לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות Go to the main menu Skip to content Skip to site map
הקרנות קבועות

הקרנות קבועות

LUCIA"S GRACE

20-05-2019 | Mon
17:15
אולם 2
Lucia, a single mother, struggles to find the right balance between her teenage daughter, a complicated love story and her career as a geometer. Her professional future is compromised when she realizes that the future construction of an ambitious building turns out to be dangerous for the environment because of the inaccurate topographic maps of the city council.
Read more

UNSEEN

20-05-2019 | Mon
17:30
אולם 4
בגרות | UNSEEN מהיוצרים של "פיגומים" המורה הצעיר מתן מדבר על מצוקה, שינוי, תובנה, אבל התלמידים לא אתו. הם מתלוננים שהיצירות משעממות, הכתב על הלוח לא ברור ובכלל למה אין סיפורים שמחים, למה תמיד כולם מתים בסוף? מתן לא חשב שכך תהיה ההוראה. הוא היה רוצה שהשיעורים יהיו אחרת, אבל הוא לא מוצא את הדרך. הוא מתעקש להכין את התלמידים לחיים, ולפתור פרק לא פתור מעברו אל מול אביו ומול המשפחה שפעם הייתה לו. ההקרנות בתאריכים הבאים, בנוכחות הבמאי:   10.5.   16.5.   18.5.      
Read more

AND BREATHE NORMALLY

20-05-2019 | Mon
17:30
אולם 5
Two women's lives will intersect while trapped in circumstances unforeseen. Between a struggling Icelandic mother and an asylum seeker from Guinea-Bissau, a delicate bond will form as both strategize to get their lives back on track.
Read more

NO BLOOD

20-05-2019 | Mon
19:30
אולם 5
Manny (35) is summoned by the police and shown photos of himself being watched by a girl he doesn't know. He goes looking for her, they get involved and he disappears. Or so it may seem. An Israeli story about fluid borders and troubled minds.
Read more