לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
18.09.20 18.09.20 - שישי
עוד נשיא – הפעם לשבוע הביקורת | מאת עדנה ודן פיינרו

עוד נשיא – הפעם לשבוע הביקורת | מאת עדנה ודן פיינרו

סירו גרה, במאי קולומביאני שהפך בשנים האחרונות ליקיר עולם הפסטיבלים, חוזר שוב לקאן, הפעם כנשיא צוות השופטים של שבוע הביקורת, המסגרת שהיא אולי המאתגרת ביותר בפסטיבל, משום שהיא מציגה אמם רק שבעה או שמונה סרטים, אבל כולם צריכים להיות סרטו ראשון או שני של במאי, כלומר שמדובר בסרטים שלא תמיד מבושלים עד הסוף, בהפקות צנועות ויומרניות, יצירות שהרבה פעמים צריך לנחש בהן את כישרון הבמאי שעתיד לפרוח מאוחר יותר. ובכל זאת, גם אם רבים מן הסרטים  המוצגים שם עשויים להישכח תוך שנה או שנתיים, בכל זאת צריך לזכור שמן המסגרת הזאת יצאו, בשנים האחרונות, שמו כמו אלחנדרו גונזלז אינאריטו (שמשמש השנה כיו"ר השופטים של התחרות המרכזית בפסטיבל) או ג'ף ניקולס ("ספיישל חצות") , לצד יוצרים ישראלים כמו קרן ידעיה ("אור") או אתגר קרת ושירה גפן ("מדוזות") שיצאו משם עם פרסים, הם בכל זאת שמות מוכרים.

סירו גרה התגלה לראשונה בקאן עם סרטו השני, מסע הרוחות (Los Viajes del Viento) אבל מאז רכש לעצמו מעריצים רבים. חיבוק הנחש (El Abrazo del Serpiente)  שהוצג ב"שבועיים של הבמאים" זכה לשורה שלמה של פרסים בינלאומיים – סיפור המפגש בין אתנולוג הולנדי לבין שמן אינדיאני מן הג'ונגלים של קולומביה, שבתחילת המאה  הקודמת המפגיש בין תרבויות שאלפי שנים מפרידות ביניהן. סרטו הבא, ציפורים נודדות (Pajaros de Verano), על הדרך שבה שבטי אינדיאנים הפכו ליצרני וסוחרי מריחואנה, ונפלו בידי העולם התחתון בקולומביה, היה הסרט שבו בחרו ב"שבועיים של הבמאים" לפתוח את התכנית לפני שנה. בימים אלה הוא משלים את סרטו הראשון בשפה האנגלית, ממתינים לברברים (Waiting for the Barbarians) לפי רומן של הסופר הדרום אפריקאי ג'יי. א. קצה, עם צוות כוכבים בינלאומי שכולל את ג'והני דפ ורוברט פאטיסון. קפיצת דרך רצינית מסרטיו הקודמים שבהם כמעט שלא השתמש כלל בשחקנים מקצועיים, ודאי לא בכוכבים.

יחד עם גרה, בצוות השופטים, השחקנית הצרפתית אמירה קאזר, המפיקה מריאנה סלוט (שהייתה שותפה לכל סרטי לארס פון טריר), העיתונאי הקונגולזי דיז'א מאמבו והבמאי האיטלקי הצעיר  ג'ונאס קארפיניאנו, שזכה בפרס שבוע הביקורת לפני שנתיים על סרטו A Ciambra.

(‏10/04/2019)