לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר

תכניות מיוחדות

img
סוכות של טרום בכורות

סוכות של טרום בכורות

לרגל סוכות - 5 טרום בכורות מרחבי תבל: ארגנטינה, ארה"ב, שוויץ, צרפת ואיסלנד
בחירתו של אלון גרבוז

בחירתו של אלון גרבוז

אלון גרבוז: הסרטים שבחרתי
אחת לעשור ערך המגזין Sight & Sound משאל בקרב מבקרי קולנוע, מפיצים ומנהלי מוסדות קולנועיים לדירוג הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע. הייתה לי הזכות להשתתף מספר פעמים במשאל זה. מידי שנה, החל מ-1985 ועד 1996, קיים הוותיקן משאל בין עורכי ומפיקי כתבי עת לקולנוע באירופה, לדירוג הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע. גם כאן, לשמחתי, הייתה לי, יחד עם עדנה פיינרו, עורכת כתב העת 'סינמטק', הזכות להשתתף בכנסים בני יומיים ברומא (עם כל המשתמע מכך...), בהם בחרנו את הסרטים הטובים ביותר.
כשפנו אלי מהנהלת הסינמטק, דינה, דנה ופיני, בהצעה לבחור עשרה סרטים לרגל חמישים שנה לסינמטק, נעניתי בשמחה. היה לי ברור שזה לא יהיה בנוסח הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע. בתחילה חשבתי לבחור סרטים שראיתי ולא הוקרנו אף פעם בסינמטק. זה התברר כמשימה בלתי אפשרית להפעם. לחגיגות המאה - אולי. לכן, איפוא, בחרתי סרטים שונים ששזורים במהלך חיי ובהיסטוריה של הסינמטק. לכל סרט הסיפור שלו. את הסיפורים אפרסם בתקצירים של כל סרט בנפרד. בחלק מן ההקרנות גם אהיה נוכח ואספר את הסיפורים המשעשעים הכרוכים בהקרנת הסרטים. רק אחד מהסרטים המוקרנים בתוכנית זו, "הקונפורמיסט", הצליח להיכנס לרשימת הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע. אני מקווה שמי שיבוא לצפות בסרטים ייהנה מהם לפחות כמו שאני נהניתי לבחור אותם.
צפייה מהנה ותודה לדינה, דנה ופיני.
אלון גרבוז

הסרטים שיוקרנו
27/9 בעלים 20:15
28/9 עץ או פלסטיין 18:30
30/9 טרזן מלך הקופים 11:30
1/10 קזינו רויאל 20:30
2/10 הקונפורמיסט 18:30
3/10 ג'וני גיטאר 18:00
4/10 הירונימוס מרקין 21:00
5/10 ליצן החצר + תאווה לחיים 18:00 + 20:30
7/10 אלכסנדר המאושר 18:00
TLVFest – הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2023

TLVFest – הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה 2023

שבוע קולנוע רומני 2023

שבוע קולנוע רומני 2023

שבוע קולנוע רומני 2023
הקולנוע הרומני ממשיך לייצר עניין עולמי בפסטיבלים נבחרים ובקרב שוחרי קולנוע המצפים לסיפורים, הפרשנויות הויזואליות והשחקנים הנהדרים המגיעים מארץ המקור.
יוצרי הקולנוע הרומנים מחליטים לנבור בעברם הקולקטיבי ובהשפעות שהיו למשטרים שונים על החברה אך בוא בעת מציגים תמונה עכשווית של אנשים, מקומות, יצרים ותשוקות.
למהדורה הנוכחית של 2023 – המאורגנת בשיתוף עם המכון הרומני לתרבות ת"א - בחרתי עשרה סרטים מגוונים המייצגים קצוות שונים של התנהגות אנושית, אנשים פשוטים לצד דמויות הירואיות וז'אנרים שונים.
סרט הפתיחה, "חירות", של טודור ג'ורג'יו מבוסס על אירועים אמיתיים שאירעו בסיביו בשנת 1989 ומתכתב עם המציאות שאנו חיים אותה כיום במאבק על שמירת הצביון של המשטר הדמוקרטי.
מטקס האוסקר הרומני (ה"גופו") מגיעים שלושה סרטים: "אנשי מעשה" של פאול נגואסקו שלקח הביתה 6 פסלונים והיה לסרט השנה, "לא מזוהה" של בוגדן אפטרי שקטף את פרסי השחקן הראשי והתסריט וסרטה הדוקומנטרי המרתק של אואנה ג'ורג'יו, "מרגלים מזדמנים", העוסק בפרק ההירואי של צנחני היישוב.
עוד תוכלו/נה ליהנות מסרט אימה מבוסס סיפור ילדים עממי, "העז ושלושת הגדיים", בכיכובה של מאיה מורגנשטרן, הדרמה ההסטורית הייחודית של ולאד פאונסקו, "הסולם", סרטו של אוקטב צ'לארו מבוסס סיפור אמיתי שהסעיר את רומניה, "מוסר גבוה", הלהיט של יון בורש המגיע ממולדובה, "פחם", הדוקומנטר אודות מי שהחלה כנכדתה של ויקטוריה הגדולה והפכה למלכה מעניינת ובעלת השפעה, "מריה: הלב של רומניה" וקלאסיקה מודרנית, "קן הצרעות", המציגה את בוקרשט על הדרה ויופיה בשנות ה – 30 של המאה הקודמת.

בברכה,
איריס לקנר
אוצרת ומנהלת פסטיבל הקולנוע הרומני בישראל

נשארים מעודכנים

הרשמו לניוזלטר ותקבלו מאיתנו עדכונים והמלצות על כל הסרטים והאירועים החדשים והכי מעניינים    הכי משתלם מועדון המנויים!

    נהנים באופן קבוע מחוויות קולנועיות איכותית וייחודיות

    לפרטים