הסבר להצגת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
היום בסינמטקהיום בסינמטק
close
היום בסינמטקהיום בסינמטק
פסטיבל SPIRIT הפסטיבל הבינלאומי ה-12 לקולנוע רוחני 25-27.10

פסטיבל SPIRIT הפסטיבל הבינלאומי ה-12 לקולנוע רוחני 25-27.10

הרצאות וסרטים מרחיבי תודעה ומעוררי השראה. הזדמנות חד פעמית לצפות במיטב הסרטים החדשים והמעניינים של הקולנוע הרוחני מרחבי העולם


הקרנות בכורה | מפגשים עם יוצרים | הרצאות | יריד אומנות

 

פסטיבל SPIRIT הפסטיבל הבינלאומי השנים עשר לקולנוע רוחני יתקיים ב 25-27 באוקטובר בסינמטק תל אביב. במסגרת הפסטיבל יוקרנו מיטב הסרטים החדשים של הקולנוע הרוחני, כולם בבכורה ארצית ובתרגום לעברית. לתוכניית הפסטיבל השנים עשר נבחרו 15 סרטים מעוררי השראה, סרטים תיעודיים, עלילתיים וקצרים העוסקים בגוף-מיינד -רוח; תכנים הקשורים ל-WELL BEING, מודעות, חקירה עצמית, תרגולים רוחניים, מדע גוף-נפש, רפואה אלטרנטיבית, תזונה בריאה וחיים ברי קיימא.

 

 

 

תוכנית הפסטיבל כוללת מפגשים עם יוצרי סרטים בינלאומיים, שיחות והרצאות בהשראת הסרטים, מופע מוסיקלי ויריד דוכנים.
את הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע רוחני מנהלים אמנותית הרסיטה ואנמיקה אשל, ממקימי ספיריט סינמה, חברת ד'פלוס הפקות, והוא מתקיים בשיתוף המחלקה למופעים בעיריית תל-אביב- יפו וסינמטק תל אביב.

שימו לב ב27.10
ההרצאה חומרים משני תודעה עם ד"ר קרן צרפתי
עברה לאולם 1 בשעה 10:00
ההרצאה סודות האיורוודה עם ד"ר ערן מגן
עברה לאולם 4 בשעה 10:00

זן עבור כלום | רוחני

25-10-2018 | חמישי
16:00
אולם 1
מנזר הזן אנטאיג׳י, חבוי בתוך הר בחוף המערבי של יפן. אישה שוויצרית צעירה עוזבת את עבודתה ומשפחתה מאחור על מנת לשקוע בהרפתקת החיים הנזיריים מהסתיו ועד האביב. הסרט הוא תיעוד ממקור ראשון של החיים בתוך מנזר זן יפני.
לדף הסרט

מהלם למורא | רוחני

25-10-2018 | חמישי
16:15
אולם 3
כיצד ניתן להחלים מפצעינו העמוקים ביותר? ״מהלם למורא״ עוקב אחר מסעם הטרנספורמטיבי של שני לוחמים קרביים הסובלים מטראומה קשה כאשר הם מחליטים לזנוח את התרופות הקונבנציונליות ולהיעזר בסמים פסיכדליים שמרחיבים את התודעה.
לדף הסרט

תיקון ה-למד של האר"י הקדוש | בכורה עולמית

25-10-2018 | חמישי
18:00
אולם 1
תיקון ה-למד של האר"י הקדוש הוא מסע מרגש ומעצים מצפונה ועד דרומה של ארץ ישראל, מזריחה ועד שקיעה של אותו היום, אשר כולו טבילה וטהרה ומטרתו להביא שפע גשמי ורוחני. התיקון נחשף ע"י האדמו"ר מסתרי חיים, שמפגש גורלי עם רב ממוצא תימני, מתבודד, החי בהרי ירושלים, פתח בפניו סודות 'קבלה' עתיקים לכתיבת קמעות בכתב של מלאכים, להסרת כשפים ו-'קליפות'. גילויים של סודות קבליים אלו הובילו את האדמו"ר לחשוף בכתבי הקודש את 'תיקון ה-למד של האר"י הקדוש', גדול מקובלי ארץ ישראל מהמאה ה– 16. בעקבות גילוי וחשיפת התיקון על ידי האדמו"ר, אנשים רבים יוצאים למסע התיקון, המעורר השראה לחזור לשורשים ולהתחבר לאמת הפנימית בתוכנו תוך אחדות ואהבה.
לדף הסרט

השומר הבא | רוחני

25-10-2018 | חמישי
18:00
אולם 3
חלומותיהם המנוגדים של שני דורות מתנגשים בתוך המיקרוקוסמוס של מנזר בודהיסטי עתיק בבהוטן, כאשר גימבו, נער ממוצע, נבחר על ידי אביו לשמש בתור השומר הבא של המנזר המשפחתי, על מנת להמשיך את המסורת בת אלף השנים. אבל לגימבו רצונות אחרים.
לדף הסרט

בכוח הרצון- סרט פתיחה | רוחני

25-10-2018 | חמישי
20:00
אולם 3
מה אתם עושים כאשר חייכם ההרפתקנים והמסוכנים לפתע מתרסקים? אם אתם גראנט קורגן, אתם מתמקדים ב120 אחוזי החלמה על מנת לעשות את הבלתי אפשרי: לדחוף את עצמכם במשך 100 מיילים באנטרטיקה, עם פגיעה בעמוד השדרה. לאחר שאיבד כל תחושה בפלג גופו התחתון אחרי תאונת אופנוע שלג, האתלט הכריזמטי הזה בחר לשמור על ״האטטיוד הנכון״ בעת מצוקה. הפילוסופיה שלו היא ״כאשר אתה הבעלים של המציאות שלכם רק אז המסע שלכם מתחיל.״ לאורך הדרך הוא משתף בכוחה של החיוביות, כיצד להגיע אל המטרות למרות הנסיבות, ו״החשיבות של לזכור שהחיים קורים עכשיו, ברגע זה, עם או בלי ההסכמה שלנו.״ אנו למדים שלא רק אופנועי שלג או מגלשי סקי נועדו לעוף מעל מצוקים מכוסי שלג. צפו בקריסה בלתי נמנעת...וקאמבק מדהים, מסופר דרך מראות מרהיבים וסיפור מעורר השראה יחיד במינו.
לדף הסרט

קנאביס רפואי ברפואה המשולבת עם פרופ' ראובן אור | רוחני

26-10-2018 | שישי
10:00
אולם 3
קנאביס רפואי ברפואה המשולבת . מפגש קולנועי עם פרופ' ראובן אור הגישה החדשה של רפואה משולבת אמורה להתמקד בחולה כגוף שלם, ולכן גם תשפיע על אורח החיים של המטופלים על כל מרכיביו. היא תביא לכך שהחולים יהיו שותפים מלאים להחלטות על דרכי הטיפול ושילוב של תרופות שונות, הם יבינו שהמדע והידע הרפואי מוגבלים, במיוחד במחלות כרוניות ובמחלות מסכנות חיים, ולכן יש בשילוב של אמצעים נוספים כחלק מהטיפול. הקנאביס הרפואי הוא דוגמא ייחודית לקידום שילובו ביוזמת המטופלים ועלינו ללמוד את תכונות המרפא ותופעות הלוואי. על המרצה: פרופ' ראובן אור מומחה בהשתלות מח עצם ואימונותרפיה של הסרטן. מנהל מעבדת המחקר לאימונוביולוגיה של השתלות מח עצם. חוקר מנגנון הפעולה של מרכיבי הקנאביס ומנהל הרפואי של מאגר הדסה של תורמי מח עצם מתנדבים. יוקרן הסרט: קאנביס להמונים Weed the People בימוי: אייבי אפשטיין ארה"ב, 2018, 94 דקות, אנגלית. תרגום לעברית תיעודי הקנאביס הוצא אל מחוץ לתחום עבור רופאים וחוקרים בארה״ב במשך 80 השנים האחרונות, אבל לאחרונה מדענים גילו בו סגולות אנטי-סרטניות. חמושים במחקרי מעבדה בלבד, הורים נואשים להשיג שמן קנאביס ממקורות חשאיים על מנת להציל את ילדיהם ממחלת הסרטן. ״קנאביס להמונים״ מלווה את המשפחות הללו כאשר הם מנווטים באזורים לא ידועים ולוקחים את החיים של ילדיהם בידיהם. חלק מהתוצאות הפלאיות שלהם מוליכות אל השאלה שמצויה בלב הסרט: אם קנאביס באמת מציל חיים, מדוע הממשלה לא רוצה שלאנשים תהיה גישה אליו?
לדף הסרט

הבדואים של טיבט -מבט עכשווי עם נחי אלון | רוחני

26-10-2018 | שישי
10:15
אולם 1
הבדואים של טיבט -מבט עכשווי מפגש קולנועי עם נחי אלון הסרט מתאר באהבה את החיים בקהילה טיבטית קטנה של רועי צאן נוודים, ואת התמורות הבלתי -נמנעות באורח חיים זה בעולם הנעשה מודרני , טכנולוגי ומחובר יותר. בשיחה ניעזר בסרט כנקודת מוצא לסקירה רחבה יותר של המתרחש בטיבטי כיום, על האורות ועל הצללים, על ההתפתחויות החיוביות וגם על ההיבטים הקשים: שלטון זר החותר להמיר את המסורת הטיבטית במציאות פוליטית ותרבותית שמתאימה להשקפתו ולצרכיו. על המרצה: נחי אלון, תלמיד הבודהיזם הטיבטי ומפעילי יטי"ב- ידידי טיבט בישראל. יוקרן הסרט: ריטומה Ritoma בימוי: זוכה פרס האוסקר רובי יאנג הונג קונג, טיבט 2018, טיבטית, אנגלית, תרגום לעברית. תיעודי בכל יום שרק תבחר, ברמה הטיבטית הגבוהה, תראה נוודים המאספים את הבקר שלהם, ונזירים המדקלמים את המנטרות שלהם. אתה גם תוכל למצוא אותם, במקביל לרכיבה המסורתית על סוס, משחקים באחד מענפי הספורט המועדפים עליהם: כדורסל. אנו עוקבים אחר נוודי ריטומה כאשר הם מנסים לנווט את דרכם מנקודת ההתנגשות בין המסורת והמודרניות.
לדף הסרט

אושר בלי בית: למצוא מקלט במודעות עםת עינב רוטבליט | רוחני

26-10-2018 | שישי
12:30
אולם 4
אושר בלי בית: למצוא מקלט במודעות מפגש קולנועי עם ד"ר עינב רוזנבליט לפי התפיסה הבודהיסטית, אושר לא מושג ממושאי התשוקה שאנחנו צורכים ללא הרף, אלא מלמידת ערוּת והתבוננות נכונה במציאות. ד.ט. סוזוקי שהיה מהראשונים שהביאו את תורת הזן למערב אומר: חיינו הרגילים רק נוגעים בשוליים של האישיות, ואינם נוגעים בחלקים העמוקים של הנפש. גם כאשר ההכרה הדתית ערה, רובנו עוברים בעדינות מעליה [...] התנסות רוחנית עמוקה חייבת לחולל שינוי במבנה האישיות של מי שהתנסה בה. לשם כך, עלינו לצאת למאבק ער, לעיתים ארוך ותובעני. זו צריכה להיות המשימה החשובה בחיים. בעקבות הסרט "מעט חוכמה" המתאר חיי מנזר של ילדים טיבטיים בדרום נפאל, נשאל כיצד אפשר לוותר על בית כדי למצוא בית בתודעה, ונציע את המוּדעות כמקלט שאינו תלוי בביוגרפיה. בהרצאה נראה כיצד אפשר להיעזר בערוּת כדרך לחיוך, גם לא במנזר, אלא במציאות המערבית התובענית שנערמת על כתפינו מדי יום. על המרצה: ד"ר עינב רוזנבליט היא מרצה לבודהיזם ולפילוסופיה של האמנות. עבודת הדוקטורט שלה "הפנים המקוריים של הגוף" הושלמה באוניברסיטת תל-אביב ב-2013, וספרה "גוף אנושי מדי" יצא לאור בהוצאת רסלינג ב-2014. עינב גם מתרגלת בפרקטיקה הבודהיסטית ב-20 השנים האחרונות ומדריכת מיינדפולנס ומדיטציה. יוקרן הסרט: מעט חוכמה A Little Wisdom בימוי: יוקי קאנג קנדה, נפאל, 2017, 92 דקות, הינדית, נפאלית, טיבטית, תרגום לעברית תיעודי דיוקן מוקפד ומלא ניואנסים על חייהם של נזירים צעירים יתומים, אשר מתגוררים במנזר טיבטי מבודד ב"לומביני", נפאל, מקום היוולדו של הבודהה. דרך עיניו של הופאקולי, נזיר צעיר בראשית דרכו, אנו מחפשים אחר תובנות בנוגע ליחסים בין אחים, חברים, מורים ותלמידים, וחשוב מכל, בין חייהם הפרועים והחופשיים של נערים מתבגרים והאווירה הדתית והמחמירה בה הם גדלים.
לדף הסרט

יום-יום בחייהם של נזירי זן יפניים עם ד"ר גלית אבימן | רוחני

26-10-2018 | שישי
12:30
אולם 1
יום-יום בחייהם של נזירי זן יפניים מפגש קולנועי עם ד“ר גלית אבימן ההרצאה עוסקת בחיי היומיום של נזירי זן יפניים ומתמקדת בקשר המיוחד של האימון המדיטטיבי עם סדר היום ועבודות המנזר. בהרצאה ישולבו סיפורים וחוויות אישיות של המרצה מחייה במנזר זן בקיוטו. על המרצה: ד“ר גלית אבימן – חוקרת אמנות ותרבות יפן ומנחת קבוצות. חייתה כעשר שנים ביפן, למדה ציורי דיו עם מאסטרים יפניים ותרגלה זן במנזר בקיוטו. גלית מרצה באוניברסיטאות בארץ, לקהל הרחב, ומנחה סדנאות על בודהיזם, זן בודהיזם והציור ככלי מדיטטיבי. יוקרן הסרט: צ׳ומו Chomo בימוי: מעיין ארד אנגליה, הודו, 2017, 42 דקות, אנגלית, טיבטית, תרגום לעברית תיעודי הדלאי לאמה פסק לאחרונה שכל הנזירות רשאיות לדרגת חינוך שווה לעמיתיהן הגברים. כאשר הקבוצה הראשונה של נזירות וותיקות מתכוננת לקבל את תואר ה"GESHMA" שלהן, צ׳ומו, נזירה הודית צעירה, שרויה בעיצומו של מסע משלה. במעלי רכס הרי ההימלאיה, צ׳ומו וקבוצה נוספת של טיבטים מנודים, מעבירים את זמנם במדיטציה, לימוד, עבודה קשה וצחוק. אך כאשר הנשים מסתכלות קדימה ועל תפקידיהם החדשים בתוך הקהילה שלהם, הן מתקשות לשכוח את הנשים שהן הותירו מאחור.
לדף הסרט

מי יתן ואהיה מאושר ומפגש עם יוצרות הסרט | רוחני

26-10-2018 | שישי
13:00
אולם 3
״מי ייתן ואהיה מאושר" חושף את החשיבות של תרגול מיינדפולנס והשינוי שיוצר בקרב חייהם של ילדים ונוער. באמצעות צילום פואטי ורצפים של תרגולים רגישים וסוערים המועברים על ידי מורים לילדים מרקעים שונים, הסרט יוצר מודעות ליתרונות של תרגול מיינדפולנס כדרך מילוט מאלימות וסבל, וכפתרון בר השגה עבור הדורות הצעירים. הסרט משקף מנעד רחב של גישות של מיינדפולנס על ידי מחנכים מסורים, ומזכיר לנו את הנטייה הטבעית של ילדים לשלמות, חוסן נפשי ואושר.
לדף הסרט

רפואה פסיכדלית בעולם חולה עם ד"ר עידו הרטנגזון | רוחני

26-10-2018 | שישי
14:30
אולם 1
רפואה פסיכדלית בעולם חולה מפגש קולנועי עם דר' עידו הרטוגזון בשנים האחרונות מתרבות הידיעות המספרות על אפשרויות טיפוליות מהפכניות הגלומות בחומרים פסיכדלים ('הזייתיים') לטיפול במגוון מצבים; מפוסט טראומה ודכאון להתמכרויות וחרדה. ההרצאה תסביר ותבאר מהי רפואה פסיכדלית ומדוע הפוטנציאל שלה עבור עולם הרפואה מקיף, עמוק ומסעיר כל כך. על המרצה: דר' עידו הרטוגזון חוקר וכותב על משני תודעה פסיכדלים מזה כעשור. בשנת 2017 ארגן והנחה את 'משנים תודעה' הכנס הפסיכדלי הישראלי הראשון. יוקרן הסרט: מהלם למורא From Shock to Awe בימוי: לוק קוטה ארה"ב, 2018, 86 דקות, אנגלית, תרגום לעברית תיעודי כיצד ניתן להחלים מפצעינו העמוקים ביותר? ״מהלם למורא״ עוקב אחר מסעם הטרנספורמטיבי של שני לוחמים קרביים הסובלים מטראומה קשה כאשר הם מחליטים לזנוח את התרופות הקונבנציונליות ולהיעזר בסמים פסיכדליים שמרחיבים את התודעה.
לדף הסרט

המנזר והמרחבים: אימון וחירות במסורת הזן היפני עם ד"ר איתן בולוקן | רוחני

26-10-2018 | שישי
15:15
אולם 4
המנזר והמרחבים: אימון וחירות במסורת הזן היפני מפגש קולנועי עם ד"ר איתן בולוקן חיי המנזר ביפן הם המרחב רב הפנים בו מנהל נזיר הזן את יומו. ניכוש עשבים, ניקיון מרצפות העץ, הכנת הארוחות, סידור הפרחים ומחזיקי הקטורת, התקנת התורנויות לחבריו הנזירים וכן אימון ממושך בישיבה זקופה ודוממת. לעיתים, יצא הנזיר במסע קיבוץ נדבות אל העיירות הסמוכות. לעיתים ינדוד הלאה, ויבקר מקדשים עזובים ומורים רחוקים. חיי המנזר מקפלים בתוכם את המשמעת הקפדנית והלימוד המעמיק והסדור של עקרי המסורת, אך גם תובעים מהנזיר להשתחרר מאלה ולצאת בנדודים של לימוד עצמי והתנסות ישירה במפגשים המהווים חלק בלתי נפרד מלימוד הדרך. בהרצאה זו נשוחח על ריבוא הפנים של מסורת הזן כפי שעולה אל נוכח מורכבות חיי המנזר והקשר ההדוק שבין אימון ומחויבות לחירות ויצירתיות, וכל זאת תוך הכרת כמה מכתביהם הבולטים של גדולי מורי הזן שפעלו לאורך ההיסטוריה ביפן. על המרצה: ד"ר איתן בולוקן חוקר של הפילוסופיה וההיסטוריה של אסכולת הזן כמו גם של פילוסופיה השוואתית והדיאלוג הבין דתי. מתרגם של כתבי הגות ושירה מיפנית. מלמד בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטת ת”א. יוקרן הסרט: זן עבור כלום Zen for Nothing בימוי: וורנר פנזל שוייץ, גרמניה, יפן, 2016, 100 דקות, אנגלית,יפנית, גרמנית, תרגום לעברית. תיעודי מנזר הזן אנטאיג׳י, חבוי בתוך הר בחוף המערבי של יפן. אישה שוויצרית צעירה עוזבת את עבודתה ומשפחתה מאחור על מנת לשקוע בהרפתקת החיים הנזיריים מהסתיו ועד האביב. הסרט הוא תיעוד ממקור ראשון של החיים בתוך מנזר זן יפני.
לדף הסרט

חיים, מוות ואלמוות על גדות הגנגס עם ד"ר דני נווה | רוחני

26-10-2018 | שישי
16:00
אולם 3
חיים, מוות ואלמוות על גדות הגנגס מפגש קולנועי עם פרופ' דני רוה השיחה תעסוק במושג האלמוות, או השחרור מהמוות בפילוסופיה ההודית הקלאסית. איך אפשר להשתחרר ממה שנראה "סוף" הכרחי שאין מוצא ממנו? נטייל באופנישדות ובאפוסים הגדולים, ונברר איך הטקסטים מציעים להתמודד עם המוות כנוכחות, כשאלה פתוחה, ואפילו כמורה. וגם נגיד כמה מילים על העיר ורנאסי שבה מתחוללת עלילת הסרט, ועל עולי הרגל והסאדהואים, הנוודים הנצחיים, הצמאים לגאולה שנהר הגנגס (גנגא) נושא עימו. על המרצה: פרופ' דני רוה מלמד פילוסופיה הודית באוניברסיטת תל אביב. מחבר הספר "חוטים פילוסופיים ביוגה של פטנג'לי" (הקיבוץ המאוחד, 2010). יוקרן הסרט: מלון הישועה Hotel Salvation בימוי: שוהבאשיש בוטיאני הודו, 2017, 102 דקות, הינדית, תרגום לעברית. בהשתתפותם של: אדיל חוסיין, לליט בל, גריטאנג'לי קולקארני, פאלומי גוש ניצב אל מול דרישתו האחרונה והמשונה של אביו למות בעיר הקדושה ואראנסי ולהגיע לישועה, לבנו לא נותרה ברירה אלא לצאת עימו למסע. מלא בדימויים הינדויים ותרבות הודית, ״מלון הישועה״ הוא סיפור יפהפה על חיים ואובדן שמקדש את האהבה, החברות ומזכיר לכולנו את המשמעות האמיתית של החיבור האנושי.
לדף הסרט

נותנת הדבש בין הכלבים | רוחני

26-10-2018 | שישי
17:00
אולם 1
בבהוטן המרוחקת, בלש סמוי חוקר את היעלמותה של נזירה בודהיסטית ומסתבך בברית מסוכנת עם החשודה היחידה שלו - אשה צעירה ומושכת המכונה ״שדת״ הכפר. מסע יפהפה ופרובוקטיבי לבהוטן המודרנית, הממלכה הבודהיסטית האחרונה שנותרה.
לדף הסרט

השומר הבא | רוחני

26-10-2018 | שישי
18:00
אולם 4
חלומותיהם המנוגדים של שני דורות מתנגשים בתוך המיקרוקוסמוס של מנזר בודהיסטי עתיק בבהוטן, כאשר גימבו, נער ממוצע, נבחר על ידי אביו לשמש בתור השומר הבא של המנזר המשפחתי, על מנת להמשיך את המסורת בת אלף השנים. אבל לגימבו רצונות אחרים.
לדף הסרט

הרופא מהודו | רוחני

26-10-2018 | שישי
19:00
אולם 3
דיוקן מדיטטיבי ומהפנט על חייו ועבודתו של דר. ואסאנט לאד, רופא הוליסטי שהיה הראשון שהביא את שיטת הטיפול האיורוודי הקדום מהודו למערב בסוף שנות ה 70'. תוך שילוב כישרונותיו כמרפא ומיסטיקן, דר. לאד מקדיש את חייו בלשתף את שיטת הרפואה הקדומה ביותר על פני כדור הארץ, אל תוך מתווה מערכת הבריאות האמריקאית המסובכת. זהו סיפור יפהפה ומעורר השראה על אדם שבמשך כמה עשורים עומד במרכזה של תנועה מהפכנית שמטרתה לשנות את הדרך שבה אנו מטפלים בגופנו וברוחנו.
לדף הסרט

מי יתן ואהיה מאושר

26-10-2018 | שישי
19:45
אולם 4
מי ייתן ואהיה מאושר May I Be Happy בימוי: אריק ג'ורג'ולט, הלן וולטר ארה"ב, צרפת, אנגלית, 2017, 77 דקות, תרגום לעברית תיעודי ״מי ייתן ואהיה מאושר" חושף את החשיבות של תרגול מיינדפולנס והשינוי שיוצר בקרב חייהם של ילדים ונוער. באמצעות צילום פואטי ורצפים של תרגולים רגישים וסוערים המועברים על ידי מורים לילדים מרקעים שונים, הסרט יוצר מודעות ליתרונות של תרגול מיינדפולנס כדרך מילוט מאלימות וסבל, וכפתרון בר השגה עבור הדורות הצעירים. הסרט משקף מנעד רחב של גישות של מיינדפולנס על ידי מחנכים מסורים, ומזכיר לנו את הנטייה הטבעית של ילדים לשלמות, חוסן נפשי ואושר.
לדף הסרט

מנטרה | רוחני

26-10-2018 | שישי
19:45
אולם 1
  תיעודי הסרט חוקר את הז'אנר המוזיקלי והתופעה החברתית שנקראת שירת מנטרות. הסרט משתף את סיפוריהם של אנשים אשר מוצאים ריפוי ושקט פנימי באמצעות שירת מנטרות יחד עם אנשים אחרים בדיוק כמותם. זהו סרט שעוסק ברוחניות ולא בדת, על אנשים שמתחברים אל האני האמיתי שלהם ואל האחרים סביבם.
לדף הסרט

בכוח הרצון |רוחני

26-10-2018 | שישי
21:00
אולם 3
מה אתם עושים כאשר חייכם ההרפתקנים והמסוכנים לפתע מתרסקים? אם אתם גראנט קורגן, אתם מתמקדים ב120 אחוזי החלמה על מנת לעשות את הבלתי אפשרי: לדחוף את עצמכם במשך 100 מיילים באנטרטיקה, עם פגיעה בעמוד השדרה. לאחר שאיבד כל תחושה בפלג גופו התחתון אחרי תאונת אופנוע שלג, האתלט הכריזמטי הזה בחר לשמור על ״האטטיוד הנכון״ בעת מצוקה. הפילוסופיה שלו היא ״כאשר אתה הבעלים של המציאות שלכם רק אז המסע שלכם מתחיל.״ לאורך הדרך הוא משתף בכוחה של החיוביות, כיצד להגיע אל המטרות למרות הנסיבות, ו״החשיבות של לזכור שהחיים קורים עכשיו, ברגע זה, עם או בלי ההסכמה שלנו.״ אנו למדים שלא רק אופנועי שלג או מגלשי סקי נועדו לעוף מעל מצוקים מכוסי שלג. צפו בקריסה בלתי נמנעת...וקאמבק מדהים, מסופר דרך מראות מרהיבים וסיפור מעורר השראה יחיד במינו.
לדף הסרט

מלון הישועה | רוחני

26-10-2018 | שישי
21:30
אולם 1
ניצב אל מול דרישתו האחרונה והמשונה של אביו למות בעיר הקדושה ואראנסי ולהגיע לישועה, לבנו לא נותרה ברירה אלא לצאת עימו למסע. מלא בדימויים הינדויים ותרבות הודית, ״מלון הישועה״ הוא סיפור יפהפה על חיים ואובדן שמקדש את האהבה, החברות ומזכיר לכולנו את המשמעות האמיתית של החיבור האנושי.
לדף הסרט

חומרים משני תודעה בטיפול הפסיכולוגי עם ד"ר קרן צרפתי | רוחני

27-10-2018 | שבת
10:00
אולם 1
חומרים משני תודעה בטיפול הפסיכולוגי מפגש קולנועי עם ד"ר קרן צרפתי הרצאה זו תציג את עולם חומרים משני התודעה במחקר ואת פוטנציאל השתלבותם בטיפול הפסיכולוגי. ההרצאה תתמקד במחקר שהוכר על ידי ה FDA כמחקר פורץ דרך, ובודק את השפעתה של פסיכותרפיה מבוססת MDMA על PTSD. פגיעה טראומתית היא פגיעה המשפיעה על כל מימדי חיינו, מזה הפיזיולוגי, דרך המימד הפסיכולוגי ועד לרוחני. כאשר פגיעה זו היא חמורה ומגיעה למצב של הפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD), קשה מאד לרפאה בשיטות הטיפול, התרופות הפסיכיאטריות, והכלים הקליניים המוכרים לנו כיום בעולם הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה. בהרצאה תציג ד"ר צרפתי את המחקר, תוצאותיו ומשמעותו הפוטנציאלית לטיפול בPTSD. על המרצה: ד"ר קרן צרפתי היא מייסדת שותפה של מכון האקומי ישראל לפסיכותרפיה דינמית מבוססת מיינדפולנס וגוף; חוקרת תרפיות מבוססות חומרי תודעה, מנהלת וחוקרת קלינית במחקר הבודק את השפעת תרפייה מבוססת MDMA עם פגועי טראומה. גישתה מציעה מודל אינטגרטיבי של ריפוי וגדילה, ומושרשת בגישות פסיכולוגיות מערביות, גישות שמאניות ותורות רוח מזרחיות יוקרן הסרט: מהלם למורא From Shock to Awe בימוי: לוק קוטה ארה"ב, 2018, 86 דקות, אנגלית, תרגום לעברית תיעודי כיצד ניתן להחלים מפצעינו העמוקים ביותר? ״מהלם למורא״ עוקב אחר מסעם הטרנספורמטיבי של שני לוחמים קרביים הסובלים מטראומה קשה כאשר הם מחליטים לזנוח את התרופות הקונבנציונליות ולהיעזר בסמים פסיכדליים שמרחיבים את התודעה.
לדף הסרט

סודות האיורוודה עם ד"ר ערן מגון | רוחני

27-10-2018 | שבת
10:00
אולם 4
סודות האיורוודה - רפואה הודית הוליסטית מסורתית מפגש קולנועי עם ד"ר ערן מגון ה"איורוודה" היא רפואה טבעית הוליסטית בת 6,000 שנה, שמתפרסמת בעולם בעשורים האחרונים. לאיורוודה ידע בריאותי מקיף המתאים לכל אדם, אך היא מתאימה גם טיפול אישי על פי טיפוס הגוף-רוח של המטופל. בהרצאה נשמע מהן עקרונותיה, וכיצד היא מאבחנת ומטפלת. נשמע על הטיפוסים השונים שהאיורוודה מאבחנת, תכונות הגוף והנפש שלהם, וכיצד לשמור על בריאות ואיזון לכל טיפוס. בסוף הפגישה יערך רב שיח עם הקהל ויינתן מקום לשאלות. על המרצה: ד"ר ערן מגון, רופא, חלוץ שיטת האיורוודה בישראל מזה 30 שנה. בוגר מצטיין של בית הספר לרפואה ב"טכניון" חיפה. מנהל רפואי של מרחב ת"א ברשת מכבי טבעי יוקרן הסרט: הרופא מהודו The Doctor From India בימוי: ג'רמי פרינדל ארה"ב,הודו, 2018, 89 דקות, אנגלית ומאראטי, תרגום לעברית דיוקן מדיטטיבי ומהפנט על חייו ועבודתו של דר. ואסאנט לאד, רופא הוליסטי שהיה הראשון שהביא את שיטת הטיפול האיורוודי הקדום מהודו למערב בסוף שנות ה 70'. תוך שילוב כישרונותיו כמרפא ומיסטיקן, דר. לאד מקדיש את חייו בלשתף את שיטת הרפואה הקדומה ביותר על פני כדור הארץ, אל תוך מתווה מערכת הבריאות האמריקאית המסובכת. זהו סיפור יפהפה ומעורר השראה על אדם שבמשך כמה עשורים עומד במרכזה של תנועה מהפכנית שמטרתה לשנות את הדרך שבה אנו מטפלים בגופנו וברוחנו.
לדף הסרט

מה עושים ומה לא עושים במנזר זן? עם פרופ' יעקב רז | רוחני

27-10-2018 | שבת
11:00
אולם 3
מה עושים ומה לא עושים במנזר זן? מפגש קולנועי עם פרופ' יעקב רז קיימות אגדות רבות על החיים במנזר זן: מדיטציות, קואנים שמאתגרים את התודעה, שטיפת רצפות קפדנית, ועוד ועוד. במה שונה מנזר הזן ממנזרים של זרמים בודהיסטיים אחרים? במה הוא מעורר את התודעה ועד כמה הפך שגרתי עם השנים? ההרצאה תספר על אלה ועוד, ומתוך הניסיון האישי על המרצה: פרופ' יעקב רז, לומד את דרך הדהרמה כארבעים שנה. שימש כראש החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב. הוא מלמד את הדהרמה ברוח הזן, ומנחה סנגהה (קבוצת ישיבה) במשך עשרים וחמש שנים. יוקרן הסרט: זן עבור כלום Zen for Nothing בימוי: וורנר פנזל שוייץ, גרמניה, יפן, 2016, 100 דקות, אנגלית,יפנית, גרמנית, תרגום לעברית. מנזר הזן אנטאיג׳י, חבוי בתוך הר בחוף המערבי של יפן. אישה שוויצרית צעירה עוזבת את עבודתה ומשפחתה מאחור על מנת לשקוע בהרפתקת החיים הנזיריים מהסתיו ועד האביב. הסרט הוא תיעוד ממקור ראשון של החיים בתוך מנזר זן יפני.
לדף הסרט

לצמוח מתוך היש עם טלי הלמן מור | רוחני

27-10-2018 | שבת
12:30
אולם 4
לצמוח מתוך היש מפגש קולנועי עם טלי הלמן-מור הדרך הבודהיסטית היא דרך של התפתחות וצמיחה. דרך שמתרחשת, תלויה, נולדת- עם ובתוך קהילה. ה'סנגהה' (הקהילה המתרגלת) נחשבת לאחת משלוש אבני החן, יסודות התרגול והדרך. מהי מערכת היחסים שנוצרת בין ההתפתחות הרוחנית, הצמיחה, הלימוד ובין מארג חיינו, המרקם והקהילה שבתוכה אנחנו חיים? ומדוע נחשבת הקהילה לאחת משלושת המחסות שתומכות במתרגל הבודהיסטי בדרך להארה? על המרצה: טלי הלמן-מור מתרגלת וצועדת בדרך. פסיכותרפיסטית ומנחת קבוצות דהרמה ומדיטציה. יוקרן הסרט: צ׳ומו Chomo בימוי: מעיין ארד אנגליה, הודו, 2017, 42 דקות, אנגלית, טיבטית, תרגום לעברית תיעודי הדלאי לאמה פסק לאחרונה שכל הנזירות רשאיות לדרגת חינוך שווה לעמיתיהן הגברים. כאשר הקבוצה הראשונה של נזירות וותיקות מתכוננת לקבל את תואר ה"GESHMA" שלהן, צ׳ומו, נזירה הודית צעירה, שרויה בעיצומו של מסע משלה. במעלי רכס הרי ההימלאיה, צ׳ומו וקבוצה נוספת של טיבטים מנודים, מעבירים את זמנם במדיטציה, לימוד, עבודה קשה וצחוק. אך כאשר הנשים מסתכלות קדימה ועל תפקידיהם החדשים בתוך הקהילה שלהם, הן מתקשות לשכוח את הנשים שהן הותירו מאחור.
לדף הסרט

גורדייף, אילן עמית והעבודה הפנימית | מרצה אגי משעול

27-10-2018 | שבת
13:15
אולם 1
דיוקנו המרתק ורב הפנים של אחד מוותיקי הקבוצות של גורדייף בארץ, כגיבור תרבות שרגלו האחת נטועה בחברה הישראלית והשנייה בעולם העבודה הפנימית. על המרצה: אגי משעול - משוררת ישראלית יוקרן הסרט: להיות נוכח. המסע של אילן עמית בימוי: עפר ינוב מפיקים: אילנה תורן עמית, עפר ינוב ישראל, 2018, 50 דקות. עברית, תרגום לאנגלית. תיעודי מסע רוחני ומחשבתי של דר' אילן עמית, מתמטיקאי וסופר. במקביל עסק ב"עבודה הפנימית" בשיטת גורדייף כחניך ואחר כך כמורה, ומאוחר יותר פנה לדרך עצמאית. מתלמידיו: המשוררת אגי משעול, ודר' אבנר גליקליך. למד טאי-צי' אחרי שהתעוור בגיל 47 והתמיד במשך למעלה מ-20 שנה, עד מותו. טראומת ההתעוורות העניקה לאילן פרספקטיבות ייחודיות בחיפושיו; אילן חיפש משמעות. עבורו מילת המפתח לקיום אנושי משמעותי הייתה "נוכחות". בהמשך השיל מעליו מסגרות ודעות כובלות ופיתח דרך ייחודית ואמיצה. הוא סלד מאזוטריות וחיפש דרך שתשלב בין עולמו הרוחני להוויה המגשימה של ישראל הצעירה.
לדף הסרט

האם מיינדפולנס טוב לילדנו? עם ד"ר נאווה לויט

27-10-2018 | שבת
14:00
אולם 3
האם מיינדפולנס טוב לילדנו? מפגש קולנועי עם ד"ר נאוה לויט בן נון מחקרים מראים שמיינדפולנס יכול להועיל מאוד למבוגרים. האם מיינדפולנס יכול להועיל גם לילדים? נסקור את תרומת התרגול לילדים בהיבט ההתפתחותי, החינוכי וכגישה פדגוגית שלמה. על המרצה: ד"ר נאוה לויט בן נון, מנהלת את מרכז סגול למוח ותודעה במרכז הבינתחומי הרצליה, מייסדת ומנהלת את מכון מודע למיינדפולנס מדע וחברה הפועל מאז 2009 לטיפוח מיינדפולנס במערכת החינוך ובחברה הישראלית בכלל. יוקרן הסרט: מי ייתן ואהיה מאושר May I Be Happy בימוי: אריק ג'ורג'ולט, הלן וולטר ארה"ב, צרפת, אנגלית, 2017, 77 דקות, תרגום לעברית תיעודי ״מי ייתן ואהיה מאושר" חושף את החשיבות של תרגול מיינדפולנס והשינוי שיוצר בקרב חייהם של ילדים ונוער. באמצעות צילום פואטי ורצפים של תרגולים רגישים וסוערים המועברים על ידי מורים לילדים מרקעים שונים, הסרט יוצר מודעות ליתרונות של תרגול מיינדפולנס כדרך מילוט מאלימות וסבל, וכפתרון בר השגה עבור הדורות הצעירים. הסרט משקף מנעד רחב של גישות של מיינדפולנס על ידי מחנכים מסורים, ומזכיר לנו את הנטייה הטבעית של ילדים לשלמות, חוסן נפשי ואושר.
לדף הסרט

מעט חכמה | רוחני

27-10-2018 | שבת
14:30
אולם 4
תיעודי דיוקן מוקפד ומלא ניואנסים על חייהם של נזירים צעירים יתומים, אשר מתגוררים במנזר טיבטי מבודד ב"לומביני", נפאל, מקום היוולדו של הבודהה. דרך עיניו של הופאקולי, נזיר צעיר בראשית דרכו, אנו מחפשים אחר תובנות בנוגע ליחסים בין אחים, חברים, מורים ותלמידים, וחשוב מכל, בין חייהם הפרועים והחופשיים של נערים מתבגרים והאווירה הדתית והמחמירה בה הם גדלים.
לדף הסרט

בהוטן-ממלכת הדרקון הלא מעשן עם דני ינאי | רוחני

27-10-2018 | שבת
15:30
אולם 1
בהוטן-ממלכת הדרקון הלא מעשן מפגש קולנועי עם דני ינאי בהוטן, הממלכה הבודהיסטית האחרונה בהימלאיה, נפתחת לעולם, תוך ניסיון נואש לשמר את צביונה התרבותי הייחודי. סיסמתו של המלך, בדבר האושר הלאומי הגולמי, הפכה למותג. אך האם אכן מאושרים תושבי אחת המדינות העניות בעולם? ואם כן, מהו סודם? על פסטיבלי מסיכות פרועים, נופים עוצרי נשימה ותרבות ייחודית המושרשת בכל אורחות החיים. על המרצה: דני ינאי, מרצה וצלם אנתרופולוגי זוכה פרסים, מתמחה בתרבויות, עמים, דתות ופולחנים בארץ ובעולם. יוקרן הסרט: השומר הבא The Next Guardian בימוי: ארון בהאטארי, דורוטיה זורבו בהוטן, 2017, 74 דקות, דזונגקה, תרגום לעברית תיעודי חלומותיהם המנוגדים של שני דורות מתנגשים בתוך המיקרוקוסמוס של מנזר בודהיסטי עתיק בבהוטן, כאשר גימבו, נער ממוצע, נבחר על ידי אביו לשמש בתור השומר הבא של המנזר המשפחתי, על מנת להמשיך את המסורת בת אלף השנים. אבל לגימבו רצונות אחרים.
לדף הסרט

עליה לרגל, פולחן ואמונה על גדות נהר הגנגס עם איילת אידלברג | רוחני

27-10-2018 | שבת
16:45
אולם 3
המים המטהרים את הנשמה - עליה לרגל, פולחן ואמונה על גדות נהר הגנגס מפגש קולנועי עם אילת אידלברג ההודים מאמינים שלמי הגנגס הקדושים יש יכולת לטהר את הנשמה מחטאיה – בזכות האלה גנגה השוכנת במי הנהר. מליוני הודים חוסכים פרוטה לפרוטה במהלך כל חייהם על מנת לאפשר את מסע העליה לרגל אל הנהר הקדוש. הטבילה במים תטהר את נשמתם ותכין אותה לקראת גלגול טוב יותר בחיים הבאים. העיר המועדפת לפולחן הגנגס היא וראנסי - ביתו של האל שיווה. זוהי עיר יוצאת דופן ומיוחדת במינה, בה מתערבבים המולה וקדושה, אנשי רוח וקבצנים, מוות וחיים. "קארמה" - חוק הסיבה והתוצאה,  ו"סאמסרה"  - האמונה בגלגול נשמות - אלו האמונות ההינדיות הבסיסיות ביותר, בלעדיהן לא ניתן להבין את מסע העליה לרגל הזה ואת דרך החיים בהודו כולה. כיצד קשורות אמונות אלו לשיטת הקסטות? כיצד מנגנון מכני זה שומר על היציבות במדינה הדמוקרטית הגדולה בעולם? מדוע כל הודי בטוח שהוא נמצא בדיוק במקום שמגיע לו? ואיזה קשר קיים בין ההינדואיזם לקבלה, תורות נסתר ותורות העידן החדש? על המרצה: אילת אידלברג, אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות, עורכת מסעות בעולם החומר ובעולם הרוח. יוקרן הסרט: מלון הישועה Hotel Salvation בימוי: שוהבאשיש בוטיאני הודו, 2017, 102 דקות, הינדית, תרגום לעברית. בהשתתפותם של: אדיל חוסיין, לליט בל, גריטאנג'לי קולקארני, פאלומי גוש עלילתי   ניצב אל מול דרישתו האחרונה והמשונה של אביו למות בעיר הקדושה ואראנסי ולהגיע לישועה, לבנו לא נותרה ברירה אלא לצאת עימו למסע. מלא בדימויים הינדויים ותרבות הודית, ״מלון הישועה״ הוא סיפור יפהפה על חיים ואובדן שמקדש את האהבה, החברות ומזכיר לכולנו את המשמעות האמיתית של החיבור האנושי.
לדף הסרט

קנאביס להמונים | רוחני

27-10-2018 | שבת
18:00
אולם 1
הקנאביס הוצא אל מחוץ לתחום עבור רופאים וחוקרים בארה״ב במשך 80 השנים האחרונות, אבל לאחרונה מדענים גילו בו סגולות אנטי-סרטניות. חמושים במחקרי מעבדה בלבד, הורים נואשים להשיג שמן קנאביס ממקורות חשאיים על מנת להציל את ילדיהם ממחלת הסרטן. ״קנאביס להמונים״ מלווה את המשפחות הללו כאשר הם מנווטים באזורים לא ידועים ולוקחים את החיים של ילדיהם בידיהם. חלק מהתוצאות הפלאיות שלהם מוליכות אל השאלה שמצויה בלב הסרט: אם קנאביס באמת מציל חיים, מדוע הממשלה לא רוצה שלאנשים תהיה גישה אליו?
לדף הסרט

ריטומה | רוחני

27-10-2018 | שבת
19:45
אולם 3
בכל יום שרק תבחר, ברמה הטיבטית הגבוהה, תראה נוודים המאספים את הבקר שלהם, ונזירים המדקלמים את המנטרות שלהם. אתה גם תוכל למצוא אותם, במקביל לרכיבה המסורתית על סוס, משחקים באחד מענפי הספורט המועדפים עליהם: כדורסל. אנו עוקבים אחר נוודי ריטומה כאשר הם מנסים לנווט את דרכם מנקודת ההתנגשות בין המסורת והמודרניות.
לדף הסרט

נותנת הדבש בין הכלבים | רוחני

27-10-2018 | שבת
20:00
אולם 1
בבהוטן המרוחקת, בלש סמוי חוקר את היעלמותה של נזירה בודהיסטית ומסתבך בברית מסוכנת עם החשודה היחידה שלו - אשה צעירה ומושכת המכונה ״שדת״ הכפר. מסע יפהפה ופרובוקטיבי לבהוטן המודרנית, הממלכה הבודהיסטית האחרונה שנותרה.
לדף הסרט

מנטרה- סרט נעילה | רוחני

27-10-2018 | שבת
21:15
אולם 3
תיעודי הסרט חוקר את הז'אנר המוזיקלי והתופעה החברתית שנקראת שירת מנטרות. הסרט משתף את סיפוריהם של אנשים אשר מוצאים ריפוי ושקט פנימי באמצעות שירת מנטרות יחד עם אנשים אחרים בדיוק כמותם. זהו סרט שעוסק ברוחניות ולא בדת, על אנשים שמתחברים אל האני האמיתי שלהם ואל האחרים סביבם.
לדף הסרט