לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
27.09.20 27.09.20 - ראשון
המוזיקה בקולנוע והקולנוע שבתוך המוזיקה | עונת 20/21

המוזיקה בקולנוע והקולנוע שבתוך המוזיקה | עונת 20/21

עם גיל שוחט, עורך, מרצה ומנגן ימי רביעי | 10:00-13:20 | אולם 1
עונה חדשה ומרתקת לסדרת ההרצאות-קונצרטים של גיל שוחט העוסקת בקשר בין יצירות מופת מוזיקאליות, בין אם הן מהקלאסיקה המוזיקאלית או אם הן נכתבו על ידי מלחין בן זמננו עבור סרט מסויים, ובין אומנות הקולנוע. כל מפגש יציג וינתח יצירה מוזיקאלית, ויראה אותה בגירסה הקולנועית, ובהקשרה האומנותי. המפגשים יעניקו חווית התבוננות תרבותית ואינטלקטואלית חדשה, הן בנוגע ליצירות המוזיקאליות והן בנוגע ליצירות הקולנועיות. בנוסף, יבוצעו יצירות של המלחינים הנדונים בסדרה, או מלחינים הקשורים לסרט, על פסנתר הכנף שעל הבמה.

18.11.20
בטהובן – אהובתו הנצחית
בטהובן: סונטה לפסנתר בפה מינור, אופ. 57 – האפסיונטה
יוקרן: ׳אהובתי הניצחית׳
במאי: ברנארד רוז, 1994
סיפור חייו יוצא הדופן של המלחין הפופולארי ביותר בתולדות המוזיקה מובא בסרט הביוגרפי הזה, בכיכובו של גארי אולדמן, אשר מביא את מורכבותו של המלחין המיוסר. מי היא האהובה הנצחית (המכונה האהובה הרחוקה) המסתורית אשר היתה למעשה אהבתו הגדולה ביותר של המלחין?
16.12.20
עיבודים תזמורתיים מהחלל
ויליאמס: פנטסיה אי.טי., מפגשים מהסוג השלישי, הולסט: הפלנטות
יוקרן: 'אי.טי.'
במאי: סטיבן שפילברג, 1982
סיפורה של חברות אמיצה בין הנער אליוט, ובין אורח נדיב ונבון מכוכב אחר שמאבד את דרכו על כדור הארץ, הוליד את קלאסיקת המדע הבדיוני הגדולה ביותר בכל הזמנים של הקולנוע, ואת אחת הפרטיטורות התזמורתיות הנועזות ביותר. בזמן שאליוט מנסה לעזור לחבר החדש שלו שמגיע מאי שם בחלל, ויוצר קשר עם כוכב הבית של אי טי בכדי להציל אותו, השניים חייבים גם להימלט ממדענים וסוכנים ממשלתיים שרוצים לתפוס את החייזר הידידותי למטרות פחות נעלות. הדבר מביא להרפתקה שגדולה יותר ממה ששניהם יכלו לדמיין!
20.1.21
אותלו – שייקספיר אופראי
ורדי: האופרה ׳אותלו׳
יוקרן: ׳אותלו׳
במאי: פרנקו זפירלי, 1986
אין עוררין על כך שהבמאי המהולל פרנקו זפירלי הינו אחד מיוצרי ז׳אנר האופרה-בקולנוע. פסגת יצירתו היא הסרט-האופרה ׳אותלו׳ בכיכובו של פלאסידו דומינגו, אשר כבש לבבות בכל רחבי העולם הרבה מעבר לגבולות עולם האופרה. הדרמה שייקספירית ‏הופכת לדרמה משולשת: תיאטרונית, קולנועית ומוזיקלית
17.2.21
מקס שטיינר, הרומנטיקה הגרמנית וקולנוע
מהלר: סימפוניה מס 2 | שטראוס: הסימפוניה האלפינית
יוקרן: ׳חלף עם הרוח׳ (שימו לב: מפגש זה ארוך מהרגיל)
במאי: ויקטור פלמינג, 1939
אין צורך להכביר מילים על יצירת הקולנוע הזו אשר נבחרה פעמים רבות על ידי הקל העולמי כסרט האהוב ביותר של כל הזמנים. מטרת המפגש שלנו הינה להאיר בזרקור את אחד האלמנטים החשובים ביותר של הסרט הזה, מעבר לביצוע הזכור של ויואן לי וקלארק גייבל: המוזיקה הנפלאה של מקס שטיינר. ‏דרך נקודת המבט והאנליזה של יצירות מלחין חשוב זה נלמד כיצד השפיעה הרומנטיקה הגרמנית המוזיקלית על כל מלחיני הקולנוע של התקופה

17.3.21
ברוטליות ופואטיקה ביצירות באך
באך: טוקאטה במי מינור, פרלוד ופוגה בדו מינור, טוקאטה ופוגה ברה
מינור | יוקרן: 'ליבי החסיר פעימה'
במאי: ז'אק אודיאר, 2005
יצירות סיפרותיות וקולנועיות רבות קושרות בין קרימינולוגיה למוזיקה קלאסית. דרמת המתח שלפנינו, מביעה תככים, אהבה והגשמה עצמית של צעיר בשם טום, המשתמש באלימות ופשע בהקשר העסק של אביו, ובעקבות מפגש מפתיע עם הסוכן של אמו, הפסנתרנית, הוא מתחיל לחשוב שיכול היה להיות אותו פסנתרן מוכשר שתמיד חלם. מבלי להפסיק את עבודתו, הוא מנסה להכין את עצמו לאודישן הגדול, מוצא נחמה במורה סינית לפסנתר, מנהל רומן עם אשתו של חברו הטוב, מתמודד עם אביו המזדקן, וכל העת חולם על הרגע שבו ינגן את הטוקטה של באך, בעודו כלוא בין ברוטליות לפואטיקה.
21.4.21
על ג'אז וגזענות – מסע בדרום ארה"ב
דון שירלי: קטעי פסנתר, גרשווין: רפסודיה בכחול
יוקרן: 'הספר הירוק'
במאי: פיטר פארלי, 2018
סיפור אמיתי: טוני ליפ, אשר לא סיים תיכון והחיים שלו מסתכמים במשפחה שלו ובפיצה, פוגש את המוזיקאי הכוכב דון שירלי שהוא ההיפך הגמור – פסנתרן ג'אז מחונן בעל שם עולמי, אפריקאי-אמריקאי מעודן שנהנה בעיקר מהדברים היוקרתיים שיש לעולם להציע, וסולד מכל דבר וולגרי או בוטה. כשטוני נאלץ לקחת חופשה מהעבודה ומחפש דרך חדשה להכניס כסף למשפחה, הוא מופתע לגלות שהתקבל לעבודה כנהג הפרטי של ד"ר שירלי בסיבוב ההופעות שלו ברחבי דרום ארה"ב. השניים יוצאים למסע במהלכו הם ייאלצו להתמודד עם גזענות וסכנה, ייאלצו לשים בצד את המחלוקות הטבעיות ביניהם בשביל לשרוד – ואפילו לפרוח – בטיול של פעם בחיים.
19.5.21
אנחנו – ג'ורדן פיל ומייקל אבלס
אורף: כרמינה בוראנה
בארטוק: מוזיקה לצ׳לסטה, כלי הקשה ומייתרים
יוקרן: ׳אנחנו׳
במאי: ג׳ורדן פיל, 2018
ג׳ורדן פיל הוא גאון קולנוע בן זמננו, שהביא בסרט יוצא הדופן הזה כמה מהרגעים המטורפים ומסמרי השיער שנראו בשנים האחרונות, רבות בזכות הביצוע של השחקנית המעולה לופיטה ניוגו, והמוזיקה המקורית של מייקל אבלס האמריקאי. הסרט יוצר הקבלה בין רעיון האלטר-אגו של האדם לבין האלטר-אגו של האלמנטים הקולנועיים, הנסתר והגלוי, ובין השאר גם של אומנות המוזיקה.

7 מפגשים
שכר לימוד:
7 מפגשים – 450 ₪
**
לגמול: 1 ש"ש = 28 שעות שנתיות, קורס בחירה
מחירים מיוחדים דרך וועדים ולמנויי הסינמטק