לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
הכבוד האבוד של המולדת: מסרטיו של פולקר שלנדורף

הכבוד האבוד של המולדת: מסרטיו של פולקר שלנדורף

יוקרנו הסרטים: "טרלס הצעיר", "רצח והריגה", "בעל", "יריה של חסד", "במעגל ההונאה", "השקט שאחרי הסערה", "תוף הפח", "הכבוד האבוד של קתרינה בלום".

פוֹלְקֶר שְלֶנְדוֹרְף נולד בשנת 1939 בעיר ויסבאדן שבגרמניה, אך עד מהרה, ומסיבות ברורות מאליהן, בחרו הוריו להגר לצרפת. שלנדורף בילה את נעוריו בפריז, שם דבק בו חיידק הקולנוע. בימים הוא למד מדע המדינה בסורבון, ובלילות ביקר דרך קבע בסינמטק הצרפתי, בעודו נקרע בין חובות לימודיו לחשכת אולם הקולנוע והתמונות הנעות שכבשו את לבו.

מפגשים אישיים עם אנשי הגל החדש הצרפתי ועבודה כעוזרם של הבמאים אלן רנה ("אשתקד במריאנבד"), ז'אן פייר מֶלְוויל ("לאון מורן, כומר") ולואי מָאל ("זאזי במטרו", "ויוה מריה") הביאו אותו לביים סרט קצר בשם בדוי וליצור את סרט הביכורים המסעיר שלו, הלוא הוא "טרלס הצעיר", שזיכה אותו בפרס הבמאי המבטיח בגרמניה ובפרס "פיפרסקי" בפסטיבל קאן.
שלנדורף הוא אחד השמות הבולטים בזרם המכונה "קולנוע גרמני חדש", אשר יצא נגד התרבות הגרמנית שכמו התעלמה ממלחמת העולם השנייה ומאחריות דור ההורים. הוא יצר קולנוע לצדם של וֶרְנֶר הרצוג, וים וֶנְדֶרְס ורָיינֶר וֶרְנֶר פַסְבּינְדֶר, כמו גם הבמאיות המרתקות שהעמידו יצירות מופת בגל השני של הזרם: יוּטָה בְּרוּקְנֶר, הֶלְמָה סַנְדֶרְס־בְּרָהמְס ומַרְגָרֶטֵה פוֹן טְרוֹטָה.
מה מייחד את סרטיו של שלנדורף? ראשית, נחישותו להעביר אל מסך הקולנוע יצירות ספרותיות שנטען עליהן כי אי אפשר לעבדן, ושנית – המבט החמור והאקטואלי שהפנה אל החברה הגרמנית והתעקשותו לעצבה כגרוטסקה. מכון גתה תל אביב וסינמטק הרצליה שמחים להגיש לכם מבחר מסרטיו של פולקר שלנדורף, שיוקרנו בסינמטקים ברחבי הארץ.

צפייה נעימה.

רצח והריגה | פולקר שלנדורף

21-02-2020 | שישי
14:00
אולם 3
רצח והריגה | A DEGREE OF MURDER (Mord und Totschlag) מארי מאוהבת בהנס אך הרומן שלהם קצר מועד. ערב אחד הנס חוזר. הוא רוצה לאסוף כמה מחפציו, ובאותה הזדמנות "לעשות את זה" בפעם האחרונה. האקדח של מארי עושה את שלו, ועתה עליה להיפטר מהגופה. כשהיא מחפשת מישהו שיסייע לה במלאכה, היא פוגשת את גונתר ופריץ. סרטו השני של שלנדורף מתאפיין בהומור שחור ורוח נעורים. פסקול הסרט הולחן ע"י בריאן ג'ונס, מה"רולינג סטונס". הקרנה חד פעמית
לדף הסרט

בעל | פולקר שלנדורף

23-02-2020 | ראשון
21:00
אולם 1
בעל | BAAL בעל הוא משורר צעיר. בעלי ממון מזמינים אותו לסלונם כדי שיקרא משיריו הבוטים ויזעזע את חבריהם בלשונו החדה. בהדרגה הוא צובר לעצמו מעריצים, לרוב נשים, אך גם גברים המביטים בו בערגה והמוכנים ללכת אחריו באש ובמים. "בעל" הוא המחזה הראשון שכתב ברטולד ברכט. שלנדורף, שעיבד אותו לטלוויזיה הגרמנית, שמר על הטקסטים החריפים ועל המבנה האפיזודי, אך עדכן את זמן ההתרחשות להווה (ראשית שנות השבעים). הקרנה חד פעמית
לדף הסרט

תוף הפח | פולקר שלנדורף

24-02-2020 | שני
20:00
אולם 1
תוף הפח | THE TIN DRUM עיבוד מקורי ונועז לאפוס רחב היריעה של גינתר גראס. הרומן בוחן את ההיסטוריה הגרמנית ועליית הנאציזם מבעד לעיניו של ילד גרוטסקי המסרב לצמוח מגיל 3. אחד הגורמים העיקריים להצלחתו של הסרט נובע מבחירת הילד דיויד בננט בן ה- 12 לתפקיד אוסקר מצארט - בעל תוף הפח. הסרט זכה בפרס האוסקר לסרט הזר.
לדף הסרט

השקט שאחרי הסערה | פולקר שלנדורף

25-02-2020 | שלישי
18:30
אולם 1
השקט שאחרי הסערה | THE LEGENDS OF RITA (Die Stille nach dem Schuß) נעוריה של ריטה היו לאגדה. בשנות השבעים היא הייתה שותפה לתא טרור נודע לשמצה, אך השנים חולפות והחיים במנוסה אינם אפשריים. ריטה וחבריה מוצאים מקלט בגרמניה המזרחית, ושם הם נדרשים לעבוד ולהיות חלק ממעמד הפועלים. כשאהבה עומדת על מפתן דלתה של ריטה, היא נדרשת לבחון היכן היא עומדת ביחס לעברה. בסרט זה שלנדורף חוזר לפצע המדמם של החברה הגרמנית, הלוא הוא כנופיית באדר-מיינהוף. הקרנה חד פעמית
לדף הסרט

סינמה נירוונה – הרצאות מרתקות וסרטים מעוררי השראה כל סופשבוע
מבצע מיוחד!  10 כניסות ב 600 ₪ בלבד!
לרכישה >
6876*