לחץ על לחצן ESC לפתיחת סרגל הנגישות עבור לתפריט הראשי דלג לתוכן דלג למפת האתר
אצלנו החודש
img

Development By Outright

מה-4 עד ה-14 ביולי: קולנוע צרפתי מול אמריקאי

4.07-14.07

img

מה-4 עד ה-14 ביולי: קולנוע צרפתי מול אמריקאי

מה-4 עד ה-14 ביולי: קולנוע צרפתי מול אמריקאי - מקנאים, סיפור אהבה
זהו סיפור אהבה. "ניו יורק הראלד טריביון!", זועקת האמריקאית הקטנה ג'ין סיברג בעודה מנסה למכור את העיתון במורד השאנז אליזה בפתיחת "עד כלות הנשימה" של ז'אן לוק גודאר. לצידה משוטט ז'אן פול בלמונדו, פושע צעצוע צרפתי בלבוש האמפרי בוגארט, עם כובע המגבעת והכל, ומבקש עותק למרות שהוא לא באמת קורא אנגלית, בקושי מדבר. הוא מאוהב, ועולב בה במהלך כל הסרט.
זהו סיפור על תחרות וקנאה. מי המציאה את הדמוקרטיה? ארצות הברית או צרפת? ומי את הקולנוע? עד היום לא תמצאו בפריז או בוושינגטון תשובה דומה לשאלות הללו. שתי אומות, שתי תרבויות בעלות היסטוריה ארוכה של ידידות אמיצה ומלחמות משותפת, אך בפועל תמיד בתחרות עיקשת על הבכורה בעולם המערבי.
כך גם בקולנוע: מיריית הפתיחה, באותה שאלה מציקה מי אחראי לאומנות השביעית - אדיסון או האחים לומייר - ועד היום, עומדות שתי תעשיות הקולנוע ומביטות זו על זו בהערצה, תיעוב וקנאה. השפעות הדדיות יש למכביר: מימי הקולנוע האילם ועד ימינו, מהמצאת מושג ה"פילם נואר" דווקא בצרפת דרך הגל החדש ועד לשורת במאים אמריקאים שמצאו את מפלטם בפריז. ובעוד שבהוליווד מזמן אימצו את "תיאוריית האוטר" הצרפתית, בצרפת עדיין מדברים ה"ניו לוק" בהשראה אמריקאית.
ברטרוספקטיבה מיוחדת, המתרחשת בין ה-4 ל-14 ביולי - שני ימי העצמאות של שתי האומות הכבירות הללו - נבחן את ההשפעה ההדדית האינסופית בין קולנוע צרפתי לקולנוע אמריקאי. תשעה סרטים, מכל הז'אנרים והתקופות, שמספרים את הסיפור המיוחד הזה על היחסים הפכפכים בין צרפת וארצות הברית על המסך הגדול: גודאר ודמי, וודי אלן וג'ון יוסטון, לינקלייטר ובסון - כולם הביטו אל העבר השני של האוקיאנוס, ורצו לעשות סרטים כמו שיש "שם", בפריז/בהוליווד, אבל אחרת. סרטים על אמריקאים בפריז, וצרפתים בהוליווד.
"אני מתעב את כל מה שג'ון וויין מאמין בו", אמר פעם אותו גודאר מפסקת הפתיחה. "אבל כשאני רואה אותו מרים בזרועותיו את דבי בסצנת הסיום של המערבון 'המחפשים', אני סולח לו על הכל". צרפתים ואמריקאים: אוהבים, שונאים, סולחים. הצטרפו אלינו
Bienvenue, Welcome.

* את התוכנית אוצר מבקר הקולנוע של ידיעות אחרונות, בנימין טוביאס, שידבר לפני שניים מהסרטים ברשימה ("אמריקאי בפריז", "עניין של מזל")

אוכלי סרטים מדברים 12 דקות על הרומן האסור בין הקולנוע הצרפתי והאמריקאי. לצפייה>>

קראו עוד סגירה

  • צרפת/ארה"ב

נשארים מעודכנים

הרשמו לניוזלטר ותקבלו מאיתנו עדכונים והמלצות על כל הסרטים והאירועים החדשים והכי מעניינים    הכי משתלם מועדון המנויים!

    נהנים באופן קבוע מחוויות קולנועיות איכותית וייחודיות

    לפרטים