לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
27.05.20 27.05.20 - רביעי
שבוע קולנוע צ'כוסלובקי ומחווה ליאן קאדאר

שבוע קולנוע צ'כוסלובקי ומחווה ליאן קאדאר

סרטים זוכי אוסקר, במאים זוכי אוסקר, מפורסמים, שערורייתיים וחלקם אף אסורים להקרנה ע"י המשטר הטוטליטרי. השנה אנחנו מציגים את מיטב הסרטים הצ'כוסלובקים לציון 100 שנה להקמת צ'כוסלובקיה העצמאית.

הצופים בסינמטקים של תל אביב, חיפה, ירושלים, חולון, שדרות והרצליה יזכו לראות מבחר סרטים שמייצגים את 100 השנים של הקולנוע הצ'כוסלובקי. החל מ"ארוטיקון" האילם, הסרט הארוטי הראשון בתולדות הקולנוע, דרך הסרטים הקלאסיים "הבדיחה" של יארומיל יירש, "עפרונים על חוט" מאת זוכה האוסקר יז'י מנצל, "יושב על הענף ונהנה" של הבמאי הסלובקי יוראי יקובישקו ועד הסרטים העכשוויים "אבודים במינכן" של פטר זלנקה ו"אמא קרח" זוכה הפרסים מאת בוהדן סלאמה.
המבחר כמובן יכלול גם שני סרטים של מילוש פורמן, זוכה האוסקר, שהלך לעולמו לאחרונה (ואשר לא הוצגו במחווה לזכרו בחודשים מאי-יוני). לזכרו נקרין את הקומדיה המפורסמת "אהבותיה של בלונדינית" ואת סרטו הראשון (לראשונה על המסך הגדול בארץ) "תחרות" (קונקורס).
התוכנית כוללת גם רטרוספקטיבה של הבמאי הסלובקי יאן קדר לציון 100 שנים להולדתו, אשר עבד עם הבמאי הצ'כי אלמר קלוס משנת 1952. יחד הם יצרו 8 סרטים מתוכם נקרין 5: "החנות ברחוב הראשי" זוכה האוסקר משנת 1966, "בטרמינל", "שלוש משאלות", "למוות קוראים אנגלכן" ו"המערבולת", הסרט האחרון שלהם ביחד לפני הגירתו של קדר לארה"ב.

ראשית בסרט "אמא קרח" ובתו של יאן קרונר שמופיע בתפקיד הראשי ב"חנות ברחוב הראשי". הבמאי פטר זלנקה (שכבר ערכנו לו רטרוספקטיבה לפני מספר שנים) יציג את סרטו האחרון "אבודים במינכן" ואת התוכנית של יאן קדר יציג חוקר הקולנוע ואצלב מאצ'ק, מנהל המכון המרכז- אירופאי לצילום ומחבר הביוגרפיה של קדר.
בסינמטק תל אביב יוצגו גם שתי תערוכות צילום. הראשונה מתייחסת לרגע ההיסטורי של הקמת צ'כוסלוביקה בשנת 1918. השנייה מתארת את הטרגדיה שהתרחשה חמישים שנה אחרי ב- 1968, השנה בה חלומות צ'כוסלובקים על חירות נרמסו ע"י הטנקים של ברית ורשה בהנהגת ברה"מ.
תודה מיוחדת ליואל האיוש, עוזר הבמאי של יאן קדר, על תרגום הסרטים של קדר לעברית.
רוברט מיקולש
מנהל המכון הצ'כי, תל אביב