לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
10.07.20 10.07.20 - שישי


ברכות לרגל המחווה למרק רוזנבאום

אני שמח מאוד על שניתנה לי ההזדמנות לכתוב כמה מילים על מרק האיש, היוצר, המפיק והיזם, במלאת 40 שנים של עשייה והישגים מרשימים בארץ ובעולם. את מרק פגשתי לראשונה אי-שם בשנות ה-70, כאשר היה מגיע בפולקסווגן הצהובה למשרדים של "סרטי קסטל", שם עבדתי כמנהל ההפקות, לבחון אפשרויות של עבודה תוך שימת דגש בעריכת סרטים.

מאז חלפו למעלה מ-40 שנים בהן פסענו יחד, כתף אל כתף, במסע המרתק והמטלטל של עשייה קולנועית נועזת ואמיצה, ובדרך של פעילות ציבורית ענפה – טיפוח הקולנוע הישראלי שהוא ״ציפור הנפש״ של כולנו, קידומו ושמירה עליו – דרך שנמשכה כל השנים.

מרק הוא קודם כל Filmmaker – קולנוען במובן הרחב ביותר של המלה: הוא ניחן בהבנה, בהיכרות מעמיקה, ובניסיון עשיר של כל הכרוך במהלך "מן הרעיון ועד הפוסטר״, עד לפרטים הקטנים ביותר. מרק נמנה עם אותו זן של מפיקים אשר לוקחים סיכונים, נותנים סיכויים, ויוצרים הזדמנויות ליוצרים וליוצרות נועזים ומאתגרים, וליצירות פורצות דרך.

מעל לכל, מרק הוא חבר, בן אדם, שותף, ותמיד מוכן לחלוק את הידע העצום ואת הקשרים הענֵפים שבנה בארץ ובעולם, ולסייע בעצה טובה.

ועל כך יבוא על הברכה.

כתריאל שחורי

מפיק, מנכ"ל קרן הקולנוע הישראלי 1999-2019

--------------

איגוד מפיקי הקולנוע והטלוויזיה גאה ביו"ר מרק רוזנבאום ובקריירה המפוארת של 40 שנות יצירה קולנועית וטלוויזיונית רצופה הצלחות, פסטיבלים, פרסים, ואהבה של הקהל הישראלי לדורותיו.

מרק, בכיר המפיקים בישראל, הידוע ומוערך גם בעולם, הוא ממקימי איגוד המפיקים, וכחבר הנהלת האיגוד פועל לאורך שנים למען מפיקי הקולנוע והטלוויזיה. הוא תמיד פעיל, בולט, איכפתי, בקי, והאדריכל הראשי של כל הסכמי העבודה בין איגוד המפיקים לבין שאר איגודי היוצרים עליהם מושתת פעילותנו בתחומי הקולנוע והטלוויזיה. הוא ממניחי התשתית למקצוע המפיק בישראל, בור סוּד של יֶדע מקצועי, ובין המפיקים הישראלים הראשונים שפתחו לנו צוהר לשיתופי פעולה בינלאומיים.

מרק תמיד שמח לחלוק את הידע העצום שצבר בשנות עבודתו כמפיק עם כל אחד מחברי האיגוד, מטה אוזן למפיקים צעירים, תמיד נכון לעזור, לפתור בעיות, ולקחת חלק במאבקי האיגוד לטובת כלל תעשיית הקולנוע.

עבורנו הוא מודל לחיקוי. הפרספקטיבה שיש לו, טוּב הלב, אורך הרוח והאנרגיה החיובית – כל אלה נוטעים בנו ביטחון, ונוסכים בנו תקווה לעתיד טוב יותר למפיקים הישראליים.

מרק שלנו הוא שחקן נשמה, אוהד קולנוע "שרוף". אנו מאחלים לו הפקה של עוד המון סרטים, ושהרטרוספקטיבה הנוכחית לאחר 40 סרטים תהיה רק ציון (אמצע) דרך.

בשם חבריך האוהבים והמעריכים באיגוד המפיקים,

יפעת פרסטלניק

מפיקה, יו"ר איגוד המפיקים 2015-2018

-----------

זכות גדולה נפלה בחלקי לכתוב על מורי ורבי, "מר קולנוע ישראלי", המפיק מרק רוזנבאום.

בשלושים השנים האחרונות, מרק הוא גורם-מפתח משמעותי בכל אבני הדרך בתעשיית הקולנוע. הוא היה בין מנסחי ההסכמים עם כלל האיגודים המקצועיים. הוא היה בין קברניטי יוזמת חוק הקולנוע עליו מתבססת התעשייה בעשורים האחרונים. ניהל את האקדמיה הישראלית ביד רמה, ולאחרונה, בעידן זה של אי-בהירות, חזר לנהל את איגוד המפיקים. כל זאת לצד פעילותו כמפיק וכמפיץ עצמאי קריאטיבי בעל תעוזה ויוזמה, ועל כך יעיד שלל הסרטים החשובים שהפיק.

במהלך שנות פעילותי בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, מאז שנות התשעים, עת הועסקתי על ידו כמפיק בפועל, ועד היום, ביושבי בתפקיד יו"ר האקדמיה, מהווה מרק מבחינתי אבא אשר מייעץ, מלווה, מרגיע, ומשמש אוטוריטה בכל נושא מקצועי בעולם הקולנוע ובהתנהלות ציבורית. אני משוכנע שעוד מאות בתעשייה זו חשים כמוני.

מעל הכל, מרק הוא איש של אנשים. מרק הוא היתד השומר על האוהל שלנו שלא יתעופף מעלינו בסערות הבלתי-פוסקות.

מוש דנון,

מפיק, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה

-----------------

חברים ועמיתים יקרים,

התכנסנו היום כדי לציין ולחגוג עם מרק רוזנבאום 40 שנות עשייה ויצירה קולנועית. כאשר התבקשתי לברך את מרק באירוע חשוב וחגיגי זה, חשתי כבוד וגאווה גדולים.

מרק מסמל בעינַי את כל מה שטוב ויפה בתחום כל כך יצרי, תחרותי וקשה כמו ענף הקולנוע הישראלי.

מרק ואני התחלנו את פעילותנו בתחום הקולנוע באותה שנה, פחות או יותר. שנינו זוכרים בוודאי את השנים הקשות שחווה ענף הקולנוע באותן שנים. בהיעדר תמיכה ממשלתית הופקו בישראל סרטים בודדים בידי "משוגעים לדבר", כמו מרק, והם נאלצו למשכן את כל רכושם, לרבות מקררים, על מנת להגשים את חלומם ואת רצונם להשלים, בקושי רב, את הסרט שהתחילו לצלם.

גם בשנות השפל הללו, בהן הופקו כ-10 סרטים ישראלים בשנה ונמכרו בהם כ-100,000 אלף כרטיסים, נתון זעום ושולי במכירות הכרטיסים הכללית, בלט מרק בנחישותו, בהתמדתו, ובאמונתו בחלום הקולנוע הישראלי. מרק הפיק סרטים רבים, ביניהם 5 אשר זכו בפרסי אופיר בקטגוריית "הסרט הטוב ביותר": "מעבר לים", "קלרה הקדושה", "קרקס פלשתינה", "החברים של יאנה" ו"חתונה מאוחרת".

הקשר האישי שלי עם מרק כרוך בעיקר בפעילותו הציבורית הענפה והרחבה למען תעשיית הקולנוע הישראלית והעוסקים בה. מרק הקדיש ומקדיש שעות רבות – בהתנדבות – לקידום תעשיית הקולנוע, כחבר וכיו"ר איגוד המפיקים, כחבר וכיו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע, וכחבר בהנהלת הקרן לעידוד הסרט הישראלי. במסגרת פעילותו זו הנהיג מרק את המאבק למען חקיקת חוק הקולנוע הישראלי, והיה שותף בכיר במאבק זה. החוק יצר מהפכה בתעשייה, ובזכותו מתאפשרת כיום הפקה של כ-30 סרטים בשנה, במקום סרטים בודדים בעבר, ונמכרות כמויות כרטיסים גדולות ומשמעותיות בהשוואה לעבר. כל העוסקים בתעשיית הקולנוע חייבים תודה גדולה למרק ולחבריו, השותפים לחקיקה זו.

בזכות הידע והניסיון הרבים, בזכות חוכמתו ויכולתו של מרק להתעלם מהאינטרס האישי שלו למען טובת הכלל, ובעיקר בזכות היושרה שלו, מהווה מרק, מבחינתי, "מורה נבוכים" בכל הקשור לתעשיית הפקת הסרטים הישראלים, ולדעתו יש משקל רב בכל הקשור לפעילותה של התאחדות ענף הקולנוע בנושא זה.

ברכה זו היא אך רק סיכום ביניים, ואני מבקש לאחל למרק בריאות טובה והמשך פעילות קולנועית, פורייה ומוצלחת.

דני כפרי,

מנכ"ל התאחדות ענף הקולנוע בישראל

-----------------

"הקולנוע הוא מחלה", אמר פרנק קאפרה, ואת זה, מרק יקר, אין ספק שאתה מרגיש בעומק ליבך ואף יותר מכך.

אתה, כבמאי וכמפיק, יודע לזהות את המבט המיוחד הזה שלנו, הקולנועניות והקולנוענים אשר נכנסים למשרדך עם חלומות ענקיים כדי למצוא שותף אמיתי שאיתו אפשר יהיה להגשים אותם על המסך הגדול. כי אתה אחד כזה, שותף אמיתי, לא רק ליצירה אישית של במאיות ובמאים רבים בעבר ובהווה, אלא גם שותף לעתיד של כולנו, למלחמה האינסופית שלנו על קיומה של תעשיית הקולנוע כולה.

האירוע המיוחד הזה הוא הזדמנות מצוינת לעצור ולומר לך תודה, תודה על החוכמה, על הכישרון, על דרכך הבלתי-מתפשרת. תודה על שנים ארוכות כל כך של אהבת קולנוע שהדביקה וסחפה יוצרים, וכמובן גם קהל אדיר.

אנחנו מאחלים לך ולנו, שרק תמשיך ליצור קולנוע עוצמתי וחשוב.

לימור פנחסוב (יו״ר) ורועי אלבה (מנכ״ל)

איגוד הבמאיות והבימאים (ע״ר)

בהתאם להנחיות משרד הבריאות הסינמטק סגור
אנחנו ממשיכים להעלות סרטים לסינמטק VOD
ניתן ליצור קשר ב service@cinema.co.il