לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
26.05.20 26.05.20 - שלישי
מסדר הנשיאים – פרק ב' | מאת עדנה ודן פיינרו

מסדר הנשיאים – פרק ב' | מאת עדנה ודן פיינרו

כמו כל פסטיבל שמכבד את עצמו ואולי אפילו מכל פסטיבל אחר, בקאן מרבים להרכיב צוותי שופטים, כדי שאפשר יהיה לתת הרבה פרסים ולפתות הרבה קולנוענים שיבואו לשם בתקווה . אז על נשיא צוות השופטים החשוב ביותר, זה של התחרות הרשמית, הודיעו כבר, כפי שמסרנו בעבר, וזה אלחנדרו גונזאלס אינאריטו המקסיקני. עכשיו הגיע תורה של המסגרת הרשמית השנייה בחשיבותה, "מבט מסוים", זאת המסגרת אליה נשלחים הסרטים שאינם מספיק זוהרים ומרתקים לתחרות המרכזית אבל עם זאת, הפסטיבל אינו רוצה לדלג עליהם ובוודאי שאינו רוצה להשאיר אותם טרף לפסטיבלים מתחרים או אפילו למסגרות המקבילות של קאן עצמה, אלו המבקשים לגנוב ולהתבשם קצת בתהילת המקום והאירוע.
"מבט מסוים" אינו מחלק דקלי זהב ואפילו לא פלסטיק, אבל בין אלה שמקבלים שם אותות הצטיינות יש סרטים שמרחיקים לכת לאחר הפסטיבל ולעתים אף מסתברים כמשמעותיים יותר מן הדקלים עצמם. למשל "מותו של מר לאזארסקו", הסרט שגילה לעולם את קריסטי פויו הרומני (אם כי לא היה זה סרטו הראשון), או "מיטב הנוער", הסרט בן שש השעות של מרקו טוליו ג'ורדנה האיטלקי. מי שיעמוד השנה בראש צוות השופטים של המסגרת הזאת היא הבמאית הלבנונית נדין לאבאקי, שזכתה אשתקד בהרבה פרסים והרבה שבחים על סרטה השלישי "קפרנאום", מעין תמונה ניאו-ריאליסטית קשה של מצב המהגרים בלבנון, שבשיאה ילד בן 12 תובע את הוריו על הזנחה שאילצה אותו לגנוב כדי לשרוד. קודם לכן, חתמה לאבאקי על שני סרטים באורך מלא, "סוכר באנת" (מחוץ ללבנון נקרא הסרט "קרמל"), קומדיה רומנטית על חייהן של שש נשים בעיר ביירות, השני "לאן נלך עכשיו", סטירה פוליטית קלילה על כפר מנותק בהרים ועל הנשים בו, שמרגיעות את המתח הנצחי שבין התושבים הנוצרים והמוסלמים. בשני המקרים, נעשו ניסיונות לרכוש את הסרטים להפצה בישראל, ובשני המקרים הוטל וטו נחרץ מצדה.
לאבאקי החלה דרכה בקולנוע כשחקנית, עשתה תחילה מספר סרטים קצרים, הגיעה לסדנאות של קאן עם רעיון ראשון לבימוי סרט ארוך, ובעזרתם הוציאה את הרעיון לפועל, אבל היא ממשיכה לשחק גם היום, הן בסרטיה שלה והן בסרטים של במאים אחרים כמו "שכר התהילה" של הבמאי הצרפתי קסבייה בובואה.
(03/27/2019)