לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
26.05.20 26.05.20 - שלישי
מתחיל כאילו בהפחדות | מאת עדנה ודן פיינרו

מתחיל כאילו בהפחדות | מאת עדנה ודן פיינרו

פסטיבל קאן הודיע על סרט הפתיחה שלו, ובמבט ראשון הבחירה נראית מוזרה. סרט אימים בשם מתים אינם מתים   (The Dead don't Die) על עיירה שבה הלבנה זורחת באמצע היום, החיות משתוללות ומאבדות את הצפון וגרוע מכל, המתים יוצאים מקבריהם כדי לזלול את החיים. נראה לכם שזה לא בדיוק מתאבן מעורר תיאבון? ואולי אתם חושבים שהבמאי, ג'ים ג'רמוש, הוא אחד כזה שעושה סרטי איכות לבתי קולנוע קטנים ואיכותיים? אמת, ג'רמוש הוא אחד היוצרים המעטים שנחשבים עדיין למקוריים ויוצאי דופן בקולנוע האמריקני, במאי עצמאי שאינו הולך בתלם ואינו מנסה לחקות איש, ודווקא משום כך, נדבקה לסרטיו, במשך שנים רבות, תווית של סרטי חצות, ומשום כך התקשה תמיד למצוא את הכסף הדרוש למימוש הרעיונות המוזרים שלו.

אבל הפעם הוא אינו יכול להתלונן. הביטו נא ברשימת השחקנים שמופיעה בסרט החדש, הכוללת בין היתר את כל חביביו הקבועים של ג'רמוש, שחקנים כמו אדם דרייבר, קלואה סביני, ביל מאריי, סטיב בושמי, ולצדם טילדה סווינטון, דני גלובר, סלינה גומז, שרה דרייבר (רעייתו של ג'רמוש ובמאית בזכות עצמה), אסתר בלינט (שהופיעה בסרטו הראשון של ג'רמוש, זרים), קארול קיין והזמר טום ווייטס. כל אלה על השטיח האדום בערב הפתיחה, זה מראה שאין מנהל פסטיבל בעולם, אפילו לא פסטיבל קאן, שיכול לעמוד בפניו.

חוץ מזה, לכל מי שדואג שמא מדובר בסרט קודר מדי שיפגע במצב הרוח כבר מן הערב הראשון של הפסטיבל, נמצאו מיד הפרסומאים  שמיהרו להבטיח סטירה על סרטי אימים, עם קריצה לכיוון של ג'ורג' רומרו ("ליל המתים החיים"), ושבסופו של דבר, זה אמור להיות  מחווה לקולנוע הז'אנרי בכלל. לאוהבי קולנוע אמתיים, שמו של ג'רמוש הוא המלצה מספקת.

(‏11/04/2019)