לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
מחווה לאנרי ז'ורז' קלוזו

מחווה לאנרי ז'ורז' קלוזו

מחווה לאנרי ז'ורז' קלוזו | TRIBUTE TO HENRI-GEORGES CLOUZOT 10-22/5

ששת הסרטים שנקרין החודש הם אפשרות ראשונה מזה שנים רבות להתוודע לאחד הבמאים הגדולים של הקולנוע הצרפתי באמצע המאה העשרים. אנרי-ז'ורז' קלוזו נולד ב-1907 והתבלט עד מהרה כבעל כשרון כתיבה. בשנות השלושים נשלח לגרמניה כדי לעבד לצרפתית סרטים שצולמו באותה תקופה באולפני באבלסברג. שם צפה בסרטיהם של מורנאו ולאנג והתרשם מהסגנון האקספרסיוניסטי של סרטיהם. לאחר עליית הנאצים לשלטון פוטר בשל ידידותו עם מפיקים יהודיים.

את סרטיו הראשונים זכה לביים בצרפת הכבושה. סרטו השני "העורב" שהציג עלילה של סחיטה בכפר צרפתי, הופץ בגרמניה כ"תיאור אופייני של צרפת", ונחשב כעלבון של ממש לדימוי העצמי הצרפתי, עד שלאחר השחרור הואשם קלוזו בשיתוף פעולה ונאסר עליו לביים במשך שנתיים. כאשר שב לעשיה קולנועית, יצר שורה של סרטים שנחשבים עד היום לשיאי הקולנוע הצרפתי – "רציף הצורפים", "שכר האימה" ו"בנות השטן". בסרטים אלו התגלה קלוזו בשיא כוחו, וכמו בן דורו אלפרד היצ'קוק – אליו השווה באותם ימים, ואף זכה בתסריט של "בנות השטן" על חשבונו – ידע קלוזו כיצד להשתמש בקולנוע כדי לעורר בצופיו רגשות של חרדה ואי נוחות. תפיסת העולם של קלוזו לא נטתה חסד למין האנושי – בסרטיו יש בוגדנות, פחדנות, העמדת פנים וחולשה מוסרית. בניגוד להיצ'קוק ששאף להניח לסרטיו להסתיים בקתרזיס המפייס את רוח צופיו, קלוזו לא הציע כל נחמה. במובן זה, האכזריות של סרטיו סימנה את הדרך שבה יצעדו מאוחר יותר יוצרים כמו פולנסקי, קובריק או האנקה.

הקריירה של קלוזו השתבשה בתחילת שנות השישים עם עליית הגל החדש שגרם לשינוי בטעם הקהל והמפיקים, ובעיקר בשל המשברים האישיים שפקדו אותו עם כישלון ההפקה של "גיהינום" ומותה של רעייתו. אך הסרטים שהספיק להותיר אחריו הן מההרפתקאות הקולנועיות הבולטות של המאה העשרים, ואתן מוזמנות ליהנות מהן.


לקריאה נוספת

המיסתורין-של-אנרי-זורז-קלוזו

יקח אותם האופל

 

 

The Henri-Georges Clouzot Tribute is made possible with the support of the INSTITUT FRANÇAIS D’ISRAËL.

הרוצח גר במספר 21

20-05-2019 | שני
21:15
אולם 3
הרוצח גר במספר 21 | ASSASSIN HABITE... AU 21 רוצח סדרתי משאיר כרטיס ביקור עם השם מסייה דוראנד על כל גופה שהוא מפזר בעיר. בלש המשטרה וונס מקבל טיפ שהרוצח מתגורר במלון זול. הוא מתחפש לכומר ושוכר לעצמו חדר במקום. באמצע מלה"ע השנייה אסרו הגרמנים על הקרנת קולנוע אמריקאי בצרפת. קלוזו, שעד אז היה תסריטאי ועוזר במאי, קיבל הזדמנות לביים לראשונה והתוצאה היא קומדיית מתח שמזכירה במשהו את הטון ההוליוודי. הקרנה חד פעמית באדיבות המכון הצרפתי.
לדף הסרט

הגיהינום של אנרי ז'ורז'-קלוזו

21-05-2019 | שלישי
21:00
אולם 3
הגיהינום של אנרי ז'ורז'-קלוזו | L'ENFER D'HENRI-GEORGES CLOUZOT ב-1964 יצא קלוזו להפקת חייו. מושפע מ"1/2 8" של פליני, עם תקציב עצום, הוא תכנן דרמה חדשנית על קנאתו של בעל לאשתו הצעירה. אבל הקיץ היה חם, הכוכב הראשי איים לעזוב ואחרי שלושה שבועות קלוזו חטף התקף לב והסרט נגנז. עשרות שנים מאוחר יותר מצא סרז' ברומברג את חומר הגלם שצולם. התוצאה מנסה לפענח את הפקת הסרט ההוא, וחושפת בהדרגה את דמותו של קלוזו – הגאון הוויזואלי שהמציא צורות חדשות לבטא קנאה, והבמאי אובססיבי שחיסל לעצמו את הקריירה. הקרנה חד פעמית באדיבות המכון הצרפתי.
לדף הסרט

סקנדל קלוזו

22-05-2019 | רביעי
19:00
אולם 3
סקנדל קלוזו | LE SCANDALE CLOUZOT "שכר האימה", "בנות השטן" ו"רציף הצורפים" קיבעו את מעמדו של קלוזו כאמן המתח, היודע להמיר רגשות סוערים אנושיים לכדי מפגן ויזואלי עוצר נשימה. למרות ההתעלמות שזכה לה בצרפת, הוא היה אוטר של ממש, בעל חזון קולנועי ותפיסת עולם מגובשת. הסרט בוחן את הממד הרומנטי בעבודותיו של קלוזו, וחושף אדם רב פנים ותחבולות. דיוקנו של אמן שמצא עצמו באופוזיציה לכל ממסד. הקרנה חד פעמית באדיבות המכון הצרפתי.
לדף הסרט