הגלריה בסינמטק תל אביב

 

מתחם תצוגה להצגת עבודות צילום ואמנות בלובי סינמטק תל אביב הוקם מתוך מחשבה לחבר ולהנגיש עבודות יצירה בהקשר לקולנוע ולתרבות לקהל הרחב הפוקד את הסינמטק.  מדי שנה מתקיימות תערוכות מתחלפות של אמנים ויוצרים, של פסטיבלי קולנוע שונים וכדומה. מתחם התצוגה פתוח לקהל הרחב והכניסה אליו חופשית.

 

שעות פתיחה: כל ימות השבוע 10:00 בבוקר ועד 22:00

 

הזמנה לשיח גלריה: ביום שישי 17.11 יתקיים שיח גלריה עם

האמנית כרמיה רוטבט בשעה 11:00 

האמנית רונית צובנר והאוצרת איילת אמוראי בירן בשעה 12:00 

 

IN YOUR FACE

כרמיה רוטבט 

5.11-3.12

תערוכת ציורים המציגה דיוקנאות של אישים מן הפוליטיקה ואייקוני תרבות פופולרית. 


סדקים ומה שביניהם

רונית צובנר

אוצרת: איילת אמוראי בירן

5.11-3.12

תערוכת ציורים.

שיח גלריה יתקיים 17.11 בשעה 12:00

 

 

טקסט ליווי לתערוכה של רונית צובנר

אוצרת: איילת אמוראי בירן


"הרעיון הראשוני לצייר סדקים , נוצר אחרי שחזרתי מאיסלנד. היינו באתר של בורות בוץ מבעבעים וענני עשן עולים מפתחים באדמה. המראה היה בראשיתי לחלוטין. האדמה היתה סדוקה ופעורה ומצאתי עצמי מצלמת תקריבים של הסדקים ... באיסלנד ישנו השבר /בקע הגדול שבעצם הפריד את יבשת אמריקה מאירופה. הלכנו בתוך השבר /סדק הענק הזה כשרגע אנחנו באמריקה ולאחריו באירופה... לפני זה היתה לי סדרת צילומים של קירות סדוקים ומתקלפים ... ולאחרונה... המפגש היומי עם המראה מאזכר לי בתזכורת יומית שבכל מקום יש סדקים, אך בינהם ולעיתים גם בתוכם מתגלה עולם שלם ... יפה וטוב ..." (רונית צובנר).
רונית מסיטה את הזרקור אל עבר הסדקים ומה שבינהם , כמי שנמשכת למקומות שאינם שלמים לגמרי: החריצים, השברים, האפלים משהו ,הם ששובים את סקרנותה. היא רוצה להציץ דרכם, להביט אל מה שיש בתוכם ומעבר להם. המחשבה הרווחת היא שכדאי לתקן בקעים וסדקים הנפערים בכותלי הבית, ובמהלך החיים, שכן סדק או קרע שלא מאחים או מתקנים אותם, סופם שגדלים ומביאים לחורבן , להרס השלם. ההזמנה של צובנר היא רגע לעצור , להתבונן , לאהוב את הקיים ולאו דווקא לשאוף מיד לתקנו. יש יופי גם בחרס הנשבר... יש יופי גם במה שנסדק ומתבלה.
רונית, ילידת הארץ , 1950. חיה ויוצרת בתל אביב. בוגרת מכון אבני לאמנות, למדה פיסול, ציור והדפס אצל האמנים בתיה מגל, יואב שועלי, סמדר כץ, ברוך סקציאר, דרורה בן דורי, ובעשר השנים האחרונות משתתפת בקביעות בסדנת הציור של ברוריה הסנר. במשך למעלה מ- 25 שנים עסקה בפיסול פיגורטיבי בברונזה ואבן. "הפיזיות, הקצב והתלת ממד ריתקו אותי." מספרת צובנר, "לפני כ- 12 שנים פניתי לציור. ציירתי ציור פיגורטיבי בשמן אצל האמן יואב שועלי, והרגשתי שהפכתי לטכנאית טובה אך עדיין לא הייתי משוחררת בהבעה שלי.
עברתי לסדנת הציור של ברוריה הסנר ושם נפתח בפני עולם הצבע והחופש.
תהליך העבודה שלי אינו מודע. המפגש עם הקנבס הלבן תמיד משמח ומרגש. העבודה מתחילה בפיזור כתמי צבע בצבעוניות מגוונת. אוהבת את החיבורים הרכים המתמזגים תוך כדי תהליך היצירה.

 


 

הזמנה להשתתפות בתערוכה קבוצתית

קול קורא לתערוכת אמנות פלסטית בנושא שבעים שנות קולנוע ישראלי


הקולנוע הישראלי, יחד עם המדינה, חוגג באפריל 2018 שבעים שנה לקיומו. סרטים כמו סאלח שבתי, השוטר אזולאי, בופור, ואלס עם באשיר, עג'מי והערת שוליים הן רק כמה דוגמאות לתרומה הכבירה של הקולנוע הישראלי לתרבות הישראלית.
קול קורא זה פונה אל אמנים שעוסקים/יעסקו ביצירתם בציטוטים או בהתייחסות אל תמות, אל רעיונות, אל דפוסים ואל ייצוגים שהופיעו בסרטי קולנוע ישראלים לאורך השנים ושהותירו חותמם על האמנים. התערוכה שתתקיים בחלל היפה של סינמטק תל אביב בחודש אפריל 2018 (החל מ 3.4.18 ועד 25.4.18) תבקש להציג אינטרפרטציות של אמנים פלסטיים עכשווים על הקולנוע הישראלי לדורותיו, לרבות סרטים שהותירו חותם, כוכבים שליוו אותנו ואפילו התייחסויות לצלמי קולנוע חשובים, בימאים ואף הממסד הקולנועי עצמו בישראל.
מטרת התערוכה היא להציג את עמדתם של אמנים פלסטיים (ציירים/צלמים) לנושאים אלו. התערוכה מבקשת, בפרוס שבעים שנה למדינת ישראל ולקולנוע הישראלי שהוא חלק ממנה, לצור שיתוף פעולה בין שני מדיה שלכאורה שונים זה מזה, האחד סטטי ונוגע בתפיסת המרחב והשני נע ונד ומתייחס בעיקר אל תפיסת הזמן.
אמנים פלסטיים (ציירים וצלמים) מוזמנים לפנות באמצעות המייל אל ד"ר אביבית אגם דאלי עם הצעות לדימויים (בין 5-7 דימויים יספיקו), ופרטים על גודל היצירות. ניתן לקבל פרטים נוספים כאן: avivitagam@gmail.com

 

 


פסטיבל ישראל נגלית לעין

בחסות משרד הקליטה והעלייה

6.10 ועד 31.10 

 

 


תערוכות קודמות: 

 

דור אחרון

Leonid Padrul | Ellina Kwitkovsky | Yuliana Gorkorov

 

 

8.9-6.10 

האמן לאוניד פדרול והמפיקה אלינה קביטקובסקי החלו לעסוק בנושא מגילות קומראן בזכות השתתפותו במשלחת של נשיונל ג'אוגרפיק למערות קומראן בשנת 2002. בתור אמן צילום הייתה זו הזדמנות נדירה להיחשף את נבכי המערות, שהשפיעה עליו רגשית במידה רבה. התערוכה הראשונה שנוצרה בהשפעת הנושא הייתה "צִלה של ירושלים", אשר הוצגה במשך שבע שנים ברחבי העולם בתמיכת משרד החוץ.

העיסוק במגילת המלחמה ("מלחמת בני אור בבני חושך"), המתוארכת למאה הראשונה לפנה"ס, היוותה השראה לפרויקט הבא, "דור אחרון".
במונח "דור אחרון" אנו מבקשים לרמוז על אחרית הימים. לפי הגותה של עדת קומראן, אחרית הימים מסמלת את קץ הרֶשע, את סופה של המציאות המוכרת, תיקון ההווה ותחילתו של עולם שכולו טוב: מציאות שאין בה עוול וכאב, ושבה צדיקים זוכים לגמול מלא, לאושר ולהבנה של סודות הבריאה וההיסטוריה.

מגילת המלחמה מתארת לחימה בין בני החושך, בהנהגת בן-בליעל, ובני האור, לחימה בה משתתפים מלאכים ובני תמותה כאחד. הלחימה תתחיל בתקיעת חצוצרות של הכוהנים בצבא בני האור, כלים שישמשו למתן סימנים לאורך כל הלחימה. לאחר שש מערכות, תכריע יד אלוהים את הלחימה במערכה השביעית.

הטקסט משאיר שאלות רבות פתוחות, כגון כיצד יֵראו הדמויות המשתתפות, מצב המשאיר מקום נרחב לדמיונם של אמנים. כך נוצרו עבודות הצילום של לאוניד פדרול ועבודות הציור של יוליאנה גורקורוב וכן העבודות המשותפות לשניהם, שבהן ציירה יוליאנה על צילומיו של לאוניד. העבודות המשותפות עשויות בטכניקת פוטומנר (Fotomanere) המשלבת בין צילום, ציור ופיסול. טכניקה זו פיתחו אלינה קביטקובסקי ויוליאנה גורקורוב בשנת 2009.

הפרויקט "דור אחרון" כולל פוטומונטז'ים של דימויים מחיי היומיום של האמן לאוניד פדרול, אותם צילם במהלך עשר השנים האחרונות. הדימויים צולמו בעיקר בירושלים, וניתן להבחין בהם בבני דתות שונות, חילונים, בני מיעוטים, חברי הקהילה הגאה, תיירים ועוד, לצד דימויים מהקבלה שיצר האמן בפוטומונטז'. במרכז ההתרחשות בעבודותיו של פדרול עומדים העיר ירושלים והר הבית והאנרגיה האופפת אותם.

 


BABEL2014
יוליאנה גורקורוב
בעידן הגלובליזציה והדיגיטליזציה מקבל הדיאלוג הבין תרבותי משמעות חדשה. מילים רבות הפכו לבין לאומיות, אך כשמילים אלו כתובות באלפבית זר לא ניתן לזהות אותן. עבודתה של יוליאנה גורקורוב מציעה פתרון לבעיה זו - מערכת הסימנים BABEL2014 היוצרת כתב משותף לאלפבית העברי, הלטיני, הערבי והקירילי.

 

 

 

 

 

 

 

 

קול קורא לקבלת הצעות לתערוכה


אנו מזמינים אמנים, אוצרים, עמותות וארגונים להעביר אלינו הצעות לתערוכות שיוצגו בגלריה של הסינמטק. ניתן לשלוח הצעות במגוון מדיומים דו-מימדיים כמו צילום, ציור, רישום ועבודות עיצוב.
אנו נשלח מייל אישור קבלת חומרים לכל שולח, כך שאם לא תקבלו מאיתנו מייל אישור, ככל הנראה גודל הקובץ ששלחתם כבד מדי ויש ליצור עמנו קשר.

הצגה בגלריה של סינמטק כרוכה בדמי תשלום.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לתומר tomerk@cinema.co.il