו החדשה. סרטם הייחודי של צמד הבמאים עוסק במגדר, זהות ומעמד חברתי, כעיבוד מודרני למעשיית עם סיבירית ישנה על אדם שהערים על המוות בכך שהתחזה לאישה. אבל כאן השינוי המגדרי לא נועד להצילו ממוות, אלא להסיר מסכות ברגעים האחרונים של החיים. הסרט התחרה בפסטיבל ונציה 2018 וזכה בפרס "אופקים חדשים" עבור השחקנית הראשית. כמו כן, הסרט הוקרן בפסטיבלים בוסאן 2018 וריינדאנס 2019, בו זכה בפרס על הופעת המשחק.
לדף הסרט

המבחר של בצלם 2019 | סולידריות

7-12-2019 | שבת
17:00
אולם 2
המבחר של בצלם 2019 | B'Tselem's 2019 Selection אלימות חיילים ומתנחלים, קללות, דחיפות, אישורים, מעצרים ומחסומים. השגרה האלימה של הכיבוש כפי שהיא משתקפת בסרטים שצילמו מתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם. המתנדבים מצלמים שכנים, בני משפחה ואת עצמם בסיטואציות הבלתי נסבלות של חיים חשופים ונעדרי הגנה. בסיום ההקרנה יענו אנשי צוות בצלם ומתנדבים לשאלות הקהל. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

המתים של יפו + דיון | סולידריות

7-12-2019 | שבת
18:30
אולם 1
המתים של יפו | The Dead of Jaffa שלושה ילדים מגיעים אל ביתם של ריטה וג'ורג' ביפו. הם הוברחו מביתם שבגדה המערבית לאחר שאמם מתה ועל אביהם נגזר מאסר עולם. ג'ורג מבוהל, הוא חושש שאם הילדים יתגלו, החנות שלו וחיי משפחתו ייהרסו. ריטה חושבת שהגעתם תעניק לחייה משמעות. ג'רי, במאי אנגלי, מצלם באותה העת ביפו סרט שעלילתו מתרחשת בתקופת המנדט – סיפורם של הוריו, ששירתו בעיר בצבא הבריטי. ג'ורג' מוזמן לשחק בסרט. כששני האירועים משתלבים זה בזה, פורצת סערה. הקרנה בנוכחות הבמאי. בתום ההקרנה יערך שיח על יצירה ובימוי עם במאי הסרט רם לוי, בהנחיית הבמאי והיוצר דני רוזנברג, בשיתוף פסטיבל סולידריות, סינמטק תל אביב ואיגוד הבמאיות והבמאים לחברי איגוד הבמאים והבמאיות הכניסה ללא תשלום מותנית בהרשמה מראש בלבד במייל/בלינק: https://katzr.net/838d5f
לדף הסרט

מוקש – LAND MINE + שיחה | סולידריות

7-12-2019 | שבת
21:00
אולם 1
מוקש | Land Mine סדרה של עזיבות ושל מקרי מוות לא טבעיים של דיירים (בעיקר גברים) משבשת את חייהן של תשע משפחות החיות בבניין תלת-קומתי בירושלים. הסרט Land Mine (מוקש) בנוי מסדרת דיוקנאות מקוטעת של הדמויות שאינן ושל אלה שנותרו. הסיפורים מהדהדים זה את זה ומצטלבים זה עם זה באין ספור אופנים, וכך יוצרים תמונה של עומק תרבות לצד אנטרופיה ואבדן, שהבניין מגלם. בלב הבניין בטשרניחובסקי, ובתשתית הפסיפס של סיפורי האבדן והשכול, Land Mine חושף את הגילויים ההרסניים ביותר של סגנון החיים המיליטריסטי בארץ, ושל הדיכוי והאלימות המגולמים במושג (או במיתוס) – הפסיכולוגי, כמו גם לאומי ופוליטי – "הגנה". הקרנה בנוכחות היוצרים.
לדף הסרט

כלוב זהב + דיאלוג ערבי ישראלי | סולידריות

7-12-2019 | שבת
21:00
אולם 2
דיאלוג ערבי-ישראלי (ארה"ב, 1974) + כלוב זהב (ישראל, 1999) דיאלוג ערבי-ישראלי | Arab-Israeli Dialogue ארה"ב, 1974 בימוי: ליונל רוגוזין | Dir: Lionel Rogosin 40 דקות אנגלית עם כתוביות עברית | Eng. with Heb. Sub ליונל רוגוזין, יהודי אמריקאי, מחלוצי הקולנוע העצמאי האמריקאי, שהפגיש ב-1973 את עמוס קינן הישראלי עם ראשד חוסיין הפלסטיני לשיחה פתוחה על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, יצר את סרטו התיעודי על פגישה זו בתקופה שבה לא החברה הישראלית ולא הפלסטינית היו בשלות לדיאלוג. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים ב-1973 נגנז הסרט, וכעת הוא מוצג בהקרנת בכורה ישראלית במסגרת המחווה לעמוס קינן. הקרנה בנוכחות בנו של הבמאי, היוצר מייקל רוגוזין. כלוב זהב | Golden Cage ישראל 1999 בימוי: יולי כהן | Dir: Yulie Cohen 25 דקות אנגלית עם כתוביות עברית וערבית | Eng. With Heb.&Ara. Sub סיפורו של עמאד סבע, שהיה עציר מנהלי בכלא מגידו במשך 20 חודש בשל התנגדותו להסכם אוסלו. גדעון לוי פוגש את סבע בהאג, שאליה גורש "מרצון" תחת מגבלות שיבה ופעילות מסוימות. הקרנה בנוכחות היוצרים.
לדף הסרט

תחרות סרטים קצרים | סולידריות

8-12-2019 | ראשון
17:00
אולם 1
תחרות קצרים מחפשים את מיאו | Searching for Meow (ישראל 2019, 19 דקות) בימוי: גל שגיא ודור מרשל בוקר סוכר | Sugar Morning (ישראל 209, 8 דקות) בימוי: זוהר אוריה זרה בבית | Home but Away (ישראל 2019, 16 דקות) בימוי: איתן וצלר משנה כיוון | Turn it Around (ישראל 2018, 15 דקות) בימוי: בועז אולנדר
לדף הסרט

פוש +דיון | סולידריות

8-12-2019 | ראשון
19:00
אולם 1
פוש | Push סרט ייחודי המציג פסיפס של בעיית הדיור העולמית. באינספור ערים ברחבי העולם מחירי הדיור מוסיפים לטפס, בעוד ההכנסה הממוצעת עומדת בעינה. תושבים ותיקים מפונים שוב ושוב ממקומות מגוריהם, קהילות מתפרקות, משפחות נותרות ללא קורת גג. הסרט עוקב אחר המומחית לדיור הולם מטעם האו"ם במסעותיה ברחבי העולם. דרך לונדון, ברלין, ברצלונה, סאו פאולו, ניו יורק, סטוקהולם, סיאול וטורונטו היא מנסה להבין איך נהפך הדיור מזכות אדם טבעית למוצר פיננסי בידיהם של תאגידי ענק תאבי בצע וחסרי פנים. באמצעות ראיונות עם תושבים, כלכלנים וחוקרים, הסרט שופך אור על סוג חדש של ג'נטריפיקציה, כזו שמאיימת על כולנו, בכל מקום. הסרט זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל הבינלאומי לסרטים דוקומנטריים בקופנהגן (CPH:DOX). דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

לאבמוביל | סולידריות

8-12-2019 | ראשון
21:30
אולם 1
לאבמוביל | LOVEMOBIL סרט תיעודי קשה ומהפנט על חייהן של נשים בזנות באזור כפרי בגרמניה. עם רדת הלילה על הנוף הגרמני, שיירות של קרוונים ישנים, מעוטרים באורות צבעוניים, מתמקמות לאורך הכבישים המהירים. בתוכם, נשים ממזרח אירופה ואפריקה שמתפרנסות מזנות מחכות ללקוחות החולפים. הסרט חושף באינטימיות רבה את חייהן ומחשבותיהן של הנשים שבתוך הקרוונים: אושי, שמשכירה לזונות את הרכבים, ומילנה מבולגריה וריטה מניגריה, שתי נשים שנכנסו לזנות כדי להרוויח מעט כסף שיאפשר להן לתמוך בעצמן ובמשפחותיהן. דרך סיפורן של הנשים הפגיעות והחזקות הללו, הסרט מציג ומבקר את החיים בשולי הקפיטליזם הגלובלי. הסרט התחרה בפסטיבל לוקרנו היוקרתי, וזכה בפרס החזון הקולנועי החדש בפסטיבל הבינלאומי קמדן.
לדף הסרט

בואו נדבר על עזה | סולידריות

8-12-2019 | ראשון
21:30
אולם 2
בואו נדבר על עזה | Let’s Talk about Gaza תקיפות קטלניות שהורגות אזרחים, ירי על מפגינים, ההשלכות הקשות של המצור. חייהם של כשני מיליון תושבי עזה כמעט לא מגיעים לדיון ציבורי בישראל. כך גם תקיפות הצבא ומדיניות הפתיחה באש מול ״הפגנות השיבה״ ליד גדר הרצועה, שמקומן כביכול אחר ולא ממש כאן, לידינו. בערב יוקרן תיעוד מצולם מהרצועה ותתקיים שיחת סקייפ ודיון בהשתתפות הקהל עם תחקירן בצלם בעזה, ח׳אלד אל עזאייזה. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

הוודסטוק של ברזיל | סולידריות

9-12-2019 | שני
17:00
אולם 2
הוודסטוק של ברזיל | Taking Iacanga סרט תיעודי מוזיקלי החושף את סיפורו של פסטיבל המוזיקה האגדי שהתקיים בשנות ה-70 וה-80 בברזיל, והפך לסמל להתנגדות לדיכוי הפוליטי במדינה באותה תקופה. בברזיל היו נהוגים אז חוקים צבאיים נוקשים, שאסרו בין היתר אירועים ציבוריים בשטח פתוח. חרף השלטונות הנוקשים, הפסטיבל התגבר על קשיים פוליטיים והפך למפגש הגדול ביותר של היפים בברזיל. הסרט עוקב אחר סטודנט בן עשרים ששכנע את משפחתו להפוך את החווה שלהם לבמה המרכזית של הפסטיבל, שהיה לאחד הסמלים החזקים של תרבות הנגד בברזיל. הסרט מציג חומרים ארכיוניים נדירים מאחורי הקלעים ומההופעות החיות של האמנים הברזילאים הגדולים של התקופה, כז'ילברטו ז'יל וז'ואאו ז'ילברטו, מחלוצי סגנון הבוסה-נובה. הסרט זכה בפרס חבר השופטים בפסטיבל הבינלאומי לדוקו-מוזיקה IN-EDIT, בפסטיבל לסרטי זכויות אדן של נירנברג וכן הוצג בפסטיבלים תיעודיים ומוזיקליים רבים נוספים.
לדף הסרט

אחרי – AFTERWARD + שיחה | סולידריות

9-12-2019 | שני
19:00
אולם 1
אחרי | Afterward הקרנת בכורה בינלאומית לסרט מסע ייחודי שמחבר בין האישי לאוניברסלי. עפרה בלוך, פסיכואנליטיקאית ומומחית לטראומה ילידת ירושלים, נתפסת כקורבן בגרמניה וככובשת בעיני הפלסטינים. במסע לגרמניה, לישראל ולפלסטין, עפרה מתעמתת עם השדים שלה, נפגשת עם האנשים שהיא חונכה לשנוא, בוחנת אפשרויות של התנגדות אלימה ולא-אלימה, מחפשת דרכים לפיוס ומבקשת להבין את הנרטיבים של השואה ושל הנכבה ואת השפעתם על יצירת זהות ועל הסכסוך הישראלי-פלסטיני. על רקע הגל העכשווי של פשיזם ואנטישמיות בעולם, עפרה צוללת לעומק הפצעים הנסתרים של קורבנות ומקרבנים באמצעות עדויות, חלקן מחרידות וחלקן מעוררות תקווה. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל DOC NYC וזכה בפרס ההשפעה החברתית בפסטיבל הבינלאומי גרינוויץ'. הקרנה בנוכחות הבמאית.
לדף הסרט

סחר הוגן + דיון | סולידריות

9-12-2019 | שני
19:00
אולם 2
סחר הוגן | Fair Traders איך ייראה המודל הכלכלי של היום שאחרי הנאו-ליברליזם העולמי? הסרט התיעודי המקסים הזה עוקב אחר שלושה יזמים מצליחים הנושאים באחריות חברתית במישורים שונים של פעילות: מקומית, לאומית, ובינלאומית. שלושתם מנסים לאזן, כל אחד בדרכו, בין שאיפותיהם לפעול בהוגנות ובמודעות חברתית ואקולוגית לבין המחירים הדוחקים של כלכלת השוק החופשי. פעילותם ושיקוליהם מתמקדים באתיקה ובקיימות כקריטריונים להצלחה, ומציעים מוצא אפשרי מהמצב הגלובלי הנוכחי, שנראה לעיתים חסר תקווה. הסרט התחרה בפסטיבל Hof ובפסטיבל Solothurn. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

עזה + דיון | סולידריות

9-12-2019 | שני
21:30
אולם 1
עזה | Gaza נציג אירלנד לאוסקר בקטגוריית הסרט הבינלאומי. הסרט התעודי "עזה" לוקח אותנו לעולם שחדשות הטלוויזיה אינן מראות, עולם של אנשים שמנסים לחיות חיים מלאי משמעות, על רקע קונפליקט שסופו לא נראה. סרטם של במאי/מפיק סרטי הטלוויזיה גארי קין והצלם אנדרו מק'קונל מבקש לגשר על הפער הזה, שבין תפיסה למציאות. אנחנו פוגשים מורה, סטודנט, ספר ונהג מונית, וכולם מדברים ברהיטות ובפתיחות על החלומות ומצוקות הקיום. עזה של הסרט היא מקום שהנוף, כמו התושבים, הוא מלא צבע וכאב; מקום שבו חיוכים, שמחה ואפילו רגעים של תקווה שזורים בחוטים של יאוש, תסכול ותשישות; מקום שבו החיים נעים במעגלים כשהמשא הכבד של העבר מאיים להאפיל על כל תקווה לעתיד. הסרט התחרה בפסטיבלים סאנדנס, בלפסט, מינכן. זוכה בפרס הדוקו האירי הטוב ביותר בפסטיבל בלפסט, פרס זכויות האדם והצדק החברתי בפסטיבל Disappear Hear 2019 ובפרס גויה. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

יש אלוהים קוראים לה פטרוניה | סולידריות

9-12-2019 | שני
21:30
אולם 2
יש אלוהים, קוראים לה פטרוניה | God Exists, Her Name is Petrunija בסטיפ, עיירה קטנה במקדוניה, יש ריטואל שנתי עתיק יומין, שבמסגרתו בכל תחילת שנה, בחודש ינואר, משליך הכומר המקומי לנהר צלב עץ ומאות גברים צוללים בעקבותיו ומנסים למשות אותו. לפי המסורת, מי שיצליח בכך יזכה בשגשוג ושפע מזל טוב. אלא שהשנה, בגחמה של רגע, מי שקופצת למים ומצליחה למשות את הצלב היא פטרוניה, בדרכה חזרה מראיון עבודה בו התעלם בעל מפעל מקומי מהתואר שלה בהיסטוריה והתעניין יותר בשמלתה הפרחונית. הצוללים האחרים זועמים על עצם השתתפותה של אישה בטקס הגברי וכמובן גם על זכייתה. מתקפה חסרת מעצורים נפתחת, אבל פטרוניה עומדת על שלה: היא זכתה, הצלב שלה, והיא לא מתכוונת לוותר עליו. סרטה זוכה הפרסים של הבמאית טאונה סטרוגר מיטווסקה הוא יצירה סאטירית שמתבוננת בעין ביקורתית אך מלנכולית בשינויים החלים ברבדים שונים של החברה המקדונית - בכנסייה, במערכת המשפט ובמדיה - ומדגים קשיים הניצבים בדרכן של נשים העומדות על דעתן ומתנגדות למסורות ארכאיות. הסרט התחרה בפסטיבל ברלין וזכה בו בפרס הגילדה. כמו כן התחרה בפסטיבל מוטובון וזכה בפרס FIPRESCI.
לדף הסרט

מוכרים – דו קיום בנגב | סולידריות

10-12-2019 | שלישי
12:30
אולם 5
מוּכּרים (Recognized) – פרויקט הווידיאו של פורום דו-קיום בנגב הסרטים המוצגים מטעמו של פורום דו-קיום בנגב צולמו על ידי משתתפות פרויקט התיעוד בווידיאו ׳מוּכּרים׳, המתמקד בחיי תושבי הכפרים הבדואים הלא-מוכרים בנגב. המשתתפות מקבלות מצלמות וידאו, ובמפגשים שבועיים הן לומדות את יסודות הצילום הדוקומנטרי ועוברות הכשרה קולנועית בנושא וידיאו-אקטיביזם. הסרטים מאפשרים הצצה נדירה לחיי היומיום בכפרים הלא-מוכרים מנקודת מבטם של התושבים, החווים ללא הרף הפרות של זכויות אדם, ונותנים ביטוי ישיר להתעמרות המדינה באזרחיה הבדואים בצורת הריסות בתים, מעבר בכפייה, ואפליה בוטה בשירותים בסיסיים. צלמות: הֻדָא אַבּוּ אַלְקִיעָאן, אחלאם אַבּוּ אַלְקִיעָאן אַמַל אַבּוּ אַלְקִיעָאן, עָאישָה אַבּוּ אַלְקִיעָאן, רִימָאל אַבּוּ אַלְקִיעָאן, סבאח אבו מדיגם, גזאלה אלזיאדין, בלאל אבו בניה, בקר אבו בניה רכזות: סברין אבו כף, האלא אבו פריח, נוּרָא אַלְסַּֿעָ'יְרֵה מנחות : הלן יאנובסקי, קרן מנור, טניה איצקוביץ, עדי לביא דיון בהשתתפות היוצרות.
לדף הסרט

לא תעצרו אותנו + דיון | סולידריות

10-12-2019 | שלישי
17:00
אולם 1
לא תעצרו אותנו | Youth Unstoppable: The Rise of the Global Youth Climate Movement סרט התעודה עטור הפרסים של הבמאית האמריקאית-קנדית סלייטר ג'ול-קמקר הוא יומן מסע אישי, שמתמקד בסיפור ההתבגרות שלה ושל בני דורה, צעירים ילידי שנות התשעים, שמוצאים עצמם נאבקים עם אדישותם וקוצר ידם של פוליטיקאים בכל העולם, הנכשלים במציאת פתרונות למשבר האקלים. אבדן התמימות של גיבורי הסרט, שהופכים במהלכו מבני נוער אידיאליסטים ונאיביים בימי אובמה לצעירים מפוכחים וחדורי מטרה בימי טראמפ, משתלב בסיפור על עשורים אבודים ותחושה גלובלית של זמן שהולך ואוזל. הסרט התחרה בפסטיבל הבינלאומי ריביירה, פסטיבל EarthX, וזכה בפרס בחירת הסטודנטים בפסטיבל ההרים בטלורייד. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

פמיניסטר | סולידריות

10-12-2019 | שלישי
17:00
אולם 2
פמיניסטר | The Feminister דיוקן אינטימי של שרת החוץ השוודית לשעבר, מרגוט וולסטרום, שהסעירה את התקשורת העולמית בביקורתה הנועזת על הפרות זכויות אדם במדינות כגון ערב הסעודית, אפגניסטן, סרביה וישראל. הסרט עוקב אחר וולסטרום החל ב-2014, עם כניסתה למשרד החוץ השוודי, בתקופה בה גואה האפליה והשנאה כלפי נשים בפוליטיקה העולמית. דווקא עכשיו החליטה וולסטרום לקדם בכל כוחה מדיניות חוץ פמיניסטית המתמקדת בזכויות נשים, באלימות כלפי נשים ובפתרון סכסוכים ומשברים מנקודת מבט מגדרית. דרך מסעותיה של השרה ברחבי העולם, ועם גישה ישירה למתרחש במשרדה, הסרט מציג מבט מבפנים אל המהלכים המרכזיים בכהונתה: ניסיונותיה להשיג לשוודיה מושב במועצת הביטחון של האו"ם, חלקה בתיווך בין ארה"ב של טראמפ לבין צפון קוריאה, וכן החלטתה להכיר במדינה פלסטינית ולצאת נגד מדיניות ישראל, החלטה שהובילה למשבר בין המדינות ולאיומים תדירים על חייה של וולסטרום. הסרט התחרה בפסטיבל הבינלאומי לסרטים דוקומנטריים בקופנהגן (CPH:DOX).
לדף הסרט

שיעורים פשוטים + דיון | סולידריות

10-12-2019 | שלישי
19:00
אולם 2
שיעורים פשוטים | Easy Lessons סיפורה של קפיה, פליטה בת 17 מסומליה המתגוררת בבית נוער בבודפשט ומתכוננת למבחני סיום התיכון. באמצעות מבט אינטימי לשגרת החיים של קפיה, מלווה בקריינות בקולה שלה, הסרט מציג דיוקן מורכב של נערה המסתגלת לחיים חדשים ותרבות חדשה, בעודה מתמודדת עם הניתוק מאמה, שהצילה את חייה ונותרה מאחור. דרך סיטואציות יומיומיות כשיעורי שחייה, חלומות על קריירה בדוגמנות ושינון פרקים בהיסטוריה הונגרית, הסרט מתמודד עם שאלות של זהות, דת ולאומיות, ומציג מבט בלתי מתפשר למצב בו נמצאים היום מיליוני פליטים ברחבי העולם. הסרט הוקרן בפסטיבל הבינלאומי לוקרנו (שבוע המבקרים) והתחרה בפסטיבל Hotdocs 2019. זכה בפרס Movies that Matter לסרטים שמקדמים זכויות אדם בפסטיבל ZangrebDox 2019. דיון בהשתתפות הקהל.
לדף הסרט

מחוץ למערכת | סולידריות

10-12-2019 | שלישי
20:00
אולם 1
מחוץ למערכת | System Crasher אירוע הסגירה של פסטיבל סולידריות 2019 וחלוקת הפרסים לזוכים. נציג גרמניה לאוסקר בקטגוריית הסרט הבינלאומי. שירותי הרווחה כבר איבדו תקווה בכל הנוגע לבני בת התשע, לאחר שסולקה מכל מסגרת אליה נשלחה. בני היא ילדה קטנה אך מסוכנת, עם התפרצויות זעם נוראות בעקבות טראומה עמוקה. יש לה מטרה אחת מאוד ברורה: לחזור הביתה ולהיות עם אמא שלה, אלא שאפילו זו מפחדת ממנה. המפקחת משירותי רווחת הילד מנסה בכל מאודה למצוא לבני פתרון ארוך טווח, ולבסוף היא מסתייעת במיכה, אב צעיר המתמחה בטיפול בכעסים ומצליח להתקרב לבני מעט יותר מאחרים. כעת מקווים הכול שהוא יצליח במקום שרבים לפניו נכשלו. סרט הביכורים העלילתי הזה מביא אל המסך את עולמה של ילדה שאין לה מסגרת. הסרט הוצג השנה בתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין וזכה בפרס אלפרד באואר לסרט "המעניק פרספקטיבות חדשות לאמנות הקולנוע". הסרט התחרה בפסטיבל ברלין וזכה בו בפרס דב הכסף הברלינאי. הסרט התחרה בפסטיבל קאמרימאז' ובפסטיבל טאייפיי, שם זכה בפרס הגדול לכישרון עולה בינלאומי.
לדף הסרט

הבנים של דנמרק | סולידריות

11-12-2019 | רביעי
20:00
אולם 1
הבנים של דנמרק | Sons of Denmark אירוע הפתיחה של פסטיבל סולידריות 2019. מותחן פוליטי אקטואלי שמתרחש בדנמרק של העתיד הקרוב, בה הולכים ומתחזקים הקולות הלאומניים הקיצוניים. זכריה, צעיר בן 19 ממוצא עיראקי, מוצא את עצמו נפחד מהתחזקות השיח הגזעני סביבו. כשהבחירות לפרלמנט מתקרבות הוא מגויס להתנקש במועמד הימין הקיצוני, אשר צפוי לזכות בניצחון היסטורי שיבטיח לו את משרת ראש הממשלה. במהלך הכנותיו להתנקשות הוא יוצר קשר עם עלי, פעיל פוליטי עם סודות משלו. החיבור של השניים לארגונים קיצוניים יוביל את הסרט אל סופו המורכב והעוצמתי. דרך סיפור העלילה הסוחף הזה, הסרט מצליח לגעת בכמה מהנושאים הרלוונטיים ביותר של תקופתנו: גזענות, לאומיות ודמוקרטיה. הסרט התחרה בפסטיבל רוטרדם, זכה בפרס הבימוי בפסטיבל הבינלאומי סיאטל ופרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל הבינלאומי ריביירה.
לדף הסרט