לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
היום בסינמטקהיום בסינמטק
close
היום בסינמטקהיום בסינמטק
סינמה נירוונה: יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית | עם עמיר פריימן

סדרות העשרה ודעת

סינמה נירוונה: יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית | עם עמיר פריימן

סדרה מפגשים קולנועיים עם עמיר פריימן
הסדרה תסקור את היחסי מורה-תלמיד טרנספורמטיביים, מורכבים ורוויים בסתירות ולבטים
4 מפגשים | ימי שבת , 17:00

עמיר פריימן (1958)

חי שנתיים במנזר זן ביפן ויותר מעשרים שנים בקהילתו של מורה רוחני אמריקאי בשם אנדרו כהן.

לפני כעשר שנים, בעקבות משבר ביחסיו עם אנדרו, עזב את הקהילה וחזר לישראל.
ספרו (2018) "מערבולות רוח: סתירות ולבטים ביחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית", מבוסס על כמאה ראיונות שערך ברחבי העולם.
עמיר מתרגם מחקרי תרופות ומאמרים רפואיים מיפנית לאנגלית ולומד באוניברסיטת חיפה.

יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית

ביולי 2015 יצא עמיר פריימן למסע חיפוש ומחקר של שלוש שנים, במסגרתו ראיין כמאה מורים רוחניים ותלמידים שלהם במסורות ודרכים רוחניות שונות ברחבי העולם על אופי היחסים ביניהם, על האתגרים והמתנות שהם מציעים, ובעיקר על הפרדוקסים, הדילמות והשאלות הלא פתורות שטבועים בהם.

הנושא לא היה זר לעמיר, שחניכוּתו הרוחנית כללה שנתיים במנזר זן ביפן ויותר מעשרים שנים ביחסים קרובים עם מורה רוחני אמריקני בשם אנדרו כהן.

התנסותו ביחסים אלו, שהוא מתאר כאינטנסיביים, כמאתגרים וכמתגמלים ביותר בחייו, והמשבר הקשה שבו הם הסתיימו, עמדו מאחורי מסע המחקר שלו, ממנו נולדו הספר מערבולות רוח: סתירות ולבטים ביחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית וסדרת המפגשים הקולנועיים הזו.

הסדרה כוללת ארבעה סרטים על יחסי מורה-תלמיד טרנספורמטיביים, מורכבים ורוויים בסתירות ולבטים, וארבע הרצאות של עמיר שמתכתבות עם השאלות שעולות בסרטים, מחדדות ומחריפות אותן.

מה הופך את היחסים האלו לכה משמעותיים, טעונים, מטלטלים, מאפשרים, פותחי לב ולא פעם שוברי לב, מתגמלים ומסוכנים?

בסדרה זו נביט בהם מזוויות שונות וננסה לפצח את סודם.מחירים מיוחדים דרך ועדים ולמנויי הסינמטק
לרכישה צרו קשר עם מרכז הזמנות, בטלפון 6876*

או השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם

סינמה נירוונה | בודהא אחד | עמיר פריימן

9-03-2019 | שבת
17:00
אולם 3
סינמה נירוונה: יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית סדרה מפגשים קולנועיים עם עמיר פריימן פניו הרבים של המורה הרוחני אנשים באים ללמוד אצל מורה רוחני מסיבות שונות ועם צרכים שונים, שגם משתנים עם הזמן, והמורה מתבקש למלא תפקידים שונים עבורם: חבר לדרך וגורו נישא; פסיכותרפיסט ומורה רוחני; אם מחבקת ומכילה ואב מאתגר וחסר פשרות; מקרב ומרחיק, בונה ומחריב, אוהב ואויב לחלקים שונים באישיותו של התלמיד. האם הוא מסוגל לראות את האדם שלפניו על כל מורכבותו, לזהות את צרכיו הנפשיים והרוחניים ולהגיב אליו בהתאם? לא כל מורה מסוגל לכך, וכפי שנראה, מוגבלויותיו של המורה יכולות להיות בעלות השפעה מכרעת על התפתחותו של התלמיד. יוקרן הסרט: בודהא אחד | Un Buda עלילתי הבודהא הוא סיפורו שובה הלב של צעיר החי בעיר הגדולה ונאבק להתעלם מהצורך הרוחני העמוק שלו לגלות מי הוא. אובדן, התפכחות וטרגדיה מובילים אותו לתרגולים רוחניים קיצוניים. הוא נודד למנזר זן בהרים בחיפוש אחר המאסטר שלו. הוא מוצא אותו, אבל הדברים אינם כפי שהוא ציפה. הסרט מדגיש את הדילמה בין הארצי והשמימי ונקודת המיזוג בין המזרח למערב. 110 דקות
לדף הסרט

סינמה נירוונה | וויפלאש | עמיר פריימן

4-05-2019 | שבת
17:00
אולם 3
סינמה נירוונה: יחסי מורה-תלמיד בדרך הרוחנית סדרה מפגשים קולנועיים עם עמיר פריימן התמסרות ועצמאות – הֲיֵלְכוּ שְׁנַיִם יַחְדָּו בִּלְתִּי אִם נוֹעָדוּ "עצמאות, באופן שמקובל לחשוב עליה, היא סוג של הונאה עצמית. היא אולי מגינה מפני אנשים בעלי סמכות רוחנית מזויפת, אבל היא גם מגינה על הזהות השקרית של המחפש הרוחני ושומרת עליו. באופן פרדוקסלי, עצמאות אמיתית של המחפש מתפתחת מתוך התמסרות לאדם בעל סמכות רוחנית אותנטית. " (מתוך Spiritual Choices של קן וילבר) האם התמסרות למורה יכולה ללכת יד ביד עם אוטונומיה וחופש של התלמיד, או שהן אינן יכולות להתקיים בכפיפה אחת? מורים ותלמידים רבים מעידים על הבעייתיות שבניסיון לשלב בין התמסרות ועצמאות; האם יש פתרון לדילמה הזו? יוקרן הסרט: וויפלאש | Whiplash אנדרו, סטודנט צעיר בקולג', חולם להיות מוזיקאי מצליח. המורה שלו למוסיקה, פלטשר מעביר אותו משטר לימודים אינטנסיבי ולא שגרתי. שיטת הלימוד של פלטשר מוכיחה עצמה וגורמת לאנדרו לצבור ביטחון עצמי כמתופף, אך מרחיקה אותו מאביו, מחברתו ומחייו הקודמים. זוכה הפרס הגדול של חבר השופטים ופרס חביב הקהל פסטיבל סאנדנס 2014. סרט מטלטל, מצחיק, מסעיר, מותח, עוצר נשימה, עם עוצמות אדירות שמזמן לא נראו בשום דרמה אמריקאית עכשווית
לדף הסרט