לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
16.07.19 16.07.19 - שלישי
בחירתה של גילה אלמגור אגמון

בחירתה של גילה אלמגור אגמון

בחודש יולי חוגגת גילה אלמגור אגמון את יום הולדתה השמונים. לרגל המאורע, הזמנו את הגברת הראשונה של הקולנוע הישראלי לבחור עבור הסינמטקים את הסרטים המשפיעים והאהובים עליה. רשימת הסרטים שנבחרה היא מקבץ של קולנוע נהדר, משלל תקופות וסגנונות. בתוכניה להלן תוכלו למצוא את הסרטים, שיוקרנו במהלך חודש יולי, ולצדם את נימוקיה של גילה אלמגור לבחירה בכל אחד מהם. אתם מוזמנים!

ילדי גן העדן | בחירתה של גילה אלמגור

22-07-2019 | שני
19:00
אולם 1
ילדי גן העדן | LES ENFANTS DU PARADIS אחד הסרטים האהובים עליי. ראיתי אותו אינספור פעמים. סרט שכולו פיוט על אהבה, שברון לב ואחורי הקלעים של אמני הבמה. אחד מסיפורי האהבה הגדולים של כל הזמנים. בין כוכבי הסרט פייר ברסר שהייתה לי הזכות לעבוד איתו בארץ ב"פורטונה". (גילה אלמגור) סרטו של מרסל קרנה, על פי תסריט שנכתב על ידי ז'אק פרוור, נחשב בעיני רבים לפיסגת הקולנוע הצרפתי. פריז, 1840. באטיסט דבירו הוא פנטומימאי השבוי בקסמיה של גאראנס היפיפייה, אך היא עוזבת אותו לטובת אחר. שלושה גברים נוספים מאוהבים בה: שחקן יומרני, גנב זריז ידיים ורוזן עשיר. התאהבותם של באטיסט וגאראנס היא הדדית אבל גאראנס היא פילגשו של העשיר, אותו תעזוב רק לטובת גבר עשיר עוד יותר. במרוצת השנים נפגשים באטיסט וגאראנס, ובכל פעם מתעוררים רגשותיהם מחדש, מלווים בתהיות על בחירותיהם בחיים. כשהשניים מוכנים סוף סוף למימוש אהבתם נחשד באטיסט ברצח שמסעיר את פריז וקושר את כל הנוכחים בפרשה. "ילדי גן העדן" הוא אחד מסיפורי האהבה הגדולים ביותר שבראה האמנות השביעית - לא סתם אהבה אלא אהבה בהא הידיעה - סיפור על היחסים הנצחיים בין מימיקן שגדולת אמונתו בשתיקתו, לבין אשה חושנית אמיצה וחכמה. לא פחות מזה, מדובר גם בסרט על הוויית התיאטרון - שיר הלל לשחקנים ולקהל: הם הם ילדי גן העדן. על בסיס דמויות מהחיים נפרשת יצירת המופת התוססת של קארנה-פרוור - השומרת על מלוא עוצמתה גם היום.
לדף הסרט

צא וראה מוספילם | בחירתה של גילה אלמגור | אולפני מוספילם

23-07-2019 | שלישי
20:30
אולם 1
צא וראה | COME AND SEE בעיני הסרט האנטי מלחמתי הגדול של כל הזמנים. ילד שמצטרף למאבק כנגד הנאצים כילד והופך לאיש בעל חזות זקנה. ככל שראיתיו שוב לאורך השנים לא אשכח את המכה שחטפתי בבטן כשצפיתי בו שוב ושוב. התמזל מזלי והייתי אורחת של אלם קלינמוב בביתו במוסקבה והוא סיפר על עבודתו עם הילד שעבר תהליך היפנוזה כדי לא להיפגע תוך כדי הצילומים. (גילה אלמגור) בלרוס הכבושה בידי הגרמנים, 1943. ילד בן 15 מתגייס למאבק ונתקל בזוועות הנאציות. באמצעות אוירה היפר־ריאליסטית, המסתייעת במצלמה כמעט סוריאליסטית, עם פסקול גאוני ושחקן שהיה שרוי בהיפנוזה במהלך הצילומים כדי להגן עליו מפני מוות פסיכולוגי, מתעד קלימוב את הפן האפל של האנושות . אחד הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע וללא ספק הסרט האנטי-מלחמתי הגדול מכולם. עותק דיגיטלי חדש
לדף הסרט

אהבה | בחירתה של גילה אלמגור

24-07-2019 | רביעי
18:30
אולם 1
אהבה | AMOUR הנקה הוא במאי שאני מאוד מעריכה ואוהבת את הקולנוע שלו. בחדר האיפור שלי יש תקריב של עמנואלה ריבה וטרינטיניאן מהסרט הזה. תמיד אומרת לעצמי אפשר להתבגר להזדקן מול מצלמה ולעשות קולנוע כזה. סרט מדהים ונוגע ללב על סיפור אהבה של שני אנשים קשישים. (גילה אלמגור) "אהבה" מתאר חייו של זוג קשישים המתמודדים עם דעיכתה הפיזית והמנטאלית של האישה. לצד הסבל והצער, עם הצורך בטיפול יומיומי, מנסח האנקה בצורה מזוקקת ונטולת סנטימנטים את מהותה של אהבת אמת. הוא עושה זאת באותה ישירות צוננת שאפיינה את סרטיו הקודמים, וכמו תמיד מגלה את כוחו כבמאי מעולה. עמנואל ריבה (שזכורה היטב עוד מ"הירושימה אהובתי") וז‘אן-לואי טרינטיניאן, שני הכוכבים הגדולים בתפקידים הראשיים מגישים הופעה חשופה שנוגעת בשבירות הפיזית והרגשית שלהם. הסרט זכה בצדק בפרס "דקל הזהב" בפסטיבל קאן 2012 ובפרס האוסקר לסרט הר.
לדף הסרט

לה סטרדה | בחירתה של גילה אלמגור

25-07-2019 | חמישי
18:00
אולם 1
לה סטראדה | LA STRADA (THE ROAD) המפגש הראשון שלי עם פליני, בעיני אחד מגדולי יוצרי הקולנוע של כל הזמנים. סרט קטן בשחור לבן עם תגלית מדהימה בשם ג'ולייטה מסינה. והשאר היסטוריה. (גילה אלמגור) זוכה בפרס האוסקר. זמפאנו, אדם גס רוח ומחוספס, מנהל קרקס נודד קטן הכולל קרוון רעוע הנמשך על ידי אופנוע. זמפאנו מחפש אסיסטנטית למופע שלו ורוכש מאלמנה ענייה את בתה פשוטת ההליכות גלסומינה. במהרה נוכחת גלסומינה לדעת שהמעביד שלה מצפה ממנה לקצת יותר מאשר הופעה בקרקס, ולמרות שהיא מפחדת מהתנהגותו האלימה של זמפאנו היא מתחילה לחוש חיבה כלפי שותפה למסע....
לדף הסרט

חופי הכרך | בחירתה של גילה אלמגור

26-07-2019 | שישי
14:00
אולם 1
חופי הכרך | ON THE WATERFRONT במאי נערץ עליי איליה קאזאן שגם יצא לי לבלות במחיצתו באחד הפסטיבלים. שינה את הגישה למשחק מול המצלמה דרך עבודה עם שחקניו והשפיע גם על הגל החדש הצרפתי. הסרט הזה הוא פסגת היצירה של ברנדו ושל קאזאן. (גילה אלמגור) דרמה חברתית נוקבת ומופתית שמותחת ביקורת חריפה על החברה הקפיטליסטית והכוחות הפועלים בה: פועל נמל עומד בפני בעיה מוסרית קשה: האם להלשין על שחיתות של חברי האיגוד המקצועי וההנהלה, או לתת ידו לאנשי המאפיות שהשתלטו על האיגוד בו הוא חבר. התסריט מבוסס על מקרה אמיתי. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר, ביניהם פרס על המשחק עוצר הנשימה של ברנדו.
לדף הסרט

הדיקטטור הגדול | בחירתה של גילה אלמגור

27-07-2019 | שבת
11:00
אולם 1
הדיקטטור הגדול | THE GREAT DICTATOR מה אפשר להגיד על סרט שנעשה ב-1940 על ידי גדול יוצרי הקולנוע. לכו לראות ותראו כמה שהוא רלוונטי גם היום. (גילה אלמגור) סאטירה פוליטית חריפה ומבריקה שלא רק לועגת להיטלר ומוסוליני אלא גם מפנה את תשומת הלב למצוקתם של יהודי אירופה, מעלה כתב אשמה נגד המשטר הנאצי וקוראת להתגייס למלחמה בו. צ'פלין מגלם בסרט תפקיד כפול: של ספר יהודי חביב ושל הינקל, הדיקטטור הרצחני של מדינת טומניה. הסרט מכיל סצנות מענגות, ממיטב הקלאסיקה של הקולנוע בכלל והקולנוע האילם בפרט כמו הסצנה המפורסמת של הריקוד עם הגלובוס. צ'פלין העיד מאוחר יותר שאם היה יודע על גודל הזוועה שהתרחשה באותו זמן באירופה, לא היה יוצר את הסרט בהתלהבות קומית כזו.
לדף הסרט

תמונות מחיי נישואין | הסדרה | בחירתה של גילה אלמגור

28-07-2019 | ראשון
18:00
אולם 1
תמונות מחיי נישואין - הסדרה | SCENES FROM A MARRIAGE ברגמן הוא אחד הבמאים הנערצים עליי. על חיי נישואין שכביכול נראים מושלמים ולמעשה פגומים, קרועים, שרוטים בביצוע מדהים של ליב אולמן וארלנד יוזפסון. סרט שמלמד על השקר בזוגיות. (גילה אלמגור) למראית עין נישואיהם של מריאן ויוהאן הם מושלמים, לפחות כך נראים הדברים מבעד לעיניה של עיתונאית שבאה לראיין אותם למגזין אופנתי. מריאן היא פסיכולוגית ואילו יוהאן הוא רופא עיניים, ניכר כי שניהם עיוורים למגרעותיה של מערכת היחסים שלהם. וכך אחרי מספר חודשים, ערב אחד מהמם יוהאן את מריאן כאשר הוא מבשר לה שהוא התאהב באישה ושמה פאולה, ושהיא האחרונה לדעת מבין חבריהם. הקרנה חד פעמית באידבות שגרירות שוודיה. 6 פרקים. הפסקה של חצי שעה בין פרקים 3 ל-4.
לדף הסרט

ג'יל וז'ים | בחירתה של גילה אלמגור

29-07-2019 | שני
18:30
אולם 3
ג'יל וז'ים | JULES ET JIM התאהבתי בקולנוע של טריפו בסרט הראשון שלו "400 המלקות". לאורך השנים השתדלתי לא להחמיץ אף סרט שלו. סיפור אהבה משולש מרתק. אהבה של שני גברים לאישה משוחררת וחופשיה ואהבה שלה אליהם. ובכל זאת עם כל החופש המסקנה היא שאהבה צריכה להיות בשניים. הופעה מדהימה של ז'אן מורו שאף פעם לא הייתה יפה כמו בסרט הזה. (גילה אלמגור) משולש האהבה המפורסם ביותר בתולדות הקולנוע: קתרין האישה המשוחררת של ראשית המאה ושני מאהביה ז'ים הצרפתי וג'יל הגרמני. "לסרט שני נושאים - אמר טריפו - האחד ידידות בין שני הגברים והשני החיים הבלתי אפשריים בשלושה. הרעיון העיקרי של הסרט הוא שאין אלטרנטיבה לאהבה זוגית, ככל שתהיה בלתי מספקת".
לדף הסרט