לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
אצלנו החודש
img

Development By Outright

סינמה נירוונה | בהוטאן – האם כל תושביה של המדינה המאושרת בעולם שווים זה לזה?

בהוטן/הונגריה / 2024 / אורך: 94

בימוי: ארון בטראי דורוטיה זורבו
שפה: אנגלית, נפאלית, דזונגקה, תרגום לעברית ואנגלית

סינמה נירוונה: בהוטאן - האם כל תושביה של המדינה המאושרת בעולם שווים זה לזה?

מפגש קולנועי עם איילת אידלברג
בממלכה המבודדת את עצמה מבחירה, שאנשיה גרים בעמקים שבין הרכסים המושלגים, מלך המדינה רואה את עצמו אחראי לאושרם של התושבים. זוהי מדינה אחרת. מקום בו מנסים לשמר את המסורת, מול חדירת ההשפעה המערבית. מקום בו מוקירים אמונה והלך רוח חיובי, ורואים בהשכלה ערך עליון, למרות היות רוב תושבי המדינה כפריים ורועי יאקים. מדינה עליה שורה הלך הרוח הבודהיסטי ונושא עימו ניחוחות של חמלה ואהבת הזולת.
בהרצאה זו נצא לחקור את בהוטאן דרך שתי נקודות מבט שונות שכמו סותרות זו את זו. מצד אחד, יצירת "מדד האושר", הפועל למען יצירת אל"ג - אושר לאומי גולמי בבהוטאן, בניגוד לתל"ג - תוצר לאומי גולמי בשאר מדינות העולם. לאל"ג 9 סעיפים שונים המקיפים את כל היבטי החיים, ותורמים ליצירת חברה ערכית המחוברת לשורשיה, תוך ראיית הממשלה כמי שאחראית על אושרם של התושבים.
אך מול ערכים מעוררי השראה אלה, קיימים מהצד השני יחסים מורכבים מאוד עם נפאלים שהיגרו אל אדמתה של בהוטאן ואינם זוכים לאותן הזכויות של התושבים ממוצא בהוטאני, גם נפאלים שנולדו על אדמתה של בהוטאן והם משוללי אזרחות מקומית. מורכבות זו שזורה לאורכו של הסרט הדוקומנטרי העוסק בחקירת המדינה את מדדי האושר של תושביה.
ההרצאה תאפשר מבט רחב ומעמיק על בהוטאן ותיתן רקע לצפייה בסרט.
איילת אידלברג: אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות של מזרח אסיה. מרצה, כתבת, צלמת ומדריכת טיולים. התגוררה שנים ארוכות ביפן ובמזרח אסיה, מומחית לתרבות המזרח.

סוכן האושר | Agent of Happiness
בהוטן הזעירה מדורגת דרך קבע בצמרת סקרי האושר הבינלאומי. מדד האושר של תושבי המדינה הבודהיסטית הוא כלי מרכזי בקבלת החלטות השלטון. זה נשמע אידילי אבל המציאות מורכבת יותר. אמבר, גיבור הסרט, עובר בין כפרים פסטורליים למרגלות ההימאליה דרך מרכזים עירוניים דחוקים ומראיין תושבים מכל שכבות האוכלוסייה, על רווחתם הנפשית ושביעות רצונם, תוך שהוא מתמודד בעצמו עם השמרנות של החברה הבהוטנית ותר אחר הנוסחה שתביא גם לחייו מעט אושר וסיפוק.
פסטיבלים קודמים: Sundance
באדיבות בתי קולנוע לב

ההקרנות של הסרט הסתיימו

מוזמנים לצפות בכל ההקרנות החמות שעכשיו בסינמטק

לרכישה

עוד מספרים על הסרט

כתב העת סינמטק

עוד בכתב העת סינמטק
img

דבר המערכת – גיליון 239

סינמטק /  02.06.2024

כרגיל, בתקופה זו של השנה, גיליון "סינמטק" מוקדש לפסטיבל הסרטים בקאן, שממשיך להיות האירוע הקולנועי המרכזי של השנה. אבל מה לעשות ש

לקריאה

Gift Card לסינמטק תל אביב

המתנה המושלמת!

לפרטים ורכישה

נשארים מעודכנים

הרשמו לניוזלטר ותקבלו מאיתנו עדכונים והמלצות על כל הסרטים והאירועים החדשים והכי מעניינים    הכי משתלם מועדון המנויים!

    נהנים באופן קבוע מחוויות קולנועיות איכותית וייחודיות

    לפרטים