לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
היום בסינמטקהיום בסינמטק
close
היום בסינמטקהיום בסינמטק
רטרוספקטיבה של אנייס ורדה | 9-26.1

רטרוספקטיבה של אנייס ורדה | 9-26.1

אנייס ורדה זכתה לכינוי 'הסבתא של הגל החדש', כינוי מעניין למי שביימה את סרטה הראשון בגיל 26. היא נולדה בבריסל לאב צרפתי ואם יווניה, למדה ספרות ופסיכולוגיה בסורבון והיסטוריה של האמנות באקול דה לובר. עד מהרה זכתה להצלחה רבה כצלמת סטילס וצלמת עיתונות, והכישורים שרכשה בתקופה זו ישרתו אותה היטב ביצירת כמה מן הסרטים הנפלאים של חמישים השנים האחרונות

ידידה אלן רנה הוא ששכנע את ורדה לביים את סרטה הארוך הראשון, "לה פואן קור", ובראיונות סיפרה שראתה רק כעשרה סרטים בקולנוע לפני שביימה אותו. "לה פואן קור" נחשב כמי שהקדים את הגל החדש, וכבר ניתן לראות בו את השילוב בין עלילתי ותיעודי, בין הממשי למומצא, שיאפיין את מכלול יצירתה. אחריו באו מספר סרטים עלילתיים ותיעודיים קצרים, ששניים מהם – "אופרה מוף" ו"מחוף לחוף" – מוקרנים במחווה. את המימון לסרטה הארוך השני, "קליאו מחמש עד שבע", השיגה כאשר ידידה ז'אן-לוק גודאר המליץ עליה בפני מפיק שחיפש במאי צעיר שיהיה מסוגל  להצליח, וגודאר אף מופיע בהופעת אורח בסרט, שהפך לאחת מאבני הדרך של התנועה וסרט מכונן בתולדות הקולנוע הצרפתי.

 

סרטיה הבאים הושפעו מדעותיה הפוליטיות וקראו תגר על הקודים הבורגניים של קהל הצופים. "האושר" הוא דוגמא אחת, כמו גם "עוברת אורח", הצלחתה המסחרית הגדולה ביותר והסרט שהפך את סנדרין בונר לכוכבת. במקביל למסרים הפוליטיים והחברתיים הקפידה ורדה להגיש בסרטיה קומפוזיציות יפהפיות, שנעשו כאילו לאחר יד, ועריכה מופתית. בשנות ה-70 המשיכה להתנסות בטכניקות שונות, "דאגרוטיפים" הוא דוגמא מקסימה, ובשנת 1977 הקימה את חברת ההפקה שלה, סינה-תמאריס. הסרט הראשון שהפיקה החברה, "האחת שרה, השנייה לא", ממשיך את העיסוק באג'נדה הפמיניסטית של ורדה וזכה אף הוא להצלחה רבה. בשנות ה-90 ביימה סדרת סרטים תיעודיים ארוכים, שחלקם הוקדשו להנצחת דמותו ומורשתו של בעלה, הבמאי ז'אק דמי ("מטריות שרבורג"), שמת ב-1990. כיום, בגיל 90,  היא עובדת בעיקר בבימוי סרטי תעודה ומשמרת את מקומה כגדולת הבמאיות הצרפתיות בכל הזמנים, משוררת קולנועית ואשת חזון. בשנה שעברה היתה מועמדת לאוסקר עבור סרטה "אנשים ומקומות". יצירת מופת אחרת של השנים האחרונות, "החופים של אנייס", חותמת את המחווה.

מאת עמליה רוזן, פסטיבל הסרטים חיפה

דאגרוטיפים

18-01-2019 | שישי
13:30
אולם 4
דאגרוטיפים | DAGUERREOTYPES גיחה מוקדמת של אנייס ורדה אל ז'אנר התעודה, שיהפוך לז'אנר המרכזי שלה - נחשב כהמצאת סוג חדש של קולנוע תעודי - אנתרופולוגיה מלאת חיבה. ורדה מצלמת את הרחוב בו היא גרה כבר יותר מחמישים שנה, רחוב דאגר ברובע ה-14 בפריז. באופן הולם, הרחוב נקרא על שמו של ממציא הדאגרוטיפ, אחת השיטות המוקדמות לפיתוח פילם.
לדף הסרט

דוקומנטר + שבעה חדרים, מטבח, אמבטיה

22-01-2019 | שלישי
19:00
אולם 1
1.שבעה חדרים, מטבח, אמבטיה... למכירה | 7 ROOMS, KITCHEN, BATH, ETC צרפת - 1984 בימוי: אנייס ורדה | Dir: Agnes Varda משחק: הרב מנגני, יולנד מורו, לואי בק 27 דקות צרפתית, תרגום לעברית | Fre., Heb. Sub. ורדה גורמת לנו לבחון מחדש את המשמעות של "מרחב ריק" בסרט פיוטי קצר, שבו המצלמה שלה נעה בדירה ריקה לכאורה המוצעת להשכרה. היא מגלה שהחדרים, ללא רהיטים או חפצים, עדיין מלאים בזכרונות של דיירים שכבר אינם. 2. דוקומנטר | DOCUMENTEUR צרפת/ ארה"ב - 1981 בימוי: אנייס ורדה | Dir: Agnes Varda משחק: סאבין מאמו, מתייה דמי, טום טפלין 63 דקות צרפתית, אנגלית, תרגום לעברית | Fre., Eng., Heb. Sub. אמילי היא אישה צרפתיה צעירה החיה בשוליים האפורים של לוס אנג'לס. היא מתמודדת עם מערכת יחסים שהגיעה לקיצה, משוטטת בעיר בחיפוש אחר בית עבורה ועבור בנה (אותו משחק בנה של הבמאית), ולומדת להיות לבד.
לדף הסרט

עוברת אורח

23-01-2019 | רביעי
20:00
אולם 1
עוברת אורח | VAGABOND זוכה פסטיבל ונציה. מונה ברז'רו מתה. גופתה הקפואה מתגלה בעיצומו של החורף בתעלה בדרום צרפת. מכאן חוזר הסרט לשבועות שהובילו אל מותה, ואנו עדים לחייה העצובים כשהיא נודדת ממקום למקום, מחפשת עבודות זמניות או מחסה. מונה עצמאית, אבל השאיפה הזו לחופש היא שמובילה בסופו של דבר למותה.
לדף הסרט

אנשים ומקומות

25-01-2019 | שישי
14:00
אולם 3
אנשים ומקומות | FACES PLACES הבמאית הצרפתייה הנערצת אנייס ורדה משתפת פעולה עם אמן הרחוב המסתורי JR בסרט מסע תיעודי רב קסם, שבו נוסעים השניים בין הכפרים הקטנים של אזורי הכפר בצרפת ומנציחים את פני האנשים שהם פוגשים בצילומי קיר ענקיים. הזוכה בפרס עוגן הזהב בפסטיבל חיפה.
לדף הסרט

החופים של אנייס

26-01-2019 | שבת
20:30
אולם 1
החופים של אנייס | THE BEACHES OF AGNES ערב יום הולדתה ה-80 מביימת אנייס ורדה אוטוביוגרפיה קולנועית שאותה היא מקריינת בעצמה. ורדה שוזרת בשנינות ובמקוריות קטעי ארכיון, שחזורים וקטעי סרטים, ומשרטטת את מסלול חייה מילדותה דרך תקופת הגל החדש של הקולנוע הצרפתי ועד לנישואיה לבמאי המנוח ז'אק דמי. מסע מקסים ומרגש שחוגג את היצירתיות והסקרנות של אמנית שהישגה הגדול ביותר הוא החיים עצמם. הקרנה חד פעמית
לדף הסרט