הגלריה בסינמטק תל אביב

 

מתחם תצוגה להצגת עבודות צילום ואמנות בלובי סינמטק תל אביב הוקם מתוך מחשבה לחבר ולהנגיש עבודות יצירה בהקשר לקולנוע ולתרבות לקהל הרחב הפוקד את הסינמטק.  מדי שנה מתקיימות תערוכות מתחלפות של אמנים ויוצרים, של פסטיבלי קולנוע שונים וכדומה. מתחם התצוגה פתוח לקהל הרחב והכניסה אליו חופשית.

 

שעות פתיחה: כל ימות השבוע 10:00 בבוקר ועד 22:00 

דור אחרון

Leonid Padrul | Ellina Kwitkovsky | Yuliana Gorkorov

 

 

8.9-3.10 

האמן לאוניד פדרול והמפיקה אלינה קביטקובסקי החלו לעסוק בנושא מגילות קומראן בזכות השתתפותו במשלחת של נשיונל ג'אוגרפיק למערות קומראן בשנת 2002. בתור אמן צילום הייתה זו הזדמנות נדירה להיחשף את נבכי המערות, שהשפיעה עליו רגשית במידה רבה. התערוכה הראשונה שנוצרה בהשפעת הנושא הייתה "צִלה של ירושלים", אשר הוצגה במשך שבע שנים ברחבי העולם בתמיכת משרד החוץ.

העיסוק במגילת המלחמה ("מלחמת בני אור בבני חושך"), המתוארכת למאה הראשונה לפנה"ס, היוותה השראה לפרויקט הבא, "דור אחרון".
במונח "דור אחרון" אנו מבקשים לרמוז על אחרית הימים. לפי הגותה של עדת קומראן, אחרית הימים מסמלת את קץ הרֶשע, את סופה של המציאות המוכרת, תיקון ההווה ותחילתו של עולם שכולו טוב: מציאות שאין בה עוול וכאב, ושבה צדיקים זוכים לגמול מלא, לאושר ולהבנה של סודות הבריאה וההיסטוריה.

מגילת המלחמה מתארת לחימה בין בני החושך, בהנהגת בן-בליעל, ובני האור, לחימה בה משתתפים מלאכים ובני תמותה כאחד. הלחימה תתחיל בתקיעת חצוצרות של הכוהנים בצבא בני האור, כלים שישמשו למתן סימנים לאורך כל הלחימה. לאחר שש מערכות, תכריע יד אלוהים את הלחימה במערכה השביעית.

הטקסט משאיר שאלות רבות פתוחות, כגון כיצד יֵראו הדמויות המשתתפות, מצב המשאיר מקום נרחב לדמיונם של אמנים. כך נוצרו עבודות הצילום של לאוניד פדרול ועבודות הציור של יוליאנה גורקורוב וכן העבודות המשותפות לשניהם, שבהן ציירה יוליאנה על צילומיו של לאוניד. העבודות המשותפות עשויות בטכניקת פוטומנר (Fotomanere) המשלבת בין צילום, ציור ופיסול. טכניקה זו פיתחו אלינה קביטקובסקי ויוליאנה גורקורוב בשנת 2009.

הפרויקט "דור אחרון" כולל פוטומונטז'ים של דימויים מחיי היומיום של האמן לאוניד פדרול, אותם צילם במהלך עשר השנים האחרונות. הדימויים צולמו בעיקר בירושלים, וניתן להבחין בהם בבני דתות שונות, חילונים, בני מיעוטים, חברי הקהילה הגאה, תיירים ועוד, לצד דימויים מהקבלה שיצר האמן בפוטומונטז'. במרכז ההתרחשות בעבודותיו של פדרול עומדים העיר ירושלים והר הבית והאנרגיה האופפת אותם.

 


BABEL2014
יוליאנה גורקורוב
בעידן הגלובליזציה והדיגיטליזציה מקבל הדיאלוג הבין תרבותי משמעות חדשה. מילים רבות הפכו לבין לאומיות, אך כשמילים אלו כתובות באלפבית זר לא ניתן לזהות אותן. עבודתה של יוליאנה גורקורוב מציעה פתרון לבעיה זו - מערכת הסימנים BABEL2014 היוצרת כתב משותף לאלפבית העברי, הלטיני, הערבי והקירילי.

 

 

 

 

 

קול קורא לקבלת הצעות לתערוכה


אנו מזמינים אמנים, אוצרים, עמותות וארגונים להעביר אלינו הצעות לתערוכות שיוצגו בגלריה של הסינמטק. ניתן לשלוח הצעות במגוון מדיומים דו-מימדיים כמו צילום, ציור, רישום ועבודות עיצוב.
אנו נשלח מייל אישור קבלת חומרים לכל שולח, כך שאם לא תקבלו מאיתנו מייל אישור, ככל הנראה גודל הקובץ ששלחתם כבד מדי ויש ליצור עמנו קשר.

הצגה בגלריה של סינמטק כרוכה בדמי תשלום.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לתומר tomerk@cinema.co.il