דלג לתפריט עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
היום בסינמטקהיום בסינמטק
close
היום בסינמטקהיום בסינמטק
מחווה לאלחנדרו חודורובסקי | 16-30.7

מחווה לאלחנדרו חודורובסקי | 16-30.7

איך אפשר להגדיר איש רוח שיצירתו הולכת בכל כך הרבה נתיבים? חייו של אלחנדרו חודורובסקי הם יצירת אמנות המשובצת באירועים פלאיים ובחוויות יוצאות דופן – מהפעילות בחוג המשוררים הצ'יליאנים של שנות הארבעים, דרך תנועת הסוראליסטים בצרפת, הקמת קבוצת 'תיאטרון הפאניקה', ההתנסות בקולנוע אקספרימנטלי פסיכדלי, שחזור קלפי הטרוט של מארסיי ועד לעבודתו כשולייתה של אחת השמאניות המרפאות הגדולות במקסיקו ושבעקבותיה פיתח את שיטת הטיפול המהפכנית ששינתה את חייהם של אלפי אנשים, הפסיכומאגיה -  אלה הן מקצת תחנות חייו של האיש והאגדה. | כל סרטי התכנית

ספרו האוטוביוגרפי "ריקוד המציאות" שיצא לאחרונה לאור בעברית בזכותם של מור קדישזון, גיל בונשטיין ואורי סיוון, הוא סיפור חייו של אדם שכל יצירתו – בקולנוע, בתיאטרון ובספרות – מבטאת חיפוש נוקב, בלתי מתפשר ולעיתים מטלטל – אחר ריפוי אישי והרחבת התודעה האנושית.

צאתו לאור של הספר היא הזדמנות לחגיגה קולנועית – סרטיו של חודורובסקי נחשבים לאבני בסיס בקולנוע האקספרימנטלי של שנות ה-70, ואחרי שתיקה קולנועית של כמעט 30 שנה, הוא חזר לפני כחמש שנים ליצור סדרת סרטים אוטוביוגרפים שמבוססת על ספרו זה "ריקוד המציאות".

עד כה יצאו שניים מתוך הסדרה האוטוביוגרפית– "ריקוד המציאות" (2013) שמספר על תקופת ילדותו ו"שירה אינסופית" (2016) שמתרכז בימי נערותו וגילוי עולם השירה בשנות העשרים לחייו.

חודורובסקי, בקרוב בן 90, מציג כיום קולנוע שמיישם בבשלות ובעומק רב את תפיסת עולמו

הפסיכומאגית – ריפוי דרך עולם הסמלים על ידי פעולות סוראליסטיות, תיאטרליות, לא רציונליות, שבאות לשנות את מהלך המציאות. להגשים את חלומה הכמוס והמודחק של אמו מבעד למסך הקולנוע, להיפרד מחדש מאביו, או לחזור אחרי שמונים שנה לצ'ילה ולצבוע בצבעים תוססים את רחוב בית ילדותו האפור והקודר – אלה הם מקצת הפעולות שיש לקולנוע הפסיכומאגי של חודורובסקי להציע. עבור חודורובסקי, זו תפקידה של האמנות: לרפא. ברמה האישית והחברתית כאחד. אמנות שאינה מרפאה, כדבריו – היא אינה אמנות.

בנוסף ל"ריקוד המציאות"  ו"שירה אינסופית" נקרין גם שלושה סרטים קלאסיים של חודורובסקי: "אל טופו" (1970), "ההר הקדוש" (1973) ו"סנטה סנגרה" (1989).

ההר הקדוש | מחווה לאלחנדרו חודורובסקי

23-07-2018 | שני
21:00
אולם 1
ההר הקדוש | THE HOLY MOUNTAIN צעיר דמוי ישו מודרך בידי אלכימאי מוזר ועוזרותיו, בתוך בליל פסיכדלי של פולחנים דתיים וחילוניים. הוא פוגש שבעה אנשים בעלי כוחות מיסטיים שמייצגים את כוכבי מערכת השמש, ויחד הם לומדים להיפטר מרכושם ומתאוותיהם הגשמיות כדי ליצור את הקבוצה המגובשת שתמצא את האמת. זו נמצאת על 'ההר הקדוש', שאליו הם עולים, מחליפים את האלים שיושבים בו והופכים לבני אלמוות. עותק דיגיטלי חדש
לדף הסרט

אל טופו | מחווה לאלחנדרו חודורובסקי

24-07-2018 | שלישי
18:00
אולם 3
אל טופו | EL TOPO מערבון סוריאליסטי שהפך לאחד מסרטי הפולחן הגדולים של כל הזמנים. אל טופו (החפרפרת) בגילומו של חודורובסקי הוא אקדוחן לבוש שחורים שתר אחד הארה במדבר של מקסיקו ומתעמת עם מאסטרים לוחמים. צריך לראות כדי להבין ולהאמין. סרט שאחרי חמישה עשורים לא איבד מעוצמתו וטירופו. לפני ההקרנה ב-20/7 דברי מבוא מאת פיני שץ עותק דיגיטלי חדש
לדף הסרט

שירה אינסופית | מחווה לאלחנדרו חודורובסקי

28-07-2018 | שבת
14:00
אולם 1
שירה אינסופית | ENDLESS POETRY סנטיאגו דה-צ'ילה, שנות ה-40 העליזות. אלחנדרו הצעיר מחליט להפוך למשורר נגד רצון הוריו. הוא מתוודע למעגלים האמנותיים ופוגש את שלל הכותבים הצעירים שיהפכו לשמות הבולטים בספרות המודרנית של אמריקה הלטינית. יחד הם שוקעים בעולם הפיוטי שיצרו וחיים חיים עתירי חופש, מיניות וטירוף. רוחו של פליני שורה על סרטו האחרון של חודורובסקי.
לדף הסרט

סנטה סנגרה | מחווה לאלחנדרו חודורובסקי

30-07-2018 | שני
21:00
אולם 1
סנטה סנגרה | SANTA SANGRE צעיר המאושפז בבית משוגעים נזכר בטראומת ילדותו כאשר אביו, זורק סכינים בקרקס, חתך את ידיה של אמו, מנהיגת הכת של הדם הקדוש (סנטה סנגרה). העלילה עוברת להווה כאשר הצעיר נמלט מבית החולים כדי להצטרף אל אמו חסרת הידיים, והשניים יוצאים למסע נקמה. היצ'קוק פוגש את בוניואל עם אימאג'ים עוצרי נשימה מהתרבות הנוצרית והתרבויות הפגניות של מרכז אמריקה. עותק דיגיטלי חדש
לדף הסרט