לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
31.05.20 31.05.20 - ראשון
חודש קולנוע פולני

חודש קולנוע פולני

100 שנה של קולנוע פולני  

המכון הפולני בתל אביב ומכון אדם מיצקייביץ' מפולין שמחים להציע לכם מסע משותף. מבט על אהבות שלא תמיד מתממשות ואהבות שאינן מקבלות את תכתיבי המסורת. מבט על עניינים משפחתיים ומורכבויותיהם, על כוחו של הקולנוע לשמש קשר בין המציאות לעולם הדמיון. מבט ממוקד על אירועי העבר ודילמות מוסריות. חודש הקולנוע הפולני הוא הזדמנות לפגוש ולהעריך את פולה נגרי, כוכבת הקולנוע הגדולה שלפני מלחה”ע השנייה (שנולדה תחת השם אפולוניה חלופיץ’). נגרי מככבת ב"החיה" סרטו של אלכסנדר הרץ, הבמאי היהודי הגדול.
מאבקי ההישרדות במלחמה ובשואה והשאיפה לכבוד אישי הם נושא סרטה של הבמאית הראשונה בתולדות פולין, ונדה יאקובובסקה, אשר תרגמה את חוויותיה באושוויץ לקולנוע בסרט "השלב האחרון". התוצאה לא תשאיר אתכם אדישים. סרטו המצויין של קשישטוף קישלובסקי “צלם חובב” הוא מבט מעניין על גיבורים שמגלים את עצמם בעזרת המצלמה והוא מציע לכולנו לערוך התבוננות פנימה. סרט קלאסי נוסף הוא "כיצד להיות נאהבת" של ווייצ'ך האס.

הסרטים בתוכנית מאפשרים להעריך את האהבה בזמנים שפצצות שורקות מעל הראשים ולבחון את הבחירות העומדות בפני גיבורים המבקשים למצוא חיבה בימים לא פשוטים, ימים שיכולים להציע בעיקר כאב. “הפתיון” של אגניישקה שמוצ'ינסקה הוא טעימה מן האווירה בפולין של שנות השמונים. הוא בהחלט עשוי להפתיע אתכם עם הומור לא שגרתי לצד אימה – שילוב חד פעמי שקשה לעמוד בפניו.
“המשפחה האחרונה” של יאן מטושינסקי הוא שיטוט בתיעוד המשפחתי של הצייר ז’דילסב בקשינסקי, מבט על מציאות חיי המשפחה של אחד האמנים הפולנים החשובים אי פעם זהו סרט שמצד אחד משרה אווירה נעימה, אך מצד שני הוא מציע, באופן פרדוקסלי, להתבונן בחוויה של סף מוות.
הסרט "נינה" מציג סיפור אהבה להט"בי שמבטא את מבטה של הבמאית למצב הקהילה בפולין של ימינו.
לבסוף, “המשרת”, שובר הקופות של פיליפ באיון מספר על המורכבות של החיים בפולין בין מלחמות העולם, באזור שבו שלושה לאומים שונים חיו זה לצד זה, באזור הגבול שבין פולין לגרמניה. הסרט זכה בפרס השני בפסטיבל גדיניה לקולנוע פולני. חודש הקולנוע הפולני מציע, אם כך, שורה של סרטים פולנים זוכי פרסים.
אתם מוזמנים.