לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
קולנוע מספר שואה | עונת 20/21

קולנוע מספר שואה | עונת 20/21

ימי רביעי | 17:00-21:00 | אולם 4
במפגשי הסדרה ייבחן התהליך המורכב והמרתק שעשה הקולנוע המקומי והעולמי ביחסו למלחמה ולשואה. נברר כיצד משקפות ומעצבות יצירות שונות את תודעת ההמון בארץ ובעולם ומשמשות כאספקלריה לזיכרון והיסטוריה. הסדרה תשלב חשיפה והעמקה בנושאים ואירועים שהיוו אבני דרך בעיצוב פניה של החברה הישראלית. בסדרה ירצו אנשי אקדמיה ומיטב המומחים בתחום. בין הנושאים: השואה מדור לדור, החברה הישראלית והיחס המשתנה לניצולי השואה, התמודדות עם הזיכרון בגרמניה, מגמות בעיצוב זיכרון השואה והוראתה ועוד.

25.11.20
דברים שרואים משם – מפגש יוצר
יוקרן: ׳ילדי היטלר׳ (במאי: חנוך זאבי)
מרצה: חנוך זאבי
23.12.20
חסידי אומות עולם סוגיות של הצלת יהודים במרחבי הכיבוש
יוקרן: ׳הבלתי נראים׳ (במאי: קלאוס רפלה)
מרצה: ד"ר יואל זיסנוויין, מנהל מחלקת חסידי אומות עולם ביד ושם
20.1.21
יום השואה הבין-לאומי:
גורלם של יהודי מערב אירופה מקרה הולנד וצרפת
יוקרן: ׳הסוד׳ (במאי: קלוד מילר)
מרצה: איתן ויילר

24.2.21
הצלת הרוח, התרבות והנפש. תיעוד מתקופת השואה
יוקרן: ׳מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו׳ (במאית: רוברטה גרוסמ)
מרצה: רחל אורנשטיין
24.3.21
סטלינגרד – מיתוס ומציאות של מערכה צבאית
יוקרן: ׳אויב בשער׳ (במאי: ז'אן-ז'אק אנו)
מרצה: ד"ר דני עוזיאל
21.4.21
מרד גטו ורשה בקולנוע ובטלוויזיה
יוקרן: ׳המורדים האחרונים׳ (במאי: יעל קיפר זרצקי, רונן זרצקי)
מרצה: רינת ריבק
19.5.21
העבר הנוכח בתרבות עכשווית
יוקרן: ׳טרנזיט׳ (במאי: כריסטיאן פצולד)
מרצה: יוסי גלעד
9.6.21
שם וכאן, אז ועכשיו – הקולנוע וייצוג זיכרון השואה
יוקרן: ׳מתרגם׳ (במאי: מרטין סוליק)
מרצה: רינת ריבק

שכר לימוד:
8 מפגשים – 450 ₪, למורים בגמול 300 ₪
**
הסדרה מוכרת למורים כגמול השתלמות עם ציון
(בכפוף להגשת עבודה)
מחירים מיוחדים דרך וועדים ולמנויי הסינמטק

קולנוע מספר שואה | יום השואה הבין-לאומי

20-01-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
יום השואה הבין-לאומי: גורלם של יהודי מערב אירופה מקרה הולנד וצרפת יוקרן: ׳הסוד׳ (במאי: קלוד מילר) מרצה: איתן ויילר מסע של סוד משפחתי מעיק, וסיפורו של סיפור אהבה מלא תשוקה, דרך המסע הפנימי של פרנסואה, ילד בודד, הממציא לעצמו אח פיקטיבי, ומדמיין את עבר הוריו. ביום הולדתו ה-15, חברה של המשפחה מגלה לפרנסואה את האמת המסעירה, אבל מאפשרת לו סוף סוף לבנות את עצמו.
לדף הסרט

קולנוע מספר שואה | הצלת הרוח, התרבות והנפש

24-02-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
הצלת הרוח, התרבות והנפש. תיעוד מתקופת השואה יוקרן: ׳מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו׳ (במאית: רוברטה גרוסמן) מרצה: רחל אורנשטיין סיפור שלא סופר של קבוצת יהודים בגטו ורשה, אשר סיכנו את חייהם כדי שהאמת תשרוד גם אם הם ימותו. תחת הנהגת ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום, הארגון הסודי הקים את ארכיון עונג שבת, וערב מרד גטו ורשה גנז מאות אלפי עדויות והקלטות כדי "שהעולם יקרא וידע". הסרט מבוסס לחלוטין על המכתבים והיומנים מהארכיון הסודי, אותם מקריאים אדריאן ברודי וג'ואן אלן, יחד עם הופעות מאת השחקנים המובילים בפולין.
לדף הסרט

קולנוע מספר שואה | סטלינגרד – מיתוס ומציאות של מערכה צבאית

24-03-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
סטלינגרד – מיתוס ומציאות של מערכה צבאית יוקרן: ׳אויב בשער׳ (במאי: ז'אן-ז'אק אנו) מרצה: ד"ר דני עוזיאל על רקע הקרב על סטלינגרד, מתעמתים שני צלפים מיתולוגיים, האחד חייל רוסי צעיר, השני קצין נאצי. הרוסי הופך לגיבור לאומי בעידודו של הקומיסר, המנצל את כוח המשיכה שלו כדי להפוך אותו לחלק מהתעמולה הסובייטית. גם הקומיסר וגם הצלף מתאהבים באותה נערה חיילת. בוב הוסקינס בתפקיד משנה מגלם את ניקיטה חרושצ''וב. אפוס סוער, מלא דם ויריות.
לדף הסרט

קולנוע מספר שואה | מרד גטו ורשה בקולנוע ובטלוויזיה

21-04-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
מרד גטו ורשה בקולנוע ובטלוויזיה יוקרן: ׳המורדים האחרונים׳ (במאי: יעל קיפר זרצקי, רונן זרצקי) מרצה: רינת ריבק הביקור הראשון בביתה של מאשה פוטרמילך, לוחמת במרד גטו ורשה, היה כמעט סוריאליסטי. כאן, בשכונת יד אליהו בתל אביב, גרה לוחמת במרד - אחד מהאירועים החשובים של המאה ה-20. אף אחד משכניה לא יודע על עברה. האם יתכן שהיא וחמשת חבריה הלוחמים נשכחו? הסרט מלווה במהלך השנים 2003-2006, את ששת הלוחמים האחרונים ממרד גטו ורשה שעדיין חיים - קז''יק רותם, מאשה פוטרמילך, פנינה גרינשפין ואהרון כרמי, גרים בישראל. ברונק שפיגל גר בקנדה. מארק אדלמן, בחר אחרי מלחמת העולם השנייה, להישאר לחיות בפולין. כולם בני יותר מ-80 שנה. האופן שבו הם זוכרים את המרד והבנתם את הדברים, יותר מ-60 שנה אחרי, שונה ומורכב בהרבה ממה שהתקבע בזיכרון הקולקטיבי.
לדף הסרט

קולנוע מספר שואה | העבר הנוכח בתרבות עכשווית

19-05-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
העבר הנוכח בתרבות עכשווית יוקרן: ׳טרנזיט׳ (במאי: כריסטיאן פצולד) מרצה: יוסי גלעד ימי מלחמת העולם השנייה. הצבא הנאצי מתמקם בפאתי פריז. רגע לפני הפלישה הגרמנית, ז'ורז' לוקח את התיק שלו ונמלט למרסיי. בתוך התיק מסתתר מכלול היצירה המלא של הסופר היהודי ויידל, אשר התאבד לא מכבר. ז'ורז' נכנס למרסיי באמצעות התחזות לויידל, וממתין לאנייה הבאה שתפליג לעבר מקסיקו. בעודו ממתין בעיר הנמל ז'ורז' מתיידד עם דריס, בנו המהגר של חבר שנפטר במהלך המסע למרסיי ופוגש במרי – אישה מסתורית שמשנה את תכנית ההימלטות שלו.
לדף הסרט

קולנוע מספר שואה | שם וכאן, אז ועכשיו – הקולנוע וייצוג זיכרון השואה

9-06-2021 | רביעי
17:00
אולם 4
שם וכאן, אז ועכשיו – הקולנוע וייצוג זיכרון השואה יוקרן: ׳המתרגם׳ (במאי: מרטין סוליק) מרצה: רינת ריבק לידיו של עלי אונגר בן השמונים מתגלגל ספר שכתב קצין אס-אס לשעבר, ובו הוא מתאר את קורותיו בשנות המלחמה בסלובקיה. עלי מבין שהכותב הוא האדם שרצח את הוריו ויוצא לנקום בו, אך פוגש במקומו את גיאורג בן השבעים, בנו של הקצין ומורה בגמלאות. גיאורג, שניתק את קשריו עם אביו, מחליט ללמוד על אודותיו ומציע לעלי לשמש מתרגם. שני הגברים הזקנים, כל אחד מהם היפוכו של משנהו, יוצאים למסע מריר-מתוק ופוגשים עדים למוראות המלחמה שעודם בין החיים. הם מגלים ארץ הנחושה לשכוח את עברה, ומבינים שפיסות הזיכרון שבאמתחתם שזורות בדמיון ובפרשנות. מתוך שתיקה הם בונים קשר קרוב ומצליחים ללמוד על זהותם שלהם.
לדף הסרט

לקראת יום השואה הבין לאומי

גולדה מריה | טרום בכורה
ושיחה מקוונת בזום עם היוצרים
לרכישה