לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
אצלנו החודש
img

Development By Outright

חיים בסרט – נעמי וכתריאל שחורי

img

חיים בסרט – נעמי וכתריאל שחורי
טעימות מ-50 שנים של עשייה בקולנוע וטלוויזיה בישראל
נעמי התחילה את דרכה ככתבת בסניף הישראלי של הטלוויזיה הגרמנית, והמשיכה לביים כתבות וסרטי תעודה. כתרי למד קולנוע בניו יורק ועם שובו השתלב כמנהל ההפקות בסרטי קסטל, באותה העת אחת החברות הפעילות בארץ.
נעמי וכתרי נפגשו במסגרת עבודתם בהולנד כשכתרי כבר החל לעבוד על קופרודוקציות בינלאומיות במסגרת סרטי קסטל בשיתוף עם תחנות טלוויזיה באירופה. נעמי חזרה לארץ והחלה לעבוד כבמאית עצמאית בתוכניות שונות של רשות השידור כמו מבט שני וכן הפיקה תוכניות עבור תחנות אירופיות שונות. אחרי שלוש שנים של הפקה ובימוי עבור תחנות אירופיות בוושינגטון וברחבי ארה"ב חזרו נעמי וכתרי לישראל. עם שובו כתרי היה המפיק בפועל של '"מאחורי הסורגים" בבימויו של אורי ברבש.
ב-1984 הם הקימו את חברת "בלפילמס", חברה עצמאית שייעודה היה הפקת סרטים עלילתיים, דרמות וסרטים תיעודיים לטלוויזיה ולגופים וארגונים בארץ ובחו"ל אשר בכולן יש אמירה ערכית ועמדה המבטאת את רוח חברת ההפקה. כלל נוסף שקבעו לעצמם היה לעסוק בסרטים שהם מוצאים בהם עניין וערך עם דגש על נושאים כמו זהות ומקומו של האחר בחברה. לצד פיתוח רעיונות ויוזמות שלהם, כתרי ונעמי שאפו לגלות יוצרים ובמאים בראשית דרכם ולפתוח בפניהם את הכניסה לקהיליית הקולנוע הישראלי. ראובן הקר, עמית גורן, אידו סלע, איל חלפון, אבי מוגרבי, רענן אלכסנדרוביץ', יעל חרסונסקי , יעל פרלוב, "רות ולק והמנחים טלי ליפקין שחק, טוביה צפיר הם חלק מהשמות איתם שיתפו פעולה.
בפעילות ב"בלפילמס" שולבו במאים כאלי כהן, אורי ברבש, דינה צבי ריקליס, ומפיקים כמו רון אייזיק , עדי שובל, דב מעוז, איתי תמיר ועוד רבים וטובים. כתרי פרש מחברת "בלפילמס" לאחר התמנותו למנהל קרן הקולנוע הישראלי ואז הם צרפו לחברה את לירן עצמור כמפיק שותף ואת איתי קן תור.
במשך כ-40 שנים של פעילות "בלפילמס" הפיקה למעלה מ-120 סרטים, תוכניות טלוויזיה, קופרודוקציות בינלאומיות. במיוחד ראוי לציין את ההפקה של כ-100 סרטים קצרים המרכיבים את התצוגה הקבועה ביד ושם, חמישה סרטים בסדרה "תקומה" את הסרטים "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש"' , "בורא המילים"- על חייו של אליעזר בן יהודה, "שתיקת הארכיון" ה"טיול הפנימי" ועוד. רבים מהסרטים זכו להכרה בעולם והוקרנו בפסטיבלים בינלאומיים וזכו בפרסים.
נעמי וכתרי בהיותם אנשים המעורים בעולם הקולנוע והטלוויזיה הגיחו מדי פעם וקיבלו על עצמם תפקידים ציבוריים לקידום היצירה הקולנועית והטלוויזיונית. נעמי כתבה את פרק התוכניות במכרז הערוץ השני והייתה שותפה לקביעת מכסת הפקות המקור ובמיוחד הסוגה העילית עבור הזכייניות קשת, רשת וטלעד. שנים לאחר מכן היא ניסחה את פרק התוכניות במכרז לערוץ 10-היום ערוץ 13. היא פעלה במסגרת ארגון 'אינפוט' הבינלאומי לקידום יצירה חדשנית בטלוויזיה, חשפה לעולם הפקות ישראליות רבות וכיהנה כנשיאה בינלאומית של הארגון עד שנת 2010. כתרי שרת כ-5 שנים כיו"ר איגוד המפיקים בתקופה שבה היו התפתחויות דרמטיות בענף: הערוץ השני והטלוויזיה בכבלים עלו לאוויר, הוקמו האיגודים המקצועיים בענפי הקולנוע, הוקמה האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הוא היה גם חבר בוועדת רף שהניחה את התשתית לחוק הקולנוע.
בטקס פרסי אופיר האחרון (2023) הוענק לכתריאל שחורי פרס אופיר למפעל חיים על תרומתו לקולנוע הישראלי.
נעמי וכתרי ראו ורואים שליחות בהוראה, ליווי והדרכה של במאים, תסריטאים, מפיקים, צלמים ועורכים בראשית דרכם ועוסקים בזה עד עצמם היום הזה בארץ ובעולם.

קראו עוד סגירה

  • נעמי וכתרי שחורי

נשארים מעודכנים

הרשמו לניוזלטר ותקבלו מאיתנו עדכונים והמלצות על כל הסרטים והאירועים החדשים והכי מעניינים    הכי משתלם מועדון המנויים!

    נהנים באופן קבוע מחוויות קולנועיות איכותית וייחודיות

    לפרטים