לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
22.04.19 22.04.19 - שני
יפן – חוויה אחרת – יחסי יפן – קוריאה: שונאים, סיפור אהבה

יפן – חוויה אחרת – יחסי יפן – קוריאה: שונאים, סיפור אהבה /


a Program in hebrew

אורך 90 () שפה:

לאורך ההיסטוריה, קיימו יפן וקוריאה יחסי מסחר וחילופי תרבות מגוונים. רוב הפילוסופיות והטכנולוגיות מיבשת אסיה, הגיעו ליפן דרך קוריאה ובתיווכה אך שתי הממלכות שמרו על שלטון עצמאי ונפרד עד סוף המאה התשע עשרה. אז, הפכה יפן לאימפריה קולוניאליסטית, אשר קוריאה הייתה אחת ממטרותיו העיקריות. בשליטתם בקוריאה בשנים 1910-1945 יישמו היפנים מדיניות של המרת תרבות בה הם ניסו להפוך את הקוריאנים לאזרחים יפנים טובים. המחאה הקוריאנית לא איחרה לבוא, אך היפנים השתמשו בכוח רב בהתמודדותם עימה והותירו משקעים קשים. כיום, כשבעים שנים לאחר שחרור קוריאה מהיפנים עדיין קיימים ויכוחים בסוגיות של פיצויים ותביעות טריטוריאליות. למרות זאת, האידאולוגיות, הטכנולוגיות, שיטות המחקר והניהול היפניות משמשות בסיס לרבות מההתפתחויות המודרניות בדרום קוריאה. במקביל, גל של תרבות פופולרית קוריאנית שוטף את אסיה ויפן בכללה ומחדיר לחיי היפנים חשיפה יומיומית לקוריאה.
ההרצאה תעמוד על מורכבות היחסים בין שתי המעצמות האסייתיות תוך דיון במרכיבים היסטוריים ותרבותיים שחברו יחדיו לייצר את הקשר היחודי שביניהן.
ליאורה צרפתי היא אנתרופולוגית, חוקרת ומרצה על קוריאה ויפן. מחקרה מתמקד בפולחנים ואמונות עממיות ומדיה עכשווית. בעלת תואר הדוקטור מאוניברסיטת אינדיאנה בחקר הפולקלור ותרבויות מזרח אסיה. מרצה בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב.

רכישת כרטיסים