לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
3.12.20 3.12.20 - חמישי
אסגר פרהדי בעזרת פדרו אלמודובר פותח את פסטיבל קאן /05.04.2018

אסגר פרהדי בעזרת פדרו אלמודובר פותח את פסטיבל קאן /05.04.2018

נפלה ההחלטה על סרט הפתיחה של הפסטיבל. אסגר פרהדי האיראני, ששניים מסרטיו ("העבר" ו"הסוכן") כבר הוצגו בפסטיבל, הוא זה שזכה לכבוד. סרטו המתח החדש, "כולם יודעים" צולם כולו בספרד ודובר ספרדית, המפיקים הם חברת ההפקות של פדרו אלמודובר והעובדה שפרהדי עצמו אינו דובר מילה אחת בספרדית כנראה לא הפריעה לאיש

נפלה ההחלטה על סרט הפתיחה של הפסטיבל. אסגר פרהדי האיראני, ששניים מסרטיו ("העבר" ו"הסוכן") כבר הוצגו בפסטיבל, הוא זה שזכה לכבוד. סרטו המתח החדש, "כולם יודעים" צולם כולו בספרד ודובר ספרדית, המפיקים הם חברת ההפקות של פדרו אלמודובר והעובדה שפרהדי עצמו אינו דובר מילה אחת בספרדית כנראה לא הפריעה לאיש. העלילה מספרת על אישה (פנלופה קרוז) שחוזרת מבואנוס איירס לעיר השדה הקטנה בספרד, שם נולדה, לחגיגה משפחתית המתפתחת לכיוון בלתי צפוי. הבחירה כמעט מתבקשת מאליה, משום שהסרט מתאים לנוסחה שהפסטיבל מאמין בה: במאי מוכר (פרהדי זכה כזכור בפרס אוסקר), שלושה כוכבים מוכרים, קרוז, חביאר ברדם ואחד השחקנים הפופולריים ביותר בארגנטינה, ריקארדו דארין, בתוספת הצלם חוזה לואיס אלקאינה (שצילם בעבר סרטים של אלמודובר וסאורה), מעצבת התלבושות סוניה גראנדה (שעבדה עם וודי אלן) והיידה ספיארי, העורכת הקבועה של פרהדי. בדיוק סוג הצוות שהפסטיבל אוהב לראות במעלה המדרגות, על השטיח האדום.

מרטין סקורסיזה

ועוד מקאן – מי שיעמוד בראש צוות השופטים של מסגרת המשנה בפסטיבל הוא השחקן בניסיו דל טורו, שזכה לפני כמה שנים לפרס המשחק על השתתפותו ב"צ'ה", הסאגה בת 6 השעות של סטיבן סודרברג, בה גילם כמובן את התפקיד הראשי של צ'ה גווארה. דל טורו (אינו קרוב משפחה של הבמאי), הוא יליד פוארטו ריקו, שהופיע בסרטים כמו "טראפיק", "21 גרם", "החשוד המידי" ובפרק האחרון (בינתיים) של מלחמת הכוכבים, ידוע גם כחסיד מושבע של סרטי איכות, של במאים כמו ז'אן ויגו וצ'רלי צ'פלין ולשחקנים כמו האמפרי בוגארט וטושירו מיפונה. ואכן, תפקידו יהיה לברור את הטובים שבין הסרטים אשר הפסטיבל לא רצה לכלול בתחרות הרשמית, אבל גם לא הסכים לוותר עליהם לטובת אחרים, ועל כן הגיעו ל"מבט מסוים".
אורח נוסף שפותה להגיע לפסטיבל בפעם נוספת הוא מרטין סקורסיזה. אמנם התעשייה רואה בו בן שסרח מאחר שהקדיש את השנים האחרונות לסדרות טלוויזיה, אבל סרטו המוקדם "רחובות זועמים" (1973) הוצג לראשונה במסגרת "שבועיים של הבמאים" ושימש כקרש קפיצה חיוני בהמשך הקריירה שלו. מאז השתתף פעמים רבות בתחרות הרשמית של קאן, זכה לכל הכבוד והיוקרה שהפסטיבל ידוע להעניק, אבל השנה ישוב להיות אורח של המסגרת הצנועה יותר שבאמצעותה הגיע הראשון לקאן ויזכה שם לפרס קריירה מיוחד בשם "כרכרת הזהב" (הפרס הוא על שם אחד הסרטים המופלאים של הבמאי הצרפתי ז'אן רנואר). בין אלה שקבלו את הפרס בשנים קודמות, אפשר לציין את קלינט איסטווד ואת נאני מורטי. הפרס מוענק ע"י איגוד הבמאים הצרפתי (שהוא גם אחראי על מסגרת "שבועיים של הבמאים").
בניסיו דל טורו