לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
9.04.20 9.04.20 - חמישי
מחווה לבונג ג'ון הו | אין HAPPY END

מחווה לבונג ג'ון הו | אין HAPPY END

הסרט "פרזיטים" שהפך ללהיט מפתיע בישראל חשף את הקהל הרחב לבמאי שהיה מוכר רק לסינפילים – בונג ג'ון הו. סרטו האמריקאי של הבמאי הקוריאני "רכבת הקרח" הופץ בישראל לפני מספר שנים, אך לא זכה להצלחה. לעומת זאת רק חלק מסרטיו הקוריאנים הוצגו בפסטיבלים בארץ ומעולם לא זכו לתהודה לה הם ראויים. עכשיו עם ההצלחה של "פרזיטים" שעדיין מוקרן בהצלחה בסינמטק, נקרין שלושה סרטים של ג'ון בונג הו: "רכבת הקרח", "המארח" (שהוצג בעבר בפסטיבל הקולנוע ירושלים) ו"זיכרונות מרצח", סרטו השני של בונג, שמעולם לא הוקרן על המסך הגדול בישראל, ויוקרן לראשונה עם תרגום לעברית. שימוש מבריק בז'אנרים, הפתעות עלילתיות, מודעות פוליטית-חברתית והרבה הומור שחור מאפיינים את היצירה של בונג, ו"פרזיטים" הוא הסרט שמשלב בין כל הנ"ל בצורה מתוחכמת ומרתקת. בונג אחד המאסטרים של הקולנוע הקוריאני העכשווי לצדם של פארק צ'אן ווק, קים קי דוק וקים ג'י וון, והוא הבמאי הקוריאני הראשון שזכה בפרס דקל הזהב של פסטיבל קאן.

 

בעיני מבקרים וסינפילים רבים "זיכרונות מרצח" הוא סרטו הטוב ביותר של בונג. זהו מותחן שבדומה ל"זודיאק" של פינצ'ר, מספר על חקירה של רציחות סדרתיות שמעולם לא פוענחו. הכישרון של בונג היא ליצור דרמה משטרתית מותחת ספוגת הומור שחור ולכאורה משתמשת בקלישאות (שוטר העיר היהיר מול שוטרי הכפר השלומיאל ועוד), אך מצליחה להפתיע גם מבחינה עלילתית ובעיקר בזכות הדמויות העגולות והאנושיות שהוא מצליח ליצור עם שחקניו (ובראשם קאנג סונג הו שמככב ב"פרזיטים" ובשלושת הסרטים שנקרין). "המארח", בדומה ל"פרזיטים" מהתל בצופים באמצעות שינויי ז'אנרים ואווירה. הוא מתחיל כקומדיה משפחתית, הופך לסרט מדע בדיוני עם מפלצת בסגנון "הנוסע השמיני" ומסתיים כמותחן אימה. אך על הדרך הוא דן בחוכמה בנושאים כמו אבהות והבדלי מעמדות.

"רכבת הקרח" הוא משל דיסטופי מדע בדיוני שדן באופן מובהק ובוטה בעולם קפיטליסטי מערבי והבדלי המעמדות שבו. אפשר אף להגיד שבסרטיו של בונג ניתן להבחין בנימה סוציאליסטית-מרקסיסטית. ולסיום הסבר לכותרת של ההקדמה. למרות האווירה מלאת ההומור וההפתעות הרבות, מה שמאפיין בנוסף את הסרטים של בונג הם הסופים המרים-מתוקים שלו. אין HAPPY END במובן המקובל של המילה. ויש גם יש כאב מהול בקתרזיס והרבה אנושיות ונשמה.

פיני שץ