לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
25.05.19 25.05.19 - שבת
תכנית לימודים שנה א'
series

תכנית לימודים שנה א'

כבר בשנה א' נוטלים התלמידים חלק בהפקות של תלמידי הכיתה. בעבודה זו רוכשים התלמידים ידע מקצועי וצוברים ניסיון ומיומנות במגוון מקצועות הקולנוע והטלוויזיה. תנאי היסוד ללימודים במסלול הם עמידה במשימות ובלוח זמנים, פיתוח קול אישי, יכולת עבודה בצוות.

סמסטר א׳ | 26 מפגשים

קולנוע עלילתי
קורס בבימוי סרט עלילתי. הקורס יתמקד במתן כלים מעשיים לבימוי של סרטים בפורמט קצר תוך היכרות עם סגנונות שונים בבימוי. במהלך הלימודים ייחשף  בפני הסטודנטים התהליך שמאפשר לרעיון להפוך לסרט קצר. בין שאר הנושאים יסקרו שלב התסריט, התכנון, ההפקה, בימוי מצלמה ושחקנים והכנה לעריכה.

עקרונות התסריט
כיצד מספרים סיפור בכדי שיהיה קולנועי. נלמד על היסודות שמרכיבים סיפור שכזה – דמות גיבור, דמויות משנה, אפיון דמויות, קונפליקט קולנועי ועל המאורע המחולל ותפקידו בסרט.

יסודות הצילום
על מנת להבין מה הוא הצילום הקולנועי נפרק ונלמד על מרכיביו השונים – קומפוזיציה, זווית צילום, בחירת עדשה, תנועות המצלמה השונות ובניית התאורה. אנחנו נתפתח אל צילום הקולנוע מתוך התנסות בצילום סטילס  תוך הכרת האובייקט שמצולם, מיקומו במסגרת הפריים והבנת האור.

 קולנוע דוקומנטרי
לימוד יסודות השפה והמבע הקולנועי הדוקומנטרי. נמחיש את הכח שיש למציאות מסוימת כשהיא מעובדת לסרט. החל  מתיעוד של פעולה או של מקום ובהמשך כתבה מצולמת ותרגולי שטח בצוותים קטנים.

מבוא תולדות הקולנוע
הכרות עם תקופות שונות בקולנוע. נכיר יוצרים, סרטים וז'אנרים מרכזיים בקולנוע הישראלי והעולמי.

מבע קולנועי וצפייה מודרכת
השיעורים יהיו בנויים מצפייה מודרכת בסרטים עלילתיים קצרים מהארץ ומהעולם ויינתנו הרצאות קצרות על בימוי קולנוע ודוגמאות מסרטים עלילתיים באורך מלא.

*קורס בחירה – יסודות עריכת קולנוע   במסגרת קורסי הניו-מדיה המוצעים לקהל הרחב בסינמטק תל-אביב

 

 

 

 

 

 

סמסטר ב׳ | 26 מפגשים

בימוי עלילתי  – טכניקה ופואטיקה
נעמיק את ההכרות שלנו עם האלמנטים היסודיים של המבע הקולנועי כדוגמת פריים, שוט, מיזנסצנה ושימוש בחלל ובזמן. כמו כן  נבחן מהי שפה ויזואלית, נכיר ונאפיין סוגי התבוננות, נלמד על הטיפול בדמות, נבחן את הקשר בין הדמות לעולם שלה בסרט ונעקוב אחר נקודת המבט שלה. הבנות אלה יהוו את השדה בו יתנהל הליווי בכתיבת תרגיל הסיום – סרט ללא דיאלוג.

תסריט
נכיר את מבנה השפה בבניית תסריט. נבחן את השימוש בכלים שונים המשמשים את כותב התסריט בעבודתו. כיצד מעבירים אינפורמציה, מה זה סאב-טקסט ואיך מביאים אותו לכדי ביטוי, נבחן את השימוש שעושה הקולנוע במטאפורת, בסמלים, בהזרה, בהכנסה לקונטקסט ואפיונים ספציפיים. נכיר את הכללים המשמשים בכתיבת דיאלוג, איך אומרים בלי לדבר ואיך מראים בלי להראות.  הקורס יקנה מיומנות בסיסית בניתוח סצנות והאופן שבו הן בונות עלילה.  נלמד ונתרגל לבטא רעיון בכתיבה וליישם אותו בתסריט לסרט קצר.

צילום
קורס מעשי  בצילום קולנוע – נכיר מקרוב ונפתח יכולת תפעול של מצלמות קולנוע ואביזריהם, תאורה, וגריפ. במהלך הקורס יתרגלו בפועל הסטודנטים הקמת סט מלא, העמדות מצלמה, סוגי תאורה ואיך לחשוף נכון, בחירת זוויות צילום, תנועת מצלמה וקומפוזיציה.

קולנוע דוקומנטרי
ליווי בכתיבה והכוונה בבימוי והעריכה של תרגיל הגמר – סרט תיעודי קצר.

צפייה מודרכת
השיעורים יכילו צפייה מודרכת בסרטים עלילתיים קצרים מהארץ ומהעולם, הרצאות קצרות על בימוי קולנוע ודוגמאות מסרטים עלילתיים באורך מלא.

תולדות הקולנוע
העמקה בהכרות עם יוצרים, סרטים, וז'אנרים מרכזיים בקולנוע הישראלי – קולנוע  אמריקאי – קולנוע אירופא

*קורס בחירה – עריכת קולנוע
יתקיימו במסגרת קורסי הניו-מדיה המוצעים לקהל הרחב בסינמטק תל-אביב

כיתות אמן
נארח יוצרים מתחומים שונים ומהמחלקות הרבות שמרכיבות את העשייה הקולנועית: עיצוב אמנותי, סאונד, בימוי שחקנים, הפקה בפועל והפקת פוסט.

תרגיל גמר שנה א' – סרט עד 5 דקות.