לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
הפסטיבל הבינלאומי ה-13 לקולנוע רוחני | 2019 SPIRIT

הפסטיבל הבינלאומי ה-13 לקולנוע רוחני | 2019 SPIRIT

הרצאות וסרטים מרחיבי תודעה ומעוררי השראה

פסטיבל ספיריט, הפסטיבל הבינלאומי השלוש עשר לקולנוע רוחני יתקיים ב 9-7 בנובמבר בסינמטק תל
אביב.
במסגרת הפסטיבל יוקרנו מיטב הסרטים החדשים של הקולנוע הרוחני, כולם בהקרנת בכורה ארצית ובתרגום לעברית.
לתוכניית הפסטיבל השלוש עשר נבחרו 20 סרטים מעוררי השראה, סרטים תיעודיים, עלילתיים וקצרים העוסקים בגוף-מיינד -רוח; תכנים הקשורים למדע גוף-נפש, תורות המחברות בין אדם לסביבה, חקר התודעה, רפואה אלטרנטיבית, רוח החופש וחיים ברי קיימא.
באמצעות יוצרי סרטים עצמאיים מרחבי העולם אנו מעוניינים להעלות את המודעות, לעורר השראה ולשפוך אור על דרכים ואפשרויות לחיות חיים של אחווה ושלום עם עצמנו ועם הסביבה.
תוכנית הפסטיבל כוללת הרצאות מומחים בהשראת הסרטים, מפגשים עם יוצרי סרטים בינלאומיים ויריד דוכנים.
את הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע רוחני מנהלים אמנותית הרסיטה ואנמיקה אשל, ממקימי ספיריט סינמה, חברת ד'פלוס הפקות, והוא מתקיים בשיתוף המחלקה למופעים בעיריית תל-אביב- יפו וסינמטק תל אביב.

פאקו אנדינו-שומרי הבינה | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
16:00
אולם 3
תיעודי. סרט אינטימי ומרגש המגולל את דרך החיים השמימית והקשובה לרחשי הלב, של מסורת הרי האנדים הקדושים. הסרט צולם בהרים של פרו, וללא קריינות הוא לוקח את הצופים למסע חסר תקדים עמוק אל תוך ליבה של חכמה עתיקת יומין, וחושף בפניהם את דרכי החיים המעשיים והמיסטיים שהרכיבו את אחת מהמסורות האקולוגיות והרוחניות שנותרו עד היום כפי שהיו בעת העתיקה. הסרט מציג בפני הצופים תובנות אוניברסליות וברות יישום על דרך חיים שמתבססת על טוב לב, יחסי גומלין, קיימות וקדושה של חיי היום-יום. אלו מרכיבי החיים השלווים.
לדף הסרט

חזיונות של מורה + סרטים קצרים | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
16:15
אולם 1
תיעודי. קינטצ'ה נורבו, שידוע גם בשם דזונגסר קיינצה רינפוצ'ה (1961), סומן עוד בגיל 7 כאחד מהגלגולים הבולטים ביותר במסורת הטיבטית. הוא מנהיג רוחני של מספר מנזרים בטיבט, בהוטן ובהודו. כמו כן הוא מנהל את פרוייקט "84000", פרוייקט התרגומים הגדול ביותר של כתבים בודהיסטים. במערב הוא מוכר בעיקר כבמאי קולנוע (הגביע). בסרט דוקומנטרי זה נראה אותו על סט הצילום של סרטו האחרון בנפאל ("בחיפוש אחר גברת עם ניבים ושפם"), מנהל בקלות צוות צילום שלם תוך כדי שהוא מקיים פולחנים בודהיסטים עתיקים. קיינטצ'ה נורבו יודע אולי טוב מכולם מול אילו אתגרים ניצב היום הבודהיזם. מה עדיין רלוונטי בשיטות ההוראה ותרגול של מדיטציה? כיצד הוא רואה את תפקידו כמורה בעידן זה של מפגש תרבויות, ושל טשטוש מעמדו ותפקידו של הגורו? בדרך קסומה, מראה קינטצ'ה נורבו שתפילות אל האֵלָה טארה ויצירת סרטים מודרניים, יכולים דווקא ללכת יד ביד, ושלשניהם יש את היכולת ללמד אותנו מי אנחנו.
לדף הסרט

בופו אלויריוס | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
18:00
אולם 3
תיעודי. עדות רדיקלית אודות החומר הפסיכדלי הטבעי שמיוצר על ידי הבופו אלויריוס, קרפדת המדבר הסונורי. לצד תיעוד חוויותיהם של קבוצת פסיכונאוטים, משולבים תובנותיהם של סטניסלב גרוף - ממייסדי הפסיכולוגיה הטרנס-פרסונלית, ואוקטביו רטיג, שאמן מודרני המדריך טקסי בופו אלויריוס.
לדף הסרט

זן והמערב + מפגש עם היוצרים | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
18:15
אולם 1
יוקרן הסרט: למצוא שלווה בזמנים קשים | Finding Peace In Troubled Times הצטרפו אלינו למסע בקנדה, יפן, הפיליפינים, אירופה וארצות הברית, ולמפגש עם מאסטרים של זן, עם מדענים, פוליטיקאים, נוצרים, אתאיסטים ומפורסמים, ששואלים כולם את אותה שאלה: מה זה זן? מה זו התעוררות או הארה? האם זן הוא דת? כיצד המדע תופס את הזן? והאם אפשר להיות מוארים בחיי היום-יום? זן והמערב" בוחן את השאלות האלו בהקשר של מרחב חברתי אחיד, שנגוע במחלוקת ובהפרדה רטורית הבמאי דניאל לוק פיטש לוקח אותנו למסע חוצה יבשות בניסיון לברר את התשובות לשאלות: מה זה זן? מה זו הארה? ואיך נראית הארה בחיי היום-יום?
לדף הסרט

משנים מציאות | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
18:30
אולם 4
הסרט התיעודי פורץ הגבולות הזה הוא הרבה יותר מסרט. הוא תנועה שמציגה מודל הצלחה חדש עבור העולם. זהו שיח מעורר השראה עם מנהיגים רוחניים, הוגי מחשבה, מנהיגי עסקים מובילים, יחד עם קולות של אזרחים גלובליים מכל תחומי החיים הבוחן מה יידרש לאנושות כדי ליצור עתיד משגשג והקורא לצופים להיות מעורבים באופן פעיל ליצירת שינוי בחייהם, בקהילתם ובעולם כולו.
לדף הסרט

פטריה פנטסטית + טקס פתיחה | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
20:00
אולם 3
סרט הפתיחה. תיעודי דמיינו יצור חי שמזין אתכם, מרפא אתכם, מגלה לכם את סודות היקום ויכול להציל את כדור הארץ. סרטו של לואי שוורצברג, פטריה פנטסטית הוא סרט מרחיב תודעה הלוקח אותנו למסע אל הקסם המצוי מתחת לרגלינו, דרכו אנחנו מתוודעים ליופי, לאינטליגנציה ולפתרונות שמציעה לנו ממלכת הפיטריות. את פלאי הפטריות מציג המיקולוג (חוקר פטריות) הידוע פול סטמטס אקסינג, שמתאר את מגוון האיכויות של הפטריות בתחומי המזון, הרפואה, הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדת טרום מוות. וזה רק קצה הקרחון.
לדף הסרט

איינגאר | ספיריט 2019

7-11-2019 | חמישי
20:30
אולם 1
תיעודי. דיוקן אינטימי של ב.ק.ס איינגאר, ממורי היוגה המוכרים בעולם. הסרט עוקב אחר מורשתו והשפעתו של איינגאר על מתרגלי יוגה ברחבי כל העולם. באמצעות קטעי ארכיון וראיונות עם משפחה, תלמידים ועם גורוג'י עצמו, הסרט מתאר את מאבקו של איינגאר לשכלל את אמנותו, ומפרט כיצד הוראתו עזרה לתלמידיו לא פעם להתמודד עם בעיות אישיות, ועודדה אותם גם לעזור לאחרים במהלך מסעם הרוחני. איינגאר נחשב כ"מיכאלאנג'לו של היוגה", ונתפס על ידי רבים כאחד מהמאסטרים החשובים בעולם. הוא נודע כמי שהביא את אמנות היוגה העתיקה אל ההמונים בעולם המודרני. הגורו האגדי נולד בדרום הודו לפני מאה שנה וייסד את יוגת איינגאר, שהיא סוג של הת'ה יוגה, שעיקר תרגולה הוא עבודה שכלית ורוחנית חזקה. הסרט "איינגאר" צולם ב-2014 לפני שנפטר, ומצייר דיוקן אינטימי שמתמקד במורשת ובהוראותיו של איינגאר, ומאיר על הפרקטיקה ההוליסטית משנת החיים שקיימת בבסיס כל תרגוליו. בין אם אתם מתרגלים מסורים ובין אם אתם רק מחפשים מוטיבציה לעזרה עצמית, הסרט המעמיק הזה בהכרח ידריך אתכם אל המסע לעבר חשיבה מודעת.
לדף הסרט

מדענים מדברים סביבה בגובה העיניים | 2040 | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
10:00
אולם 1
מפגש קולנועי עם ד"ר נטע ליפמן. העולם מתחמם, תמימות דעים בקרב הקהילה המדעית מסכימה כי אנחנו בעיצומו של משבר גדול שמקורו במעשה ידי אדם ויחד עם זאת, לא נשמע מספיק כולם של המדענים צועק גוועלד. בהרצאה ננסה להבין את הקשיים של הנגשת השיח המדעי ויצירת סיפור ברור, חדשותי, סקסי ואקטואלי סיפור שמגיע לכל בית ולב ומסביר למה הסוגיה הסביבתית היא צו השעה של הדור שלנו על המרצה: ד"ר נטע ליפמן , מנכ"לית האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה. יוקרן הסרט: 2040 דוקומנטרי הבמאי עטור הפרסים דאמון גאמו ("הסרט הזה על הסוכר") יוצא למסע על מנת לחקור כיצד יכול להיראות העתיד שלנו בשנת 2040, אם רק ניישם באופן יום-יומי את הפתרונות הקיימים כבר היום, שיכולים לשפר משמעותית את מצב כדור הארץ. הסרט בנוי כמכתב ויזואלי שכותב גאמו לבתו בת ה-4, ועשוי הן כדוקומנטרי מסורתי והן מסצנות דרמטיות ומאפקטים ויזואלים מרהיבים, שיחד מציגים כיצד פתרונות אלו יכולים להחיות מחדש את כדור הארץ עבור הדורות הבאים. סרט מקורי ורענן עם גישה אופטימית ומרוממת שקצר אינספור שבחים בפסטיבלים בעולם.
לדף הסרט

המורה החדש | חזיונות של מורה | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
10:00
אולם 3
מפגש קולנועי עם בעז עמיחי. מה תפקידו של המורה הרוחני בתקופה המודרנית? מהם הכלים המתאימים ביותר ללמד תלמיד את הדרך הרוחנית במאה ה-21? בעזרת דמותו של המורה, בימאי הסרטים והפרובוקטור דזונסקר קיינצה רינפוצ'ה ננסה לבחון סוגיות אלו ואחרות שמעסיקות רבים הן בעולם המערבי, והן במסורות המזרח על המרצה: בעז עמיחי, לומד ומלמד בודהיזם טיבטי מעל לעשרים שנה. חוקר טקסטים מוקדמים על מדיטציה בודהיסטית ועוסק בליווי רוחני. יוקרן הסרט: חזיונות של מורה | Visions Of A Teacher דוקומנטרי קינטצ'ה נורבו, שידוע גם בשם דזונגסר קיינצה רינפוצ'ה (1961), סומן עוד בגיל 7 כאחד מהגלגולים הבולטים ביותר במסורת הטיבטית. הוא מנהיג רוחני של מספר מנזרים בטיבט, בהוטן ובהודו. כמו כן הוא מנהל את פרוייקט "84000", פרוייקט התרגומים הגדול ביותר של כתבים בודהיסטים. במערב הוא מוכר בעיקר כבמאי קולנוע (הגביע). בסרט דוקומנטרי זה נראה אותו על סט הצילום של סרטו האחרון בנפאל ("בחיפוש אחר גברת עם ניבים ושפם"), מנהל בקלות צוות צילום שלם תוך כדי שהוא מקיים פולחנים בודהיסטים עתיקים. קיינטצ'ה נורבו יודע אולי טוב מכולם מול אילו אתגרים ניצב היום הבודהיזם. מה עדיין רלוונטי בשיטות ההוראה ותרגול של מדיטציה? כיצד הוא רואה את תפקידו כמורה בעידן זה של מפגש תרבויות, ושל טשטוש מעמדו ותפקידו של הגורו? בדרך קסומה, מראה קינטצ'ה נורבו שתפילות אל האֵלָה טארה ויצירת סרטים מודרניים, יכולים דווקא ללכת יד ביד, ושלשניהם יש את היכולת ללמד אותנו מי אנחנו.
לדף הסרט

להיות השקט שבעין הסערה | לשחרר את המיינד | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
10:15
אולם 4
מפגש קולנועי עם מתי ליבליך. בסרט הנהדר שנראה לאחר ההרצאה, מתואר יישום מבוסס מחקר של מיינדפולנס בגן ילדים טיפולי ועם נפגעי טראומה ממלחמה. נדבר על האיכויות שעולות מתירגול מיינדפולנס שיכולות לתמוך גם בנו בחיי היומיום- איך מטפחים יציבות? פתיחות? גמישות מנטלית? ואיך אנחנו מיישמים זאת כבר עכשיו בישראל במערכת החינוך? על המרצה: מתי ליבליך ממקימי המרכז לחינוך קשוב ואכפתי, וממרכזי התכנית לתרפיה מבוססת מיינדפולנס ביחידה ללימודי המשך, ביה"ס לעבודה סוציאלית, בר אילן. מתי ערכה וכתבה חלק מפרקי הספר, רב המכר, "מיינדפולנס להיות כאן ועכשיו". היא מתרגלת כ 30 שנה ומלמדת אנשי טיפול וחינוך במסגרות שונות. יוקרן הסרט: לשחרר את המיינד | Free the Mind דוקומנטרי הסרט עוקב אחר המומחה למדעי המוח ד"ר ריצ'ארד דווידסון, ועל ניסוי יוצא דופן שהוא מנהל. בהשראת תרגולם של נזירים בודהיסטים ולאחר שקיבל עצות מחברו הדלאי לאמה, דווידסון משתמש ביוגה ומדיטציה בניסיון לשנות פיזית את מוחם של חיילים משוחררים הסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). כדי לבחון עד כמה הפרקטיקות האלו יעילות עוד בשלב מוקדם בחיים, הרחיב ד"ר דווידסון את המחקר וכלל בו גם ילדים הסובלים מהפרעת קשה וריכוז (ADHD). הסרט מתמקד באנשים שמשתתפים בניסוי, כמו סטיב- חוקר לשעבר, וריץ'- שפיקד על גדודים בעיראק ואפגניסטן. שניהם סובלים מנדודי שינה ורדופי אירועים וזוועת שהיו עדים להם במהלך המלחמה. חייהם הפכו לסיוט מתמשך. איתם במחקר ישנו גם וויל, ילד בן 5, שסובל מהפרעת קשב וריכוז ומחרדה. הוריו להוטים לנסות טיפולים אחרים מאלו שמציעה הרפואה המערבית. האם ד"ר דווידיסון יוכל לחולל שינוי? האם יוכל לשחרר את האנשים הללו ממצוקתם היומיומית ולעזור להם לנהל חיים רגילים? הסרט עוקב אחר שלושת המשתתפים במסע אל תוך נבכי התודעה האנושית.
לדף הסרט

השדה האחד + שיחה עם יוצרים | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
12:15
אולם 3
תיעודי. בכל התרבויות והמסורות העתיקות נאמר על היותנו הרבה מעבר לחומר. הסרט "השדה האחד", משתמש בכלי המדע של המאה העשרים כדי לבדוק הנחה זו. זהו מפגש מטלטל בין מדע לרוח המשאיר לצופה חומר למחשבה. האם ניתן למדוד את הרוח? האומנם קיים שדה אחד המחבר הכל? האם אנחנו יכולים להשפיע על חיינו, על גופינו ועל סביבתינו מעבר למגבלות הגנים או תנאי הסביבה אליהם נולדנו, באמצעות התודעה? דרך נסיון לענות על השאלות הללו שופך הסרט אור על ידע בעל חשיבות ממשית לחיים בעלי ערך ומשמעות, ידע המחזיר לאדם אופטימיות באשר ליכולתו לעצב את חייו ואת חיי הקהילה שלו, מחזיר לחולים את כוחם להבריא את עצמם ומביא לאזרחים ותושבים בכל העולם את הדוגמא לחיים באחווה ושלום.
לדף הסרט

רעש לבן | נמדב באהו מחפש אחר השקט | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
12:45
אולם 1
מפגש קולנועי עם ד"ר עינב רוזנבליט. הסרט נמדב באהו מחפש אחר השקט מתאר את מסעו של אדם בן 65 שיצא מחיי משפחה והמולה במומבאי לחפש שקט בהרי הודו, וגם את מסעו של ילד שובה-לב בן 12 שמתלווה אליו מסיבותיו. בסרט רגעים קולנועיים פואטיים נדירים המתארים את מסעם של השניים בהרים, ולמעשה את מסעם אל תוך עצמם. הגיבור שומט את קורות חייו מאחוריו כדי להקשיב למה שמתרחש בו באמת, ומגלה, שכשתודעתו שקטה הוא מוצא דממה גם בעיצומה של מהומה. בהרצאה נדבר על החיפוש אחרי השקט, שעשוי בעצמו לגרום להרבה המולה פנימית, ונציע את מסעם של גיבורי הסרט כמסע שכל אחד/אחת יכולים לצאת אליו, גם בלי להימלט אל הרי הודו, אלא תוך כדי חיים. משורר זן אומר: עגלת משא עוברת; פרחי אדמונית הרעידו; והשיר משמש לתרגול של איכות תודעתית המכונה אוּפֵּקָה, שעיקרה במציאת ערוץ שקט של קיום בתוך כל מציאות; המפגש הקולנועי יציע איך אפשר להתקלף מקורות חיים גם תוך כדי שהן קורות, ולמצוא שקט, ולו לרגעים. על המרצה: ד"ר עינב רוזנבליט היא מרצה לבודהיזם ולפילוסופיה של האמנות. עבודת הדוקטורט שלה הפנים המקוריים של הגוף הושלמה באוניברסיטת תל-אביב ב-2013, ספרה גוף אנושי מדי יצא לאור בהוצאת רסלינג ב-2014, וספרה רוח רעבה ראה אור ברסלינג ב-2018. עינב גם מתרגלת בפרקטיקה הבודהיסטית ב-20 השנים האחרונות ומדריכת מיינדפולנס ומדיטציה. יוקרן הסרט: נמדב באהו מחפש אחר השקט | Namdev Bhau In Search of Silence עלילתי נהג הודי בן 65 שמאס ברחובות העמוסים והסואנים של מומבאי, מחליט להפסיק לדבר. הוא בוחר לעזוב את חייו מאחור, ולנסוע לחפש אחר "עמק השקט", שם מתקיימת תופעה טבעית של כמעט אפס דציבלים של עוצמת הקול. יצירה מקורית ואנושית המחממת את הלב.
לדף הסרט

רפואה אינדיאנית מסורתית | פאקו אנדינו,שומרי הבינה | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
12:45
אולם 4
מפגש קולנועי עם תומר פיין. מרחב מקודש, תפילה וטקס ככלי ריפוי לאדם הפשוט . כיצד משלבים ומחברים טקס ותפילה עם חיי היום יום. על המרצה: תומר פיין, איש רפואה, הוכשר במקסיקו במסורת הוויצול והלאקוטה יוקרן הסרט: פאקו אנדינו, שומרי הבינה | WIsdomkeepers, Paqo Andino "פאקו אנדינו, שומרי-הבינה " הוא סרט אינטימי ומרגש המגולל את דרך החיים השמימית והקשובה לרחשי הלב, של מסורת הרי האנדים הקדושים. הסרט צולם בהרים של פרו, וללא קריינות הוא לוקח את הצופים למסע חסר תקדים עמוק אל תוך ליבה של חכמה עתיקת יומין, וחושף בפניהם את דרכי החיים המעשיים והמיסטיים שהרכיבו את אחת מהמסורות האקולוגיות והרוחניות שנותרו עד היום כפי שהיו בעת העתיקה. הסרט מציג בפני הצופים תובנות אוניברסליות וברות יישום על דרך חיים שמתבססת על טוב לב, יחסי גומלין, קיימות וקדושה של חיי היום-יום. אלו מרכיבי החיים השלווים.
לדף הסרט

מסע הודי בין מסורת לאהבה | הצלם ממומבאי | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
15:00
אולם 3
עלילתי מפגש קולנועי עם איילת אידלברג דרך רחובות מומבאיי נצא למסע המגשר על המרחק הבלתי נתפס שבין העיר לכפר ההודי. מסע בין ראיית עולם וחיים שונים בתכלית, בתוך חברה שהולידה את היוגה והמדיטציה אך גם את התפיסה שאנשים לא נולדו שווים ולכן לא מגיעה להם הזדמנות שווה. על חצית הגבולות וגם על אהבה על המרצה: איילת אידלברג, אנתרופולוגית, חוקרת תרבויות ודתות, עורכת מסעות בעולם החומר ובעולם הרוח יוקרן הסרט: הצלם ממומבאי | Photograph טרום בכורה באדיבות קולנוע לב סרטו החדש של ריטש בטרה, הבמאי ההודי שאחראי ללהיט "לאנץ' בוקס", הוא דרמה רומנטית מחממת לב על אהבה וגורל, שמחזירה אותנו לרחובותיה הססגוניים ומלאי הצבע של מומבאי. רפי הוא בחור שקט וצנוע שמתפרנס מצילום תיירים ברחובות הומי האדם של מומבאי, אחת הערים העמוסות בעולם. יום אחד הוא פוגש במילוני, בחורה ממעמד גבוה משלו, יפה וחכמה – אבל בודדה. רפי המוקסם מבקש לצלם את מילוני, והיא, להפתעתו, מסכימה. לאחר מכן, כשסבתו של רפי לוחצת עליו להתחתן ולהקים משפחה – כדרכן של סבתות – הוא מראה לה את התמונה של מילוני ומספר לה שהיא בחירת ליבו. העניינים מסתבכים כשהסבתא מחליטה לבוא לבקר...
לדף הסרט

המדיסין + שיחה עם יוצרים | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
15:30
אולם 1
תיעודי הסרט מציע מבט מעמיק אל מסתרי אחת התרופות הטבעיות העתיקות והחזקות - האיוואסקה. הסרט מתחקה אחר הסבר מדעי וגם מסורתי על אודות הצמח המקודש, ומנסה לברר האם בידי האיוואסקה מצויה התשובה למחלות גופניות ונפשיות מהן סובלת האנושות. אחת הדמויות המרכזיות בסרט הוא שאמן ומורה מהאמזונס, בשם טאייטה חואניטו, שלמד את רזי הצמח המקודש. לצד תיעוד חוויותיהם של קארי רודס, שחקן לשעבר בקבוצת הפוטבול האמריקאית, והשחקנית אנ'לין מק'קורד, שניהם שותים לראשונה את האיוואסקה יחד עם השאמן, בטקס אותנטי ומסורתי משולבים ראיונות עם מומחים כמו הסופר גראם הנקוק והסופר דניאל פינצ'בק {לפתוח את הראש) ותלמידיו של טאייטה חואניטו .
לדף הסרט

איינגאר | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
15:30
אולם 4
תיעודי. דיוקן אינטימי של ב.ק.ס איינגאר, ממורי היוגה המוכרים בעולם. הסרט עוקב אחר מורשתו והשפעתו של איינגאר על מתרגלי יוגה ברחבי כל העולם. באמצעות קטעי ארכיון וראיונות עם משפחה, תלמידים ועם גורוג'י עצמו, הסרט מתאר את מאבקו של איינגאר לשכלל את אמנותו, ומפרט כיצד הוראתו עזרה לתלמידיו לא פעם להתמודד עם בעיות אישיות, ועודדה אותם גם לעזור לאחרים במהלך מסעם הרוחני. איינגאר נחשב כ"מיכאלאנג'לו של היוגה", ונתפס על ידי רבים כאחד מהמאסטרים החשובים בעולם. הוא נודע כמי שהביא את אמנות היוגה העתיקה אל ההמונים בעולם המודרני. הגורו האגדי נולד בדרום הודו לפני מאה שנה וייסד את יוגת איינגאר, שהיא סוג של הת'ה יוגה, שעיקר תרגולה הוא עבודה שכלית ורוחנית חזקה. הסרט "איינגאר" צולם ב-2014 לפני שנפטר, ומצייר דיוקן אינטימי שמתמקד במורשת ובהוראותיו של איינגאר, ומאיר על הפרקטיקה ההוליסטית משנת החיים שקיימת בבסיס כל תרגוליו. בין אם אתם מתרגלים מסורים ובין אם אתם רק מחפשים מוטיבציה לעזרה עצמית, הסרט המעמיק הזה בהכרח ידריך אתכם אל המסע לעבר חשיבה מודעת.
לדף הסרט

אחיות לטבע הפראי + שיחה עם היוצרים | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
17:45
אולם 1
יוצרת ומפיקה :רונית שפירו תיעודי בערבות אימפולוזי שבצפון אפריקה, בשמורת הטבע העתיקה ביותר באפריקה, חמש נשים צעירות יוצאות למסע של חיפוש עצמי בערבות השוממות. המסע מעניק להן הזדמנות לצמוח ולהחלים, ומזכיר להן שכולנו קשורים לבלי התר אל הטבע, וכל מה שאנחנו עושים לטבע אנחנו למעשה עושים לעצמנו... הסרט גם עוסק בסכנה המאיימת על הערבה הקדומה של אימפוליזי עקב מכרות הפחם שצמודים לגבולה, וכמות הציד הבלתי חוקי של קרנפים שמתרחש כעת בשטחי השמורה.
לדף הסרט

להפוך לאף אחד + שיחה עם היוצרים | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
18:00
אולם 3
תיעודי הסרט פותח צוהר להבנת חייו והוראתו של ראם דאס, אבי הרוחניות המערבית שהגדיר עבור דור שלם של אנשים את החיפוש אחר האמת והחכמה הפנימית. כמו ראם דאס הסרט הזה מעורר מחשבה, פותח את הלב, רענן, חכם ומצחיק. הסרט המורכב משיחה בין דאס לבין ג'יימי קאטו במאי וקטעי ארכיון סוקר את דמותו של דאס דרך הכובעים המגוונים שחבש לאורך השנים, החל מצאצא למשפחה יהודית מכובדת מבוסטון, פסיכולוג מחונן בוגר הארוורד, הרפתקן שיוצא נגד המסורת, כהן דת של המזרח הרחוק, ועד ניצול שבץ מוחי, ומטפל מסור ומגלה איש אוהב אדם, שנון ומלא שמחה, כן וחכם, שבקלות משתף את כאביו ואת תשוקותיו עם בן שיחו. חוויות חייו שחררו אותו בסופו של דבר מה'מישהו' שהוא היה, והפכו אותו לנשמה מוארת שמעוררת השראה בדור חדש. + שיחה עם היוצרים
לדף הסרט

היסוד האנושי | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
20:00
אולם 1
תיעודי הצלם הסביבתי ג'יימס באלוג ("לרדוף אחר קרחונים") לוכד במצלמה את חייהם של אזרחים אמריקאים בחזית של שינוי אקלימי. בהשראת ארבעת היסודות הקלאסיים – אש, אדמה, אוויר ומים, הוא יוצא לחקור שריפות ענק, הוריקנים, כריית פחם, עליית מפלס הים, ואת השינויים באוויר שאנחנו נושמים. באלוג גם בוחן את ההשפעה שיש ליסוד החמישי, האנושי, על הטבע על מנת להציג בפנינו תמונת מראה בהולה מצד אחד, ומצד שני גם להציע אפשרות של איזון בין האנושות לבין הטבע. עם חמלה ורוך, ה"יסוד האנושי" מעורר בנו השראה לבחון מחדש את מערכת היחסים שלנו עם עולם הטבע שמסביבנו.
לדף הסרט

משנים מציאות | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
20:00
אולם 3
הסרט התיעודי פורץ הגבולות הזה הוא הרבה יותר מסרט. הוא תנועה שמציגה מודל הצלחה חדש עבור העולם. זהו שיח מעורר השראה עם מנהיגים רוחניים, הוגי מחשבה, מנהיגי עסקים מובילים, יחד עם קולות של אזרחים גלובליים מכל תחומי החיים הבוחן מה יידרש לאנושות כדי ליצור עתיד משגשג והקורא לצופים להיות מעורבים באופן פעיל ליצירת שינוי בחייהם, בקהילתם ובעולם כולו.
לדף הסרט

שדות שעורה מהצד השני של ההר

8-11-2019 | שישי
21:45
אולם 1
עלילתי פמה בת ה-16 חיה בהרים הרחוקים של טיבט. במשך דורות, משפחתה טיפחה את שדות השעורה שלהם ללא מפריע. אך כשהשלטונות הסיניים כלאו את אביה, עולמה התנפץ. נזירה בודהיסטית ממנזר קרוב נכנסת אל חייה של פמה ומזמינה אותה להצטרף לקבוצה של מקומיים שבורחים מהשלטון הסיני המדכא, וחוצים ברגל את הרי ההימלאיה לתוך הודו. לבה של פמה נקרע – האם תוכל לעזוב את אמה, סבתה ואחיה הצעירים, בשעה זו של משבר? האם יש לה זכות, או אפילו אומץ, להצטרף לבורחים ולבקש לעצמה חיים חדשים? דרמה נוגעת לב של יוצר קולנוע סיני הנחוש להשמיע את קולם של הטיבטים החיים תחת המשטר הסיני המדכא.
לדף הסרט

בופו אלויריוס | ספיריט 2019

8-11-2019 | שישי
22:00
אולם 3
תיעודי. עדות רדיקלית אודות החומר הפסיכדלי הטבעי שמיוצר על ידי הבופו אלויריוס, קרפדת המדבר הסונורי. לצד תיעוד חוויותיהם של קבוצת פסיכונאוטים, משולבים תובנותיהם של סטניסלב גרוף - ממייסדי הפסיכולוגיה הטרנס-פרסונלית, ואוקטביו רטיג, שאמן מודרני המדריך טקסי בופו אלויריוס.
לדף הסרט

היכן נמצא השקט האמיתי? | נמדב באהו מחפש אחר השקט | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
10:15
אולם 4
עלילתי מפגש קולנועי עם לילה קמחי האם השקט נמצא בחוסר הדציבלים? ואולי הוא מסתתר "בקופסה בארץ רחוקה"? האם נאלץ לנדוד שנים ארוכות בארצות אקזוטיות ריקות מאדם, לטפס על פסגות הרים או לשכון במערות מדיטציה כדי לנוח סוף סוף בתוך השקט המיוחל? ואולי רעש ושקט הם תוצרי התודעה, וכשהיא מיומנת, נוכל לצאת מהדואליות ולחוות את השקט שממנו נולדים הצלילים כולם. על המרצה: לילה קמחי חיה את אמנות מדיטציית הויפאסנה, המיינדפולנס והדהרמה מעל שני עשורים. מלמדת, לומדת ומתרגלת בארץ ובעולם במשך שנים רבות, כולל תקופות לימוד והתבודדות ממושכות במנזרים, אשראמים ובמרכזי מדיטציה, במסורת הבודהיסטית ובמסורת האי-שניות ההינדואיסטית. מנחה בריטריטים, סדנאות, קבוצות ויחידים ומובילה מסעות רוחניים בחו"ל. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בלימודי הודו וסנסקריט. לאתר של לִילה: לאתר- מסעות רוחניים ברחבי העולם יוקרן הסרט : נמדב באהו מחפש אחר השקט | Namdev Bhau In Search of Silence עלילתי נהג הודי בן 65 שמאס ברחובות העמוסים והסואנים של מומבאי, מחליט להפסיק לדבר. הוא בוחר לעזוב את חייו מאחור, ולנסוע לחפש אחר "עמק השקט", שם מתקיימת תופעה טבעית של כמעט אפס דציבלים של עוצמת הקול. יצירה מקורית ואנושית המחממת את הלב.
לדף הסרט

שינוי האקלים הגלובלי – קטסטרופה או הזדמנות גדולה? | היסוד האנושי | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
10:30
אולם 1
מפגש קולנועי עם ד"ר עדי לוי דו"ח חדש של פאנל מדעני האקלים של האו"ם שפורסם לאחרונה הכריז שנותר לנו עשור בלבד כדי למנוע קטסטרופה כתוצאה משינויי האקלים. מהו שינוי האקלים ומה הם הגורמים לו? איך שינוי האקלים צפוי להשפיע על החיים בעולם וכאן בישראל? מה אפשר לעשות כדי לצמצם את הנזקים? ואיך הופכים קטסטרופה גלובלית להזדמנות גדולה? על המרצה: ד"ר עדי לוי, מנהל מדעי, האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה וראש החטיבה לסביבה וקיימות במכללה האקדמית אחוה. יוקרן הסרט: היסוד האנושי | The Human Element תיעודי הצלם הסביבתי ג'יימס באלוג ("לרדוף אחר קרחונים") לוכד במצלמה את חייהם של אזרחים אמריקאים בחזית של שינוי אקלימי. בהשראת ארבעת היסודות הקלאסיים – אש, אדמה, אוויר ומים, הוא יוצא לחקור שריפות ענק, הוריקנים, כריית פחם, עליית מפלס הים, ואת השינויים באוויר שאנחנו נושמים. באלוג גם בוחן את ההשפעה שיש ליסוד החמישי, האנושי, על הטבע על מנת להציג בפנינו תמונת מראה בהולה מצד אחד, ומצד שני גם להציע אפשרות של איזון בין האנושות לבין הטבע. עם חמלה ורוך, ה"יסוד האנושי" מעורר בנו השראה לבחון מחדש את מערכת היחסים שלנו עם עולם הטבע שמסביבנו.
לדף הסרט

באמנות הקשת, האופנוע, וכל השאר: המסע למערב | זן והמערב | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
11:00
אולם 3
באמנות הקשת, האופנוע, וכל השאר: המסע למערב. מפגש קולנועי עם פרופ' יעקב רז. מה יש בזן בודהיזם שהוא נוכח כאילו בכל? על מסעו של הזן למערב במאה העשרים, ונוכחותו המגוונת בפילוסופיה, בפסיכותרפיה, במוסיקה, באופנה, בארגונים ובהיי-טק. עולם עתיק של חוכמה בגרסה המערבית. על המרצה: פרופ' יעקב רז, לומד את דרך הדהרמה כארבעים שנה. שימש כראש החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב. הוא מלמד את הדהרמה ברוח הזן, ומנחה סנגהה (קבוצת ישיבה) במשך עשרים וחמש שנים. יוקרן הסרט: זן והמערב – למצוא שלווה בזמנים קשים | ZEN AND THE WEST – Finding Peace In Troubled Times תיעודי הבמאי דניאל לוק פיטש לוקח אותנו למסע חוצה יבשות בניסיון לברר את התשובות לשאלות: מה זה זן? מה זו הארה? ואיך נראית הארה בחיי היום-יום?
לדף הסרט

ב.ק.ס. איינגאר – האיש ופועלו מזווית אישית | איינגר | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
13:00
אולם 1
ב.ק.ס. איינגאר - האיש ופועלו מזווית אישית מפגש קולנועי עם ד"ר איל שפרוני ב.ק.ס. איינגאר (1918 - 2014 ), שנולד בכפר עני בדרום הודו, תרם אולי יותר מכל אדם אחר להפצת היוגה במערב ונחשב לסמכות בתחום של הוראת היוגה. איינגאר חקר במשך עשרות שנים את תנוחות היוגה והגיע לתובנות מעמיקות בקשר למצב הגוף והנפש בשעת התרגול. מאפיינים המייחדים את שיטת איינגאר הם: דיוק ואליינמנט (alignment); שהייה ממושכת בתנוחות, רצפים נכונים של תנוחות ושימוש בעזרים. בהרצאה איל יתאר את הייחוד של שיטת איינגאר, את דמותו של איינגאר, ואת תרומתו לעולם היוגה ויספר על המפגשים הרבים שלו עם הגורו במשך קרוב ל-30 שנה. על המרצה: ד"ר איל שפרוני לומד יוגה כ-40 שנה ומלמד יוגה לפי שיטת איינגאר קרוב ל-30 שנה. איל פגש את ב.ק.ס. איינגאר כאשר ביקר לראשונה בהודו בשנת 1988 וזכה ללוות אותו בדרכו האחרונה ב-2014. במשך 26 השנים האלו איל למד מאיינגאר בביקורים רבים במרכז של איינגאר בפונה (הודו). איל תירגם שניים מספריו של איינגאר לעברית וכתב חמישה ספרים על יוגה. איל מלמד במרכז איינגאר יוגה בזכרון יעקב ומעביר סדנאות יוגה ברחבי העולם. יוקרן הסרט: איינגאר: האיש, היוגה, ומסעו של התלמיד | IYENGAR: the Man, Yoga, and The Student's Journey דוקומנטרי דיוקן אינטימי של ב.ק.ס איינגאר, ממורי היוגה המוכרים בעולם. הסרט עוקב אחר מורשתו והשפעתו של איינגאר על מתרגלי יוגה ברחבי כל העולם. באמצעות קטעי ארכיון וראיונות עם משפחה, תלמידים ועם גורוג'י עצמו, הסרט מתאר את מאבקו של איינגאר לשכלל את אמנותו, ומפרט כיצד הוראתו עזרה לתלמידיו לא פעם להתמודד עם בעיות אישיות, ועודדה אותם גם לעזור לאחרים במהלך מסעם הרוחני. איינגאר נחשב כ"מיכאלאנג'לו של היוגה", ונתפס על ידי רבים כאחד מהמאסטרים החשובים בעולם. הוא נודע כמי שהביא את אמנות היוגה העתיקה אל ההמונים בעולם המודרני. הגורו האגדי נולד בדרום הודו לפני מאה שנה וייסד את יוגת איינגאר, שהיא סוג של הת'ה יוגה, שעיקר תרגולה הוא עבודה שכלית ורוחנית חזקה. הסרט "איינגאר" צולם ב-2014 לפני שנפטר, ומצייר דיוקן אינטימי שמתמקד במורשת ובהוראותיו של איינגאר, ומאיר על הפרקטיקה ההוליסטית משנת החיים שקיימת בבסיס כל תרגוליו. בין אם אתם מתרגלים מסורים ובין אם אתם רק מחפשים מוטיבציה לעזרה עצמית, הסרט המעמיק הזה בהכרח ידריך אתכם אל המסע לעבר חשיבה מודעת.
לדף הסרט

נשים מכשפות עולם ישן חדש | אחיות לטבע הפראי | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
13:00
אולם 4
מפגש קולנועי עם צילה פירן פתגם אפריקאי אומר - "אם אתה רוצה ללכת מהר - לך לבד, אם אתה רוצה להגיע רחוק - לך ביחד". זו הדרך של חכמת המעגל והיא עתיקה וחדשנית בעת ובעונה אחת. דרך שלוקחת בחשבון עבר ועתיד ומרפאה דורות אחורה וקדימה. בהרצאה נפגוש את נס הריפוי שמתרחש כשנשים מתקבצות יחד ויוצרות שדה של אהבה, קירבה ונוכחות עד אין קץ, כשהטוב של האחת מגדיל את הטוב של האחרת, בתנועה איטית ועמוקה, בהרבה סבלנות, בהסכמה לאי ידיעה ,ללא שיפוטיות, מאמץ וכוחנות. על המרצה: צילה פירן, עוסקת בריפוי ובהנחיית סדנאות 35 שנה. מנחה Nature Quest -ריטריט להתבודדות בטבע. ממקימות בית הספר KNOWMADS בהולנד ליזמות והתפתחות אישית. יחד עם אורית פיול אור הקימה את "בית הספר למכשפוטובות" המלמד את חכמת המעגל והובלת ריפוי. שותפה ליצירת פרויקטים חברתיים בתהליכים השתתפותיים ברחבי העולם. יוקרן הסרט: אחיות לטבע הפראי | Sisters of the Wilderness דוקומנטרי בערבות אימפולוזי שבצפון אפריקה, בשמורת הטבע העתיקה ביותר באפריקה, חמש נשים צעירות יוצאות למסע של חיפוש עצמי בערבות השוממות. הנשים כולן בנות עַם הזולו ומגיעות מחיים של עוני וקיפוח. "אחיות לטבע הפראי" עוקב אחר הנשים במסען, מסע שמעניק להן הזדמנות לצמוח ולהחלים, ומזכיר להן שכולנו קשורים לבלי התר אל הטבע, וכל מה שאנחנו עושים לטבע אנחנו למעשה עושים לעצמנו. הסרט גם עוסק בסכנה המאיימת על הערבה הקדומה של אימפוליזי עקב מכרות הפחם שצמודים לגבולה, וכמות הציד הבלתי חוקי של קרנפים שמתרחש כעת בשטחי השמורה.
לדף הסרט

"עולמן המופלא של פטריות המרפא" | פטריה פנטסטית | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
13:45
אולם 3
מפגש קולנועי עם פרופ' נחום ויסמן כולנו מכירים את האמניטה, הפטריה האדומה המנוקדת אך הרעילה הגדלה ביערות אירופה ואת פטריית השמפיון הלבנה ברוטב שמנת שמלווה את מנת השף אך רק מעטים מאתנו יודעים שהפטריות שייכות לממלכה נפרדת שאינה חלק ממלכת הצומח או ממלכת החי, שהפטריות הן מהיצורים הראשונים על כדור הארץ ושכנראה הן אלה שפוררו את הסלעים לעפר וכך אפשרו את התפתחות צמחי היבשה. בהרצאה ננסה להבין את הקסם של הפטריה, שבניגוד למה שחושבים רבים, אינו המבנה המוכר והאכיל של פטריות המאכל, אלא מחלק אחר של הפטרייה, זה המצוי מתחת לפני השטח ועשוי מרשת קורים ענפה וקרוי מיצליום. המיצליום מצוי מתחת ליערות בכל העולם וקושר בין שורשי העצים ומאפשר מעבר מינרלים ומעבר מידע בין עצי היער. וכן נכיר חלק אחר של הקסם מצוי בחומרים המצויים בפטריות והמגלמים אפשרויות בלתי נדלות ליישומים מגוונים. על המרצה: פרופסור נחום ויסמן MD רופא סטרואנטרולוג מומחה לתזונה קלינית - חוקר פטריות מרפא יוקרן הסרט: פטריה פנטסטית... הקסם מתחתינו | FANTASTIC FUNGI...The Magic Beneath Us תיעודי דמיינו יצור חי שמזין אתכם, מרפא אתכם, מגלה לכם את סודות היקום ויכול להציל את כדור הארץ. סרטו של לואי שוורצברג, פטריה פלאית הוא סרט מרחיב תודעה הלוקח אותנו למסע אל הקסם המצוי באדמה מתחת לרגלינו, דרכו אנחנו מתוודעים ליופי, לאינטליגנציה ולפתרונות שמציעה לנו ממלכת הפיטריות. את פלאי הפטריות מציג המיקולוג (חוקר פטריות) הידוע פול סטמטס אקסינג, שמתאר את מגוון האיכויות של הפטריות בתחומי המזון, הרפואה, הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדת טרום מוות. וזה רק קצה הקרחון.
לדף הסרט

מטיבט לדרמסלה, תפילת הדרך | שדות שעורה מהצד השני של הנהר | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
15:45
אולם 4
מפגש קולנועי עם זאביק רילסקי מקבילית הכוחות של דת, נזירות, פוליטיקה וחקלאות היו היסודות שעצבו את מהלך חייהם של הטיבטים במולדתם. מעגלי החיים של הטיבטים בין קרמה וסמסרה בין מולדת, חופש ודיכוי ומערכת הקשרים והמתחים בין דורות המשפחה. על המרצה: מפגש קולנועי עם זאביק רילסקי, ארכיאולוג ואנתרופולוג, מרצה מתמחה בתרבויות מזרח אסיה ובקשרי סין – יפן למן העת העתיקה ועד היום. יוקרן הסרט: שדות שעורה מהצד השני של ההר | Barley fields on the other side of the mountain דרמה פמה בת ה-16 חיה בהרים הרחוקים של טיבט. במשך דורות, משפחתה טיפחה את שדות השעורה שלהם ללא מפריע. אך כשהשלטונות הסיניים כלאו את אביה, עולמה התנפץ. נזירה בודהיסטית ממנזר קרוב נכנסת אל חייה של פמה ומזמינה אותה להצטרף לקבוצה של מקומיים שבורחים מהשלטון הסיני המדכא, וחוצים ברגל את הרי ההימלאיה לתוך הודו. לבה של פמה נקרע – האם תוכל לעזוב את אמה, סבתה ואחיה הצעירים, בשעה זו של משבר? האם יש לה זכות, או אפילו אומץ, להצטרף לבורחים ולבקש לעצמה חיים חדשים? דרמה נוגעת לב של יוצר קולנוע סיני הנחוש להשמיע את קולם של הטיבטים החיים תחת המשטר הסיני המדכא.
לדף הסרט

החינוך של המחר – ומה יודעים עליו היום | פואמה פדגוגית | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
16:00
אולם 1
מפגש קולנועי עם ד"ר נמרוד שיינמן איך נראה חינוך שמקנה ומפתח וויסות רגשי וחוסן נפשי? מהי המערכת שתיתן לילדים "מגן" ו"מצפן", ומי יהיו המורים שיידעו להנחיל זאת? ההרצאה תכיר לנו התפתחויות מסביב לעולם - מניו-זילנד ועד בהוטן, מארצות הברית ועד מלזיה - שמעצבות את החינוך של המחר. נגלה תובנות שעשויות להיות משמעותיות גם לנו עצמנו – כהורים, מורים, מטפלים או "סתם" מבוגרים אחראיים. על המרצה: ד"ר נמרוד שיינמן הוא מחלוצי מיינדפולנס בחינוך בישראל, ומייסד המרכז לרפואת גוף-נפש. יוזם ומרכז מיזם החינוך הבינלאומי "נשמת החינוך". מנחה אנשי מקצוע באוסטרליה, אסיה, אירופה וישראל. מתמחה בהתאמות מיינדפולנס לילדים ומתבגרים, ובדרכים היצירתיות דרכן ניתן להקנות להם מיומנויות רוגע וקשב, אינטליגנציה רגשית וחוסן נפשי. יוקרן הסרט: פואמה פדגוגית דוקומנטרי איך הפך בית ספר כושל בדרום תל אביב, לאחד מבתי הספר היסודיים הטובים בישראל? תכנית חינוכית חדשנית -'שפת הקשב' – שאומצה ופותחה על ידי מנהלת בית הספר והוטמעה במערכת השיעורים השבועית בכל הכיתות, במסדרונות, בחצר בחדר המורים, ובמפגשים עם ההורים - גרמה למהפך. הסרט חושף את התוכנית במשך שנת לימודים אחת, ומציג בפנינו את עולמם הפנימי של ילדים בתקופה הקריטית של עיצוב אישיותם במקום מכיל שקשוב לרגשותיהם ומאפשר להם מרחב צמיחה והעצמה. האם יש כאן שיעור למערכת החינוך, לחברה כולה?
לדף הסרט

מיינדפולנס והמוח | לשחרר את המיינד | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
16:15
אולם 3
מפגש קולנועי עם ד"ר אסף פדרמן מה אנחנו יודעים ומה אנחנו לא יודעים על ההשפעה של מיינדפולנס על המוח ועל הבריאות הנפשית? בהרצאה אתן סקירה ראשונית על הנושא, כולל הממצאים העדכניים מעולם המחקר, ואגע בסוגיות שעולם המיינדפולנס מתמודד איתן היום לגבי סיכונים בתירגול, והפוטנציאל של התירגול לשינוי עמוק בחיים של ילדים ומבוגרים. על המרצה: ד"ר אסף פדרמן מחזיק בתארים אקדמיים בפסיכולוגיה, לימודים בודהיסטיים, ופילוסופיה. הקים את התוכנית להכשרת למורי מיינדפולנס בגישת MBSR במכון מודע למיינדפולנס, מדע וחברה במרכז הבינתחומי הרצליה. עמית הוראה באוניברסיטת חיפה ועוסק בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. ספרו "מיינדפולנס: שינוי נפשי באמצעות אימון מוחי" יצא בהוצאת פרדס יוקרן הסרט: לשחרר את המיינד | Free the Mind דוקומנטרי הסרט עוקב אחר המומחה למדעי המוח ד"ר ריצ'ארד דווידסון, ועל ניסוי יוצא דופן שהוא מנהל. בהשראת תרגולם של נזירים בודהיסטים ולאחר שקיבל עצות מחברו הדלאי לאמה, דווידסון משתמש ביוגה ומדיטציה בניסיון לשנות פיזית את מוחם של חיילים משוחררים הסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). כדי לבחון עד כמה הפרקטיקות האלו יעילות עוד בשלב מוקדם בחיים, הרחיב ד"ר דווידסון את המחקר וכלל בו גם ילדים הסובלים מהפרעת קשה וריכוז (ADHD). הסרט מתמקד באנשים שמשתתפים בניסוי, כמו סטיב- חוקר לשעבר, וריץ'- שפיקד על גדודים בעיראק ואפגניסטן. שניהם סובלים מנדודי שינה ורדופי אירועים וזוועת שהיו עדים להם במהלך המלחמה. חייהם הפכו לסיוט מתמשך. איתם במחקר ישנו גם וויל, ילד בן 5, שסובל מהפרעת קשב וריכוז ומחרדה. הוריו להוטים לנסות טיפולים אחרים מאלו שמציעה הרפואה המערבית. האם ד"ר דווידיסון יוכל לחולל שינוי? האם יוכל לשחרר את האנשים הללו ממצוקתם היומיומית ולעזור להם לנהל חיים רגילים? הסרט עוקב אחר שלושת המשתתפים במסע אל תוך נבכי התודעה האנושית.
לדף הסרט

להפוך לאף אחד | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
18:15
אולם 1
תיעודי הסרט פותח צוהר להבנת חייו והוראתו של ראם דאס, אבי הרוחניות המערבית שהגדיר עבור דור שלם של אנשים את החיפוש אחר האמת והחכמה הפנימית. כמו ראם דאס הסרט הזה מעורר מחשבה, פותח את הלב, רענן, חכם ומצחיק. הסרט המורכב משיחה בין דאס לבין ג'יימי קאטו במאי וקטעי ארכיון סוקר את דמותו של דאס דרך הכובעים המגוונים שחבש לאורך השנים, החל מצאצא למשפחה יהודית מכובדת מבוסטון, פסיכולוג מחונן בוגר הארוורד, הרפתקן שיוצא נגד המסורת, כהן דת של המזרח הרחוק, ועד ניצול שבץ מוחי, ומטפל מסור ומגלה איש אוהב אדם, שנון ומלא שמחה, כן וחכם, שבקלות משתף את כאביו ואת תשוקותיו עם בן שיחו. חוויות חייו שחררו אותו בסופו של דבר מה'מישהו' שהוא היה, והפכו אותו לנשמה מוארת שמעוררת השראה בדור חדש.
לדף הסרט

השדה האחד | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
18:45
אולם 3
תיעודי. בכל התרבויות והמסורות העתיקות נאמר על היותנו הרבה מעבר לחומר. הסרט "השדה האחד", משתמש בכלי המדע של המאה העשרים כדי לבדוק הנחה זו. זהו מפגש מטלטל בין מדע לרוח המשאיר לצופה חומר למחשבה. האם ניתן למדוד את הרוח? האומנם קיים שדה אחד המחבר הכל? האם אנחנו יכולים להשפיע על חיינו, על גופינו ועל סביבתינו מעבר למגבלות הגנים או תנאי הסביבה אליהם נולדנו, באמצעות התודעה? דרך נסיון לענות על השאלות הללו שופך הסרט אור על ידע בעל חשיבות ממשית לחיים בעלי ערך ומשמעות, ידע המחזיר לאדם אופטימיות באשר ליכולתו לעצב את חייו ואת חיי הקהילה שלו, מחזיר לחולים את כוחם להבריא את עצמם ומביא לאזרחים ותושבים בכל העולם את הדוגמא לחיים באחווה ושלום.
לדף הסרט

מדיסין | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
20:15
אולם 1
תיעודי הסרט מציע מבט מעמיק אל מסתרי אחת התרופות הטבעיות העתיקות והחזקות - האיוואסקה. הסרט מתחקה אחר הסבר מדעי וגם מסורתי על אודות הצמח המקודש, ומנסה לברר האם בידי האיוואסקה מצויה התשובה למחלות גופניות ונפשיות מהן סובלת האנושות. אחת הדמויות המרכזיות בסרט הוא שאמן ומורה מהאמזונס, בשם טאייטה חואניטו, שלמד את רזי הצמח המקודש. לצד תיעוד חוויותיהם של קארי רודס, שחקן לשעבר בקבוצת הפוטבול האמריקאית, והשחקנית אנ'לין מק'קורד, שניהם שותים לראשונה את האיוואסקה יחד עם השאמן, בטקס אותנטי ומסורתי משולבים ראיונות עם מומחים כמו הסופר גראם הנקוק והסופר דניאל פינצ'בק {לפתוח את הראש) ותלמידיו של טאייטה חואניטו .
לדף הסרט

2040 | ספיריט 2019

9-11-2019 | שבת
21:15
אולם 3
הבמאי עטור הפרסים דאמון גאמו ("הסרט הזה על הסוכר") יוצא למסע על מנת לחקור כיצד יכול להיראות העתיד שלנו בשנת 2040, אם רק ניישם באופן יום-יומי את הפתרונות הקיימים כבר היום, שיכולים לשפר משמעותית את מצב כדור הארץ. הסרט בנוי כמכתב ויזואלי שכותב גאמו לבתו בת ה-4, ועשוי הן כדוקומנטרי מסורתי והן מסצנות דרמטיות ומאפקטים ויזואלים מרהיבים, שיחד מציגים כיצד פתרונות אלו יכולים להחיות מחדש את כדור הארץ עבור הדורות הבאים. סרט מקורי ורענן עם גישה אופטימית ומרוממת שקצר אינספור שבחים בפסטיבלים בעולם.
לדף הסרט