לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
מחווה לדיויד לינץ' ולינה וורטמילר | 22-31/8

מחווה לדיויד לינץ' ולינה וורטמילר | 22-31/8

מחווה לדיויד לינץ' ולינה וורטמילר TRIBUTE TO DAVID LYNCH AND LINA WERTMULLER 22-31/8

השנה יוענקו פרסי אוסקר למפעל חיים לשני יוצרים מהחשובים בתולדות הקולנוע. וורטמילר ולינץ' הם שמות נרדפים לקולנוע פולחן. כל סרטיהם ללא יוצא מן הכלל הפכו לסרטי פולחן הנערצים ע"י צופי קולנוע האוהבים קולנוע נועז, אלטרנטיבי, בועט במוסכמות וכן, מאוד סקסי. כנראה בגלל הגישה הפרועה והחדשנית שלהם לקולנוע שניהם היו מועמדים לפרסי האוסקר אך מעולם לא זכו בפרס הנכסף. אם כן האקדמיה האמריקאית מתקנת העוול רב השנים.

וורלמילר, שהתחילה את הקריירה בתחילת שנות השישים, בין השאר כעוזרת במאי שלישית ב"שמונה וחצי" של פליני, הפכה לבמאית כוכבת של הקולנוע האיטלקי הפוליטי עם רצף של קומדיות שחורות בשנות השבעים החודש נקרין ארבעה מסרטיה הטובים והמצליחים ביותר: "שבע היפהפיות", "סחף חושים","אהבה ואנרכיה", "פיתויו של מימי". כמו כן המפגש החודשי של נחמן אינגבר "קריאת מסך" יוקדש ליצירתה.
את לינץ' אין צורך להציג לבאי הסינמטקים. מאז פרץ בסוף שנות השבעים עם "ראש מחק" ועד סדרת ההמשך של "טויין פיקס" אשתקד, אין בעולם במאי שמזוהה יותר עם מושג "פולחן" בקולנוע. סרטיו פורצי המוסכמות והדרך יצרו עולם קולנועי שניתן לזהות על סמך פריים אחד מכל סרט (או צליל מהפסקולים הייחודיים רק לו). נציג החודש את "ראש מחק", "איש הפיל", "קטיפה כחולה", "לב פראי", "כביש אבוד", "סיפור פשוט", "מלהולנד דרייב" ו"אינלנד אמפייר".

סיפור פשוט

22-08-2019 | חמישי
18:30
אולם 3
סיפור פשוט | THE STRAIGHT STORY סיפורו של אלווין סטרייט, קשיש חולה בן 73 השומע כי אחיו, אתו לא דיבר במשך עשור, עבר אירוע לב. אלווין מחליט לצאת לבקרו, אך מכיוון שאין לו רשיון נהיגה והוא שונא אוטובוסים, את הדרך בת מאות הקילומטרים הוא עושה על מכסחת הדשא שלו.
לדף הסרט

ראש מחק

23-08-2019 | שישי
22:00
אולם 2
ראש מחק | ERASERHEAD גיבור הסרט מביט דרך החלון כשזרעון ענק קופץ מפיו ונוחת בתוך שלולית, כך מתחיל סרטו הראשון באורך מלא של לינץ'. הנרי המתגורר בעיר תעשייתית, אפופת עשן וצללים, נאלץ להתחתן עם חברתו ההרה, ומוצא עצמו אב לתינוק לא-אנושי ומפלצתי. כמו בסרטים סוריאליסטיים גם ל"ראש מחק" יש הגיון מוזר משלו- הוא מערב הומור שחור, אימה ופנטזיה טהורה. סיוט שחור על מיניות, הורות וקשרים אישיים. עותק 35 מ"מ.
לדף הסרט

סחף חושים

24-08-2019 | שבת
14:00
אולם 1
דרמה קומית של לינה וורטמילר. רפאלה, אישה עשירה, מפליגה על היאכטה שלה בים התיכון עם קבוצת חברים במסגרת חופשת הקיץ. הסקיפר הקומוניסט, אינו מסתדר (בלשון המעטה) עם הבוסית שלו, אך חייב לציית לגחמותיה. עקב תאונה אשר תוקעת אותם על אי בודד בלב הים, חייבים השניים ללמוד להסתדר.
לדף הסרט

לב פראי | לינץ'

24-08-2019 | שבת
18:00
אולם 3
לב פראי | WILD AT HEART אסיר משוחרר, מלווה באהובתו הבלונדינית, בורח בכבישי דרום ארה"ב מפני אימה השטנית של זוגתו. על עקבותיהם נמצאים בלש פרטי, ואח"כ מאפיונר השולח אחריהם רוצחים שכירים. את העלילה הזאת מתבל לינץ' במוטיבים מ"הקוסם מארץ עוץ", בסמלי התרבות האמריקאית (בעיקר אלוויס), ובהרבה אש. התוצאה היא סרט מהמם, עשיר מבחינה ויזואלית, וכמובן, גם שנוי במחלוקת. פרס "דקל הזהב" בפסטיבל קאן 1990. בנוסף לשימוש המבריק בלורה דרן ואימה בחיים דיאן לאד, כבת ואם בסרט, משבץ לינץ' כהרגלו שחקני פולחן גם בתפקידי משנה - הארי דין סטנטין, וילם דפו ואיזבלה רוסליני בין השאר. עותק 35 מ"מ במצב בינוני
לדף הסרט

שבע היפהפיות

25-08-2019 | ראשון
21:15
אולם 3
קומדיה שחורה. בעיירה מכנים אותו פסקלינו שבע היפהפיות - על שום שבע האחיות הכעורות בהן הוא מטופל ששום גבר אינו מורשה לגעת בהן. מה שלא מפריע לו לנהל רומנים עם כל בנות הכפר שנמשכות אליו. לכן כשאחותו מתאהבת בסרסור שמבטיח לה קריירה כזמרת, הוא מתעצבן והורגו. הוא מוצא עצמו במחנה ריכוז נאצי, לאחר שהוא מנסה לערוק מהצבא. אך פסקלינו אוהב את החיים ומוכן לשלם כל מחיר שיידרש על מנת להצילם.
לדף הסרט

אינלנד אמפייר

26-08-2019 | שני
20:00
אולם 3
אינלנד אמפייר | INLAND EMPIRE שחקנית הוליוודית משחקת בסרט חדש המבוסס על יצירה פולנית שמעולם לא הושלמה, הדמות אותה היא מגלמת, אמורה לנהל רומן עם דמות הגיבור. במהלך הצילומים נוצר רומן בין השחקנים, אף כי השחקן הוזהר מבעלה הקנאי של שותפתו, וידוע שהסרט המקורי לא הושלם כי צמד השחקנים הראשיים נרצחו. מכאן והלאה פונה העלילה פנימה, אל תוך השדים המתרוצצים במוחן של הדמויות, ומובילה אותן, בין השאר, למפגש עם ארנבים מדברים ולפולין של שנות השלושים... עותק 35 מ"מ.
לדף הסרט

כביש אבוד

27-08-2019 | שלישי
20:30
אולם 3
כביש אבוד | LOST HIGHWAY נגן סקסופון נאשם ברצח אישתו בעקבות קלטת וידאו שמונחת על מפתן ביתו. הוא נידון למוות. בתאו שבכלא הוא נתקף בחזיונות אימה. למחרת מגלים הסוהרים בתאו גבר צעיר שאינו יודע כיצד הגיע לכלא. מכאן הופך הסרט לסרט אימה סוריאליסטי שבו אותו צעיר מסתבך עם עבריין שסוחר בפורנוגרפיה ומתאהב בפילגשו הצעירה. ההסתבכות מוליכה לרצח ולבסוף למפגש בין העולמות המקבילים. עותק 35 מ"מ.
לדף הסרט

מלהולנד דרייב

28-08-2019 | רביעי
20:30
אולם 3
מלהולנד דרייב | MULLHOLLAND DRIVE בעיני מבקרים רבים זה הסרט הטוב ביותר שנעשה מאז תחילת המילניום. הזוי, מטורף, מפחיד ומהפנט כפי שרק לינץ' יודע לעשות. במרכז הסרט שתי נשים. בטי הבלונדינית מגיע להוליווד מעיירה קנדית כדי להגשים את חלומה להפוך לשחקנית, ומתגוררת בינתיים בבית דודתה המפורסמת היוצאת לצילומים באירופה. צעירה שחורת שיער הניצלת מניסיון רצח בכביש הנושא את שם הסרט, מאבדת את זיכרונה ומוצאת מסתור בביתה של בטי. השתיים מתיידדות ובטי מחליטה לעזור לריטה (שקוראת לעצמה כך באופן זמני) לחשוף את זהותה האמיתית . עותק 35 מ"מ.
לדף הסרט

אהבה ואנרכיה

29-08-2019 | חמישי
18:30
אולם 3
אהבה ואנרכיה | FILM D'AMORE E D'ANARCHIA אחת מסידרת הסאטירות הפוליטיות הארסיות של ורטמילר שהיו להצלחת ענק במהלך שנות השבעים, כמובן בכיכובם של ג'יאניני ומלאטו. סיפורו של אדם המחליט לבצע רצח פוליטי ונקרע בין אהבתו ליצאנית בבית בושת ובין החובה הפטריוטית להתנקש בחיי הדוצ'ה.
לדף הסרט

קטיפה כחולה

29-08-2019 | חמישי
21:00
אולם 3
קטיפה כחולה | BLUE VELVET סרטו הרביעי של לינץ' הציב אותו בשורה הראשונה של במאי הקולנוע בעולם, שם הוא נמצא עד היום. צעיר החוזר מקולג' לבקר את אביו המאושפז בבית חולים מוצא אוזן אדם כרותה ורוחשת נמלים. הוא מביאה לתחנת המשטרה ויחד עם בתו של הבלש הוא מצליח להגיע לזמרת בארים המקיימת פרשיית אהבים חולנית עם גנגסטר מופרע. סקרנותו של הצעיר חושפת בפניו עולם מוזר של פשע, סטיות וארוטיקה והוא מגלה כי נמשך לעולם הזה בכל מאודו.
לדף הסרט

איש הפיל | דיוויד לינץ'

31-08-2019 | שבת
21:00
אולם 1
איש הפיל | THE ELEPHANT MAN סיפורו האמיתי של ג'ון מריק, צעיר מעוות בעל מחלה נדירה שהתפרסם באנגליה הויקטוריאנית, ממצה את אחד הנושאים המרכזיים שבהם עוסקים סרטיו של לינץ': עיוותי הגוף והנפש של בני האדם. זהו גם סרטו הרגיש והאנושי ביותר של לינץ'. סימני ההיכר של העולם הלינצ'יאני ניכרים בכל פריים ופריים (צילום מדהים של פרדי פרנסיס) וכמובן בפסקול המשופע בצלילים של רעשים תעשייתיים.
לדף הסרט