לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
close
12.07.20 12.07.20 - ראשון
מורטוב עד ברקג' – יצירות מופת של האוונגרד הקולנועי 2#
חופשי למנויים

מורטוב עד ברקג' – יצירות מופת של האוונגרד הקולנועי 2# /


אורך 105 () שפה:

מורטוב עד ברקג' – יצירות מופת של האוונגרד הקולנועי

1.פולחן בזמן מעוות | RITUAL IN TRANSFIGURED TIME
1946
ארה"ב
15 דקות,
אילם | Silent
בימוי: מאיה דרן | Dir: Maya Deren

מאיה דרן, מיוצרות האוונגרד החשובות, התחילה את דרכה כעוזרת של הרקדנית והכוראוגרפית המפורסמת קתרין דאנהם. הסרט הקצר הזה הוא חלק מסדרת סרטים שבה דרן חוקרת ריקוד כמבע, ותנועה בקולנוע. בסרט היא מראה כי למצלמה יש תפקיד לא פחות חשוב בכוראוגרפיה מאשר הרקדנית עצמה. ניתן לראות בסרט תמות של פולחן וחיזור, כאשר מחזרים רודפים את הדמות אחריה הסרט עוקב.

2.ערסל החתול | CAT'S CRADLE
1959
ארה"ב
6 דקות
אילם | Silent
בימוי: סטן ברקהג' | Dir: Stan Brakhage

ברקהג' תיאר את הסרט ככישוף מיני הכולל שני זוגות וחתול כמקשר ביניהם. הסרט הוא פואמה לחיי הבית. זהו סרט אופייני ליצירותיו של ברקהג' – רצף מהיר של דימויים, חלקם ברורים חלקם מטושטשים אשר רצים על המסך. הסרט מזמין אותנו הצופים, לראייה תמימה אשר משוחררת ממוסכמות "שפת הקולנוע".

3.המכלאה | THE BRIG
1964
ארה"ב
68 דקות
אנגלית, ללא תרגום
בימוי: ג'ונאס מקאס | Dir: Jonas Mekas

הקרנה מיוחדת לזכר במאי הקולנוע הניסיוני ג'ונאס מקאס אשר נפטר השנה. צילום של הצגה אולטרה-ריאליסטית אשר עלתה בניו-יורק שמתארת את ההתעללות שעוברים חיילי הנחתים בכלא ביפן. לאחר ביטולה של ההצגה, מטעם מחסור בתקציב, במאית ההצגה יחד עם ג'ונאס מקאס, פרצו לתיאטרון בו ההצגה עלתה לפני כן על מנת להעלות פעם אחרונה את ההצגה ולשמור אותה באופן נצחי דרך צילומו של מקאס. המשחק של השחקנים על הבמה ריאליסטי להפליא, התפאורה הקלסטרופובית מוסיפה הרבה ליצירת המתח. זכה בפרס הסרט הדוקומנטרי בפסטיבל ונציה.

לפני הקרנת הסרטים תהיה הרצאה של חן שיינברג, במאי וחוקר קולנוע אוונגרד, מקים "מועדון הקולנוע הניסיוני".
ההקרנות הן במסגרת אירוע מטעם בית הספר לקולנוע ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב.האירוע ה וא אירוע לזכרה של חוקרת קולנוע האוונגרד האמריקאית אנט מיקלסון, אשר נפטרה בתחילת השנה. אנט לקחה חלק משמעותי בקידום חשיבותו והכרתו של הקולנוע הניסיוני בארה"ב. היא המקימה והעורכת של כתב העת הנחשב אוקטובר. יום לפני ההקרנות ב16.05 תהיה סדרת הרצאות בנוגע לכתביה ולקולנוע האקספרימנטלי בכלל בבית הספר לקולנוע באוניברסיטת תל אביב בין השעות 09:30-19:30.

רכישת כרטיסים

בהתאם להנחיות משרד הבריאות הסינמטק סגור
אנחנו ממשיכים להעלות סרטים לסינמטק VOD
ניתן ליצור קשר ב service@cinema.co.il