לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות Go to the main menu Skip to content Skip to site map
הקרנות קבועות

הקרנות קבועות

PARASITE

15-09-2019 | Sun
16:00
אולם 4
All unemployed, Ki-taek's family takes peculiar interest in the wealthy and glamorous Parks for their livelihood until they get entangled in an unexpected incident.
Read more

THIS CRAZY HEART

15-09-2019 | Sun
16:30
אולם 2
An irresponsible man is forced by his father to take care of one of his ailing patients.
Read more

THE ETRUSCAN SMILE

17-09-2019 | Tue
12:00
אולם 5
Rory MacNeil, a rugged old Scotsman travels to San Franciso to seek medical treatment where he moves in with his estranged son, Rory as he sees his life getting transformed through a newly found bond with his baby grandson.
Read more

UNSEEN

17-09-2019 | Tue
15:15
אולם 4
בגרות | UNSEEN מהיוצרים של "פיגומים" המורה הצעיר מתן מדבר על מצוקה, שינוי, תובנה, אבל התלמידים לא אתו. הם מתלוננים שהיצירות משעממות, הכתב על הלוח לא ברור ובכלל למה אין סיפורים שמחים, למה תמיד כולם מתים בסוף? מתן לא חשב שכך תהיה ההוראה. הוא היה רוצה שהשיעורים יהיו אחרת, אבל הוא לא מוצא את הדרך. הוא מתעקש להכין את התלמידים לחיים, ולפתור פרק לא פתור מעברו אל מול אביו ומול המשפחה שפעם הייתה לו.
Read more

EDMOND DE BERGERAC

20-09-2019 | Fri
14:30
אולם 3
1897, Paris in the 'Belle Epoque'. Edmond Rostand is a playwright of potential genius. Unfortunately, all he has written until now has been a flop. He is paralyzed by the sight of a blank page and his inspiration has dried up. Thanks to his admirer Sarah Bernhardt, he is approached by the greatest actor of the day, Constant Coquelin, who absolutely insists on playing in his next play. And he wants to premiere it in three weeks! The only problem: Edmond has not yet written it, and has no idea what story he will tell. All he knows is its title: Cyrano de Bergerac. “An elegant and funny comedy, served by a cast with infectious enthusiasm.” Voici
Read more

PUTIN'S WITNESSES

20-09-2019 | Fri
19:45
אולם 3
ב-31 בדצמבר 1999, כשבוריס ילצין הכריז במפתיע על פרישתו מהנהגת רוסיה, מחליפו – ולדימיר פוטין, היה צעיר שאפתן, ולא מאוד מוכר. הקולנוען ויטלי מנסקי היה שם כדי לעקוב מקרוב אחרי פוטין והסובבים אותו. הוא קיבל גישה חופשית לצמרת הקרמלין וליווה במשך שנה את פוטין, תומכיו ואת מי שנשארו מאחור. הקרבה האינטימית הנדירה אפשרה למנסקי ללכוד מהלכים מורכבים ורגעים טעונים, אישיים, חשופים ואמוציונליים של נשיא רוסיה, שכמותם לא נראו עד כה. לאחר שעזב את ארצו, מנסקי יצר מכל אלה סרט אישי, שהשלכותיו הפוליטיות-חברתיות מרחיקות הרבה מעבר לגבולות רוסיה. (107 דקות, רוסית, תרגום לעברית)((107 min., Rus., Heb. Sub.
Read more

PLAYMOBIL: THE MOVIE

21-09-2019 | Sat
10:00
אולם 2
Animated feature film inspired by the Playmobil brand toys.
Read more