לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
סינמה נירוונה + להיות מי שהייתי
סרט / הרצאה

סינמה נירוונה + להיות מי שהייתי /


BECOMING WHO I AM

אורך 155 , מפגש קולנועי עם נחי אלון () שפה:

סינמה נירוונה: איך מחנכים ילד להיות גלגול של הבודהה, בלא שיהפוך לעריץ מפונק? מפגש קולנועי עם נחי אלון פסיכולוג, לומד ומלמד את תורת הנפש הבודהיסטית. נמנה על מורי 'פסיכו-דהרמה', ועל פעילי יטי"ב – ידידי טיבט בישראל.
לכאורה, ילד רך שיתחנך על ידי מי שמתייחסים אליו כאל גלגולו העכשווי של גואל העולם, יגדל להיות עריץ מפונק, מלא בחשיבות עצמית ונתון לגחמות. ולא היא: הנזירים שכך גדלו, המכונים 'טולקו' (גלגול) ו'רימפוצ'ה ('היקר') הם בדרך כלל מלומדים גדולים , חדורי צניעות, חמלה וחכמה, שמקדישים את חייהם לשירות זולתם. איך זה קורה? נבחן את החינוך שקיבל הדאלאי לאמה הנוכחי (כפי שהוא מתאר בביוגרפיה שלו): מוריו היו גדולי המלומדים; הוא היה רצוף בלימודים תובעניים, ונעשה מתוך קשר אישי עמוק, שבו האהבה וההקפדה היו משולבים ללא-הפרד. הדגש לא היה על זכויות התפקיד כפי שקרה לעתים אצל מלכי אירופה, ("רצונך לנו לחוק") או על הגדולה האישית ("אתה הטוב מכולם") אלא על חובותיו, ובהם החובה לפתח את המידות הטובות ולשרש את המכשולים המנטליים . מושגי הבודהיזם, ובהם החכמה והחמלה לא נלמדו כתיאוריה אלא התממשו, הלכה למעשה, במפגש האישי הקרוב עם המורים. בשיחה נאיר את דרכי הטיפוח הללו, ונבחן איך הן מתממשות בסרט.
יוקרן הסרט: להיות מי שהייתי בימוי: צ'אנג-יונג מון, ג'ין ז'ין זון סרטם התיעודי עטור הפרסים (ברלין, סיאטל) של היוצרים הדרום קוריאנים צ'אנג יאנג מון וג'ין ג'יון. הסרט עוקב אחר פאדמה אנגדו, נער בודהיסטי שנולד בגבעות הצפוניות של הודו, והוא גלגול בן מאות שנים של נזיר טיבטי. בהתאם למסורת הבודהיסטית, פאדמה עוזב את משפחתו ועובר לחיות עם הסנדק שלו, רופא הכפר, שקיבל עליו את המשימה הקדושה להכין את הנער לתפקידו המיועד. הסנדק המסור לוקח את פאדמה למסע לגילוי עברו. להיות מי שהייתי הוא סיפור יפה על אמונה ואהבה ללא תנאים. דרום קוריאה, 2016, 95 דקות, לדאקית, טיבטית, תרגום לעברית
מחיר 69ש"ח למנויי הסינמטק 40ש"ח

רכישת כרטיסים