לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
3.12.20 3.12.20 - חמישי
שבוע הביקורת 2018 / 16.4.2018

שבוע הביקורת 2018 / 16.4.2018

כל מי שלא יצא מעורו אחרי פרסום רשימת הסרטים המוצגים במסגרות הרשמיות של הפסטיבל, עשוי להתנחם קצת עם רשימת הסרטים בשבוע הביקורת. רוב הסיכויים שלא תכירו את הסרטים, רובם סרטי ביכורים או לכל היותר סרט שני של הבמאים, רוב השמות פחות מוכרים אבל בכל זאת, סרט הפתיחה מנפנף בגאווה כמה שמות שוודאי ששמעתם עליהם.

שמו של הסרט הוא Wildlife, הוא מבוסס על רומן של סופר אמריקאי ידוע, ריצ'רד פורד, ומי שחתום עליו הוא שחקן, בעל חזות ומשחק יוצאי דופן, פול דאנו, שזכור לכם אולי מסרטים כמו "נעורים" של פאולו סורנטינו או   "אהבה וחסד" שביים הישראלי אורן מוברמן שחי בארה"ב. הפעם, בסרטו הראשון, דאנו אינו משחק כלל, הוא מסתפק בעיבוד ובבימוי של דרמה משפחתית בעיירת שדה אמריקאית, כאשר הנישואים המתפוררים של הורים מוצגים מבעד לעיני בנם המתבגר. בתפקידי ההורים מופיעים ג'ק גילהאל וקארי מאליגן.

ועוד בשבוע הביקורת של השנה, תכנית שכוללת כרגיל שבעה סרטים שמתחרים ביניהם ועוד אסופה של סרטים קצרים וגם שלש הצגות אורח. אחת מהן היא סרטו של דאנו, השניה באה מבלגיה, סרט שני של במאי בשם גיום סנז, "הקרבות שלנו", שמציבה בתפקיד הראשי את כוכב הקולנוע הצרפתי רומן דוריס כמי שנקרע בין חובותיו למשפחתו לבין הפעילות הציבורית שבה הוא עוסק. ואילו הצגת האורח השלישית היא "שחרזדה" של ז'אן-ברנר מרלן הצרפתי, על מעגל הקסמים של עולם הפשע במארסי.

בין שבעת המתחרים, סרט מתח בשם "פוגה" של הבמאית הפולניה אניישקה סמוצ'ינסקה, סרט שני של הבמאי האיסלנדי בנדיקט ארלינגסון, "אישה במלחמה", על פעילה אקולוגית נחרצת שמוכנה להתעמת עם עולם ומלואו כדי להציל את כדור הארץ. דרך אגב, סרטו הקודם של ארלינגסון, "על סוסים ואנשים", זכה, ובצדק רב, להצלחה ולפרסים רבים בפסטיבלים. צמד במאים צעיר, דניאל שמידט וגבריאל אברנטס, עשוי סרט ראשון שיכה גלים ולו רק בשל נושאו, שחקן כדורגל מפורטוגל שכל קבוצות הצמרת רודפות אחריו ומבקשות להחתים אותו. שמו של הסרט "דיאמנטיניו" (היהלום הקטן).

השוויצרית אניה קופמל משלבת אנימציה תעודה בסרטה "כריס משוייץ", שבו היא מתחקרת את מות דודנה תוך כדי המלחמה בבלקנים. מהודו הגיע סרטה של הבמאית רוהנה גרא "אדוני", המספר על מערכת היחסים בין בורגני צעיר ונאור לעוזרת הבית שלו, צעירה השואפת בכל מחיר לאמניציפציה בתוך החברה ההודית השמרנית. "פרא" של קאמי וידאל-נאקה עוסק בצעיר שמעניק שירותי מין תמורת תשלום אבל מחפש נואשות אהבה. ואילו "יום אחד" של ההונגריה סופיה סילאגי הוא תמונה של זוג נשוי שקורס תחת מעמסת השגרה שבחייהם. שימו לב, ארבעה מתוך שבעת הסרטים המתחרים חתומים ע"י נשים, בהחלט ברוח הזמן.

נזכיר עוד את סרט הסיום, "גיא" של אלכס לוץ, שעוקב אחרי קריירה של הבדרן מצליח בעבר שליחו הולך ונס בהדרגה. בנוסף, עומד "שבוע הביקורת" להציג גם 10 סרטים קצרים, ולמי ששכח, רבים הסיכויים שכל אחד מן הסרטים הנ"ל ייצא בסופו של דבר עם פרס כלשהו. זאת אולי הפעם היחידה שאפשר לומר על הביקורת שהיא "נדיבה".