הסבר להצגת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
היום בסינמטקהיום בסינמטק
close
היום בסינמטקהיום בסינמטק
מחווה למלחין יונתן בר גיורא

מחווה למלחין יונתן בר גיורא

לראשונה בחרו הסינמטקים לקיים רטרוספקטיבה ליוצר ישראלי שאינו במאי או צלם, ולהפנות זרקור לשדה יצירה קולנועי שאינו זוכה להערכה הראויה - מוזיקה מקורית למסך. בחרנו להקדיש את המחווה לדמות הכי פורה ופעילה בתחום בארץ - המלחין יונתן בר גיורא

לראשונה בחרו הסינמטקים לקיים רטרוספקטיבה ליוצר ישראלי שאינו במאי או צלם, ולהפנות זרקור לשדה יצירה קולנועי שאינו זוכה להערכה הראויה – מוזיקה מקורית למסך. בחרנו להקדיש את המחווה לדמות הכי פורה ופעילה בתחום בארץ – המלחין יונתן בר גיורא. בר גיורא, יליד 1962, ירושלים, הוא פסנתרן, מלחין ומעבד ישראלי שאת עיקר פרסומו רכש בשני מסלולים: כמפיק מוזיקלי ומלחין, שעבד בין השאר עם ריקי גל, מאיר בנאי, מירי מסיקה ויוסי בנאי (בשלושת אלבומיו האחרונים). כן הלחין מוזיקה מקורית ללמעלה מ-100 (!) סרטים וסדרות ישראלים, בהם "ההסדר", "אביבה אהובתי", "הכוכבים של שלומי", "קרוב לבית", "העולם מצחיק" והסדרות "מעורב ירושלמי", "סאלח פה זה ארץ ישראל" ו"אבודים".

בין השנים 2011-2015 שימש כראש מסלול פסקול והלחנה לסרטים במחלקה לקולנוע של המכללה האקדמית ספיר, שם הוא ממשיך ללמד כמרצה בכיר. לחניו מגוונים ומושפעים ממוזיקה מזרחית, ג'אז, רוק ומוזיקה אלקטרונית. בשנת 1993 כתב (בשיתוף עם אתגר קרת) והלחין את "מבצע אנטבה – המחזמר" שזכה בפרס ההצגה הטובה בפסטיבל עכו. מ-1995, אחרי שהלחין סרט קצר של בועז רימר, "דבק מטורף", התחיל לכתוב מוזיקה לסרטים וכיום הוא אחד המלחינים המבוקשים והפורים של הקולנוע והטלוויזיה הישראליים. החודש נקרין 11 סרטים שיונתן הלחין ונבחרו בשיתוף עמו לייצג את עבודתו, וגם סרט אחד בו היה תסריטאי שותף. בין הסרטים שיוקרנו ישובצו גם קטעים קצרים ממבחר עבודות מוזיקליות של בר- גיורא. אשר חלקן יוקרנו במסגרת זו בהקרנת בכורה.

"לצד ההתרגשות האישית מהמחווה הסינמטקית, אני שמח מאד גם על הפניית הזרקור הכללית, בפעם הראשונה במסגרת כזו, לאגף קולנועי חשוב מאין כמוהו שנשאר לרוב מאחור – פס הקול. המאמץ העצום
שמושקע בכל צליל שמתנגן בסרטים נועד כמובן קודם כל להביא לכך שהמוזיקה תוטמע בצורה הטובה ביותר בנראטיב הקולנועי, אבל ההיטמעות הזו גורמת פעמים רבות לכך שהקהל, השקוע כולו ביצירה
השלמה, אינו מבחין באינספור הפרטים הצליליים שעוטפים את הסרט. אני מקווה שהפוקוס הזה יעורר את תשומת הלב הרצויה לאספקט קולנועי מרתק ,עליו אני עמל בלי הפסקה כבר שנים ארוכות."

יונתן בר גיורא


שיחה בין יונתן בר גיורא לדוד דרעי ב"מחברות דרום">>

יונתן בר גיורא מדבר על העבודה עם יוסף סידר על "ההסדר" בתכנית "חי בסרט">>

יונתן בר גיורא מדבר על העבודה עם שמי זרחין בתכנית "חי בסרט">>

אתה מת רק פעמיים + שיחה

17-08-2018 | שישי
11:30
אולם 2
אתה מת רק פעמיים | YOU ONLY DIE TWICE יוצרי הסרט: יאיר לב, דוד דרעי מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא שיחת טלפון מפתיעה מבשרת לאמו של במאי הסרט כי היא היורשת החוקית של בית, בצפון היקר של לונדון. כל שיהיה עליה לעשות הוא להוכיח שהיא בתו של ארנסט בכינסקי. אלא שכמה ימים מאוחר יותר מתגלה באוסטריה מידע שמדהים את בני המשפחה: תעודת פטירה נוספת חושפת אדם עם אותו שם ומספר זהות, שנולד באותו יום ובאותו מקום בהם נולד ארנסט בכינסקי. פרס חביב הקהל ופרס התחקיר - דוקאביב. בתום ההקרנה שיחה עם יונתן בר גיורא ויאיר לב "כמה שהייתי שמח לחזור במכונת זמן מוזיקלית לאולמות הקונצרטים של שנות העשרים והשלושים באירופה של המאה שעברה. פסקול המותחן ההיסטורי של יאיר לב נתן לי הזדמנות מצויינת להתקרב מעט להגשמת החלום הזה. "(יונתן בר גיורא)
לדף הסרט

ההסדר

20-08-2018 | שני
17:00
אולם 3
ההסדר | TIME OF FAVOR מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא עלילת "ההסדר" עוקבת אחרי מנחם, מפקד פלוגה דתי שחושב שהוא יכול לרצות את כולם: את רבו הכריזמטי וחבריו לישיבה, ומנגד את מפקדיו בצבא ואת אהבתו, מיכל, בתו הצינית של הרב. כשמנחם כבר מאמין שהוא יכול לתמרן בין כל הלחצים והנאמנויות המנוגדות, הכל קורס. הוא נחשד בהשתייכות להתארגנות מחתרתית לאומנית. רק במהלך המאבק להוכחת חפותו, לומד מנחם שהוא יכול להיות נאמן רק לעצמו. "חודש ללא שינה, ווקאליזות של אלי לוזון ורינת גבאי, ארבעה נגנים וסינטיסייזר אחד - אלה החומרים מהם נוצר הפסקול הראשון שלי. זה היה מאסטר קלאס קיצי מזורז, שהשיק הרפתקה קולנועית-מוזיקלית שנמשכת עד היום. "(יונתן בר גיורא)
לדף הסרט

הכוכבים של שלומי

23-08-2018 | חמישי
18:00
אולם 1
הכוכבים של שלומי | BONJOUR, MONSIEUR SHLOMI מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא "הכוכבים של שלומי" הוא קומדיה משפחתית מרגשת, סיפור אהבה מפתיע, שבמרכזו אישיותו הקסומה של נער אחד בעל כישורי בישול יוצאי דופן, המגלה בכוח האהבה שהשמיים הם הגבול (או "כי יש לו חיים משלו"). "הראשון מבין שלשה סרטים עשירים, חמים וטעימים שהלחנתי לשמי זרחין. הצלילים שנבטו כאן היו הבסיס עליו צמחו אחר כך פסקולי "אביבה אהובתי" ו"העולם מצחיק"." (יונתן בר גיורא)
לדף הסרט

לעולם בעקבות הספארקס

24-08-2018 | שישי
12:00
אולם 2
לעולם בעקבות הספארקס | NEVER TURN YOUR BACK ON SPARKS תסריט: יונתן בר גיורא ופיני שץ עם הגיעו לגיל 50 יוצא הבמאי פיני שץ לחקור את האובססיה שלו, שהתחילה בגיל 13, ללהקת הרוק האמריקאית "ספארקס" (האחים רון וראסל מאאל). הוא עורך מסע בארבע יבשות ופוגש מעריצים ומעריצות מכל קצוות תבל, ביניהם מוזיקאים מפורסמים מהעולם. התוצאה היא קומדיה תיעודית מוזיקלית, שבמרכזה התמודדות עם ההזדקנות ועם תחושת האאוטסיידריות, הכרה בחשיבותה של המוזיקה בחיי היום-יום וניסיון להבין את סוד הקסם של הנון-קונפורמיזם. לפני הסרט יוקרנו הסרט הקצר "דבק משוגע" (בימוי בועז רימר) והפתעות נוספות. "בסרט הזה עשיתי כמעט הכל חוץ מלכתוב לו את המוזיקה (על האגף הזה אחראית כאן הלהקה האהובה עלי, "ספארקס", לה מוקדש הסרט הצבעוני הזה) הייתה זו הזדמנות חד פעמית בשבילי לתסרט, להשתתף כעד מומחה, כמעבד מוזיקלי (כולל גרסה אופראית לאחד השירים) ואפילו להופיע כסוג של שחקן קומי. כיוון שגם הסרט וגם הלהקה נותרו באלמוניותם בארץ, השתתפותו במחווה משמחת אותי במיוחד."(יונתן בר גיורא)
לדף הסרט

חתה יסבח סבח + סאלח פה זה ארץ ישראל

28-08-2018 | שלישי
21:00
אולם 2
חתה יסבח סבח (עד שיגיע מחר) | UNTIL TOMORROW COMES (ישראל 2005) בימוי: דוד דרעי | Dir: David Deri משחק: יעל אבקסיס, אורי גבריאל, ריימונד אבקסיס, אבי גרייניק מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא שבוע דרמטי ומכריע בחייה של ליליאן אלמקייס, בעלת סלון כלות בעיירה דרומית. במהלך השבוע היא מתמודדת עם שפיותה ההולכת ומתרופפת של אִמה המזדקנת, עם משבר בחיי הנישואין של בִתה ועם מחזר לא קרוא שמאיים על בדידותה המזהרת. ליליאן, אישה עקשנית, מטפלת בכל הצרות שנחתו על ראשה על ידי הדחקה, אך בשלב מסוים היא מגלה שהשיטה הזו כבר לא עובדת וצרותיה רק גדלות. (65 דקות, עברית, מרוקאית, תרגום לעברית) (65 min., Heb., Mor., Heb. Sub) "המוזיקה שכתבתי לדרמה הדרומית עטורת הפרסים הזו היוותה יריית פתיחה לעשרות רבות של שעות מסך שהלחנתי ליצירות של דוד דרעי ב-14 השנים האחרונות. הרגע בו ריימונד אבקסיס מתחילה לשיר על כותרות הסיום מעביר בי צמרמורת עד היום." (יונתן בר גיורא) סאלח פה זה ארץ ישראל | THE ANCESTRAL SIN (ישראל 2017) יוצרים: דוד דרעי ,רות יובל, דורון גלזר בימוי: דוד דרעי | Dir: David Deri מוזיקה מקורית: יונתן בר גיורא סיפור הקמתן של עיירות הפיתוח בישראל, כפי שלא סופר עד היום: עדויות ופרוטוקולים חסויים חושפים לראשונה את האמת המטלטלת מאחורי חזון "פיזור האוכלוסייה", שהוכתב על ידי הנהגת המדינה בשני העשורים הראשונים לקיומה, ויצק את היסודות לפער העדתי והמעמדי בישראל. יוקרן פרק 3 מתוך הסדרה. (50 דקות, עברית, מרוקאית, תרגום לעברית) (50 min., Heb., Mor., Heb. Sub) "החיבור שלי לסרט הזה הוא קודם כל חיבור אידאולוגי ורגשי עמוק ביותר. ליוויתי את עשייתו תקופה ארוכה, והייתי אפילו נוכח פיזית בסצינת הסיום המרגשת שלו, מה שחיזק עוד יותר את הקשר האישי שלי לכל צליל שהלחנתי ל"סאלח, פה זה ארץ ישראל."  יונתן בר גיורא
לדף הסרט