לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
8.07.20 8.07.20 - רביעי
וטרנטינו גם… | מאת עדנה ודן פיינרו

וטרנטינו גם… | מאת עדנה ודן פיינרו

כצפוי, קוונטין טרנטינו לא ייעדר מן המסיבה. אמנם דובר על כך שסרטו החדש, היה היה פעם בהוליווד אמור לצאת להפצה רק בחודש יולי הקרוב, שהוא עדיין אינו מוכן ומשום כך נעדר מן הרשימה המקורית של סרטי התחרות בפסטיבל קאן, אבל כפי שכולם ניחשו, הילד הרע של הקולנוע האמריקני התעשת, לא יצא מחדר העריכה במשך ארבעה חודשים רצופים והכל כדי להספיק ולהגיע למקום שממנו צמחה תהילתו. החל מ"כלבי אשמורת" שהוצג שם לראשונה בהקרנת חצות, דרך "ספרות זולה" שזכה לדקל הזהב, טרנטינו נחשב לאחד השפוטים של הפסטיבל והמסע הנוסטלגי שלו להוליווד של שנות הששים המאוחרות, המספר את עלילותיו של שחקן טלוויזיה כושל וכפילו הקבוע, שמבקשים לשקם את הקריירות שלהם בעיר הסרטים, אמור להיות אחת האטרקציות הגדולות של השנה, מה עוד שליאונרדו די קפריו (ראה תמונה למעלה), מרגוט רובי ובראד פיט מופיעים בתפקידים הראשיים.

ועוד תוספת לתחרות ברגע האחרון. עבדלטיף קשיש, שהסעיר את קאן לפני חצי תריסר שנים עם סצנות האהבה הנועזות של "כחול הוא הצבע החם ביותר", חוזר הפעם עם מקטוב, אהבתי: אינטרמצו. זהו פרק שני לסרט בשם Mektoub, mon amour: Canto Uno שקשיש הציג, בהצלחה פושרת למדי בפסטיבל ונציה לפני שנה. סיפור על נער שחוזר לצפון אפריקה באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת, כדי לחפש אהבה. גם במקרה הזה, הסרט לא הושלם, כביכול, ולדברי מנהל קאן, תיירי פרמו, גם היום קשיש עדיין עובד על העריכה הסופית ומשום כך יוצג רק לקראת סוף הפסטיבל, כאשר קשיש התחייב להמציא עותק שלם, גמור וחתום לתאריך היעד.

לא מעט תוספות גם במסגרות הרשמיות האחרות. בהצגת חצות, מבטיחים את לוקס אטרנה של גספר נואה, שבו ביאטריס דאל ("בטי בלו") ושארלוט גיינסבורג משוחחות ביניהן במשך שעה, וכאשר מדובר בנואה ובשתי השחקניות הללו סביר להניח שנושא השיחה לא יהיה מחיר החסה בשוק.

ל"מבט מסוים" צורף סרט אנימציה איטלקי של לורנצו מאטוטי המבוסס על ספר הילדים שכתב אחד הסופרים הגדולים של ארץ המגף, דינו בוזאטי, הפלישה המפורסמת של הדובים לסיציליה. ולצדו, סרט רוסי של לריסה סאדילובה, כרוניקה מטרובצ'סק, סרט שביעי אבל בקור ראשון של הבמאית בפסטיבל קאן, עם סיפור אהבה בין צעירים באווירה כפרית.

ובמסגרת ההצגות המיוחדות, אותה המסגרת המשמשת בדרך כלל את הפסטיבל כדי לאכסן סרטים שאינם יודעים בדיוק לאן הם מתאימים אבל בכל זאת לא רוצים לוותר עליהם, אפשר למצוא את הסרט השני שביים גאל גרסיה ברנאל, צ'יקוארוטס, על חבורת בני עשרה המחפשים את עצמם במקסיקו של היום, ואת סרטו של פאטריסיו גוזמן הצ'יליאני, מגדולי הדוקומנטריסטים של אמריקה הלטינית, ההרים של חלומותי, המוקדש כולו להררי מולדתו. סרט תיעודי נוסף הוא הקרח עולה באש של לליה קונרס השבה לעסוק באסון האקולוגי שמצפה לכדור הארץ מאחורי הפינה. ואילו 58 של דן קראוס יחזיר את הצופים לשנות ה-80 לבית החולים הראשון בסן פרנסיסקו שטיפל בחולי איידס ובצוות הרפואי שהתמודד עם נושא שהיה עדיין שנוי במחלוקת.

(‏02/05/2019)