לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
אצלנו החודש
img

Development By Outright

img

אש ואשמה | הקרנה+שיחה

ישראל / 2013 / אורך: 66

  • חופשי למנויים
בימוי: עמית גורן, אידו סלע, מיכה פרידמן
שפה: עברית

אש ואשמה | Fire and Rage

יער עולה באש. אנשים מאבדים את ביתם. צוערים מוסעים אל מותם. החלטות גורליות ופעולות הרואיות בתנאים של מחסור במידע ובאמצעים. מעט מעשים מושכלים, הרבה אינטואיציה, אובדן שליטה מוחלט. מחדלים מערכתיים המכוסים בגבורה ובהקרבה אישית. זה סיפור האש - "אסון הכרמל", על 44 חלליו, האירוע האזרחי החמור ביותר מקום המדינה (עד אשר ”אסון המירון“ נטל את הבכורה, עם 45 חללים). במרכזו, מסע האוטובוס המוביל את צוערי השב"ס אל לב המאפליה, אשר מתועד בעדשתו של צלם עיתונות שנקלע אל התופת. ומעליו - סיפור האשמה.
אש ואשמה, הסרט - הוא סיפורם הכאוב של אב שכול, קצין משטרה בכיר בדימוס, החותר נואשות מבעד למסך הספינים, גלגולי האחריות והעיניים, לאיתור האשמים במות בתו וחבריה; של אלמנת שוטר, הפועלת לחולל שינוי מערכתי גדול כדי לצקת משמעות למות בעלה, אך נשאבת לאותה מערכת, כח“כית מן השורה בסיעתו של האיש שאחריות ותיקון הם ממנו והלאה.
מול האש המכלה הכל - אין אחריות ואין אחראים, אין אשמה ואין אשמים. מול זעם האל (”אסון“), חוקי הטבע (הרוח משנה כיוונה בצהריים), הביורוקרטיה הארורה (תחזית השריפות סופקה עד ראשית הסתיו), חוסר מזל (מלאי חירום של חומרי הכיבוי אזל כבר בקיץ) ועיתוי גרוע (דצמבר, אוטוטו חורף) - מה רוצים משר הפנים ישי, אשר "זעק והתריע"? ומרה“מ נתניהו - "הראשון שהבין את גודל האירוע”, הביא את מטוס הסופרטנקר (שיותר ליבה מאשר כיבה) ואת תמונת ”הניצחון המוחלט“?
התנאים הסביבתיים הקשים אינם טיעון מזכה אלא ראיה מרשיעה - מול הזנחה רבת-שנים של תחזוקה, התרעה, היערכות, מוכנות וכוננות. מעל לכל מתנסחת התובנה כי אסון הכרמל אינו אירוע נקודתי חריג שנגרם על ידי כוח עליון, כפי שסיפרו לנו. בעיקרו, הוא משל נורא למצבנו הקיומי: מדינה, שלאורך שנותיה יושבת שאננה על חבית של אבק שריפה ובכל פעם, מופתעת מחדש מהתלקחות האש ומהמטף שהתרשלה למלא ולתחזק אשר כושל שוב ושוב בכיבוי הלהבות. הנה האש והעצים, ואנחנו השה לעולה...
שניים בדצמבר 2010 הוא הקדימון לשבעה באוקטובר 2024. זה לא רק הכרמל, זו מדינת ישראל.
צילום: אלי יבלינוביץ‘
לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם ד"ר עוזי ארד
ד“ר עוזי ארד - בעת האירוע, ראש המל“ל ויועץ מקורב לרה“מ נתניהו. בעבר היותר רחוק, ראש אגף המחקר במוסד. ארד הוא שתיכלל את פעולות הממשלה במהלך האירוע. כיום, מגדולי מבקריו של נתניהו. בשיחה יספר על תפקודו של ראש הממשלה לפני, בעת ולאחר השריפה. כמו כן, יעמוד על הקווים השווים בין אירוע הכרמל לאירוע עוטף עזה, על מכלול היבטיהם.

אורך האירוע כולו כשעתיים

ההקרנות של הסרט הסתיימו

מוזמנים לצפות בכל ההקרנות החמות שעכשיו בסינמטק

לרכישה

עוד מספרים על הסרט

כתב העת סינמטק

עוד בכתב העת סינמטק
img

דבר המערכת – גיליון 239

סינמטק /  13.06.2024

כרגיל, בתקופה זו של השנה, גיליון "סינמטק" מוקדש לפסטיבל הסרטים בקאן, שממשיך להיות האירוע הקולנועי המרכזי של השנה. אבל מה לעשות ש

לקריאה

Gift Card לסינמטק תל אביב

המתנה המושלמת!

לפרטים ורכישה

נשארים מעודכנים

הרשמו לניוזלטר ותקבלו מאיתנו עדכונים והמלצות על כל הסרטים והאירועים החדשים והכי מעניינים    הכי משתלם מועדון המנויים!

    נהנים באופן קבוע מחוויות קולנועיות איכותית וייחודיות

    לפרטים