לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
26.05.20 26.05.20 - שלישי
מבט אל העתיד – שבוע הביקורת | מאת עדנה ודן פיינרו

מבט אל העתיד – שבוע הביקורת | מאת עדנה ודן פיינרו

כל מי שמפנה מבטו לא לקולנוע של היום ולא לקולנוע של מחר אלא לזה של מחרתיים, מן הראוי לו שיתרכז ב"שבוע הביקורת" בקאן. מן הסתם, המסגרת העלומה ביותר, משום שהיא מורכבת אך ורק מסרטי ביכורים או לכל היותר, סרט שני של במאי, כלומר, מדובר בכישרונות מתחילים. מצד שני, יש רבים שיטענו כי זו גם המסגרת המאתגרת ביותר, משום שהמשתפים בה אינם אמורים ללכת בשום תלם, אלא להביא אל הבד חידושים. אמת, זה לא תמיד קורה, אבל מה לעשות, גם אצל מנחשי העתידות המנוסים ביותר, זה לא תמיד הולך.

שבעת הסרטים למסגרת הזאת נבחרים ע"י נציגים של איגוד מבקרי הקולנוע הצרפתיים ולפחות מבחינה אחת, צריך לומר לזכותם שהם חשופים במהלך השנה למבחר סרטים עשיר ומגוון יותר מאשר בכל מקום אחר בעולם. מכאן נובע שהם יודעים מה חורג מן השגרה. והנה מה  שמצאו:

אבו לילה הוא סרטו הראשון של במאי יליד פריז ממוצא אלז'ירי, על שני צעירים שהולכים במדבר סהרה, בשנת 1994 , לכאורה כדי להתחקות על עקבותיו של טרוריסט בשם אבו לילה, אך למעשה כדי למצוא את עצמם בצילה של מלחמת האזרחים שם.

אפר שחור מגיע מקוסטה ריקה עם סיוע הפקתי של ארגנטינה וצרפת. זהו סרטה הראשון של במאית בשם סופיה קרוס אובדה, שהתגלתה לראשונה עם סרט קצר משלה שהוצג ב"שבוע הביקורת" לפני שנתיים.

יום לבן כשלג של הלינור פלמאסון האיסלנדי, הוא סרטו הארוך השני, אחרי "אחים בחורף" שזכה לארבעה פרסים בפסטיבל לוקרנו 2017 והוצג מאז כמעט בכל פסטיבל בעולם. התפקיד הראשי בסרט החדש, על מפקח משטרה שחושד באדם שניהל רומן עם אשתו, שנהרגה בתאונת דרכים, הופקד בידי שחקן הקולנוע הידוע ביותר של איסלנד, אינגוור סיגורדסון.

איפה הגוף שלי הוא סרט אנימציה צרפתי על יד שברחה ממעבדת מחקר ויוצאת לחיפוש נואש אחרי הגוף שממנו נותקה. הבמאי ז'רמי קלאפן הוא מאייר שזכה להצלחה גדולה ולפרסים רבים עם כמה מסרטיו הקצרים.

אימהות שלנו מספר על פתולוג צעיר שבלב מהומות הדמים שזעזעו את גואטמלה ב-2013, מאמין שהצליח למצוא בין המוני גופות ההרוגים המגיעות למכון שהוא הוא עובד גם את גופת אביו, לוחם מחתרת שעקבותיו נעלמו בג'ונגל. הבמאי, סזר דיאז, הוא יליד גואטמלה, שלמד קולנוע בצרפת ובבלגיה.

הקדוש האלמוני של אלעה אדין אלג'ם המרוקאי, סיפור על גנב שהטמין את השלל שלו בלב המדבר לפני שנעצר ע"י המשטרה אבל כשהוא חוזר למקום, אחרי שחרורו, הוא מוצא שם מקדש לקדוש שלא שמע עליו וכפר שלם שנבנה סביבו.

בנוסף עומד השבוע להציג גם עשרה סרטים קצרים, גם הם של במאים מתחילים. לסרט הפתיחה בחרו ב-מסתבכת, על פרקליטה שצריכה להתמודד  במשפט דיבה, עם אם חולה ועם סיפור אהבה לא פשוט. הבמאי, פרנקו לולי, זכה לפרס בשבוע הביקורת על סרט  הביכורים שלו, אנשים יפים (2014). עוד שתי הקרנות מיוחדות במסגרת הזאת, מגיעה לך אהבה של השחקנית חפסיה הרצי, על צעירה שאהובה הלך לחפש את עצמו בבוליביה והשאיר אותה גלמודה, וגיבורים אינם מתים לעולם, סרט ביכורים של אוד לאה ראפן, שולח שלושה צרפתים צעירים לבוסניה, שם הם מתמודדים עם הצללים האפלים של העבר.

עוד הערה אחת נוספת: אחת הסיבות לכך שתמיד כדאי להשתתף בשבוע הביקורת של קאן היא העובדה שמחלקים שם כל כך הרבה פרסים וציונים לשבח, שאיש לא ייצא בידיים ריקות.

(‏22/04/2019)