יום עיון בקולנוע הישראלי 3

תקציר
יום עיון בקולנוע הישראלי 3
הבחירה והגורל
איך קולנוע ישראלי מתמודד עם שואה?
בפתחה של המאה 21 ,זיכרון השואה מקפל בתוכו רבדים שנאספו והתווספו במהלך השנים שעברו. ביום העיון המוקדש ליום זה , בחרנו 3 סרטים המביאים 3 זוויות שונות של הזיכרון. השתיקה כסאונד מרכזי בפסקול של סרטה התיעודי פורץ הדרך של ציפי רייבנבך, צעירים יהודיים ניצולי שואה, שמתוך בגרותם הישראלית יוצאים לפעולת נקמה, בסרט "החוב", והניסיון למבט חדש ופרובקטיבי של משה זונדר, בתסריט "מוקי בוערה". יוצרי הקולנוע הישראלי כבר יכולים להתמודד עם מועקת העבר ולספר עליה ואף לפעול בתוכה.

13:30
הרצאתו של ד"ר שמוליק דובדבני: נרטיב של גאולה- זיכרון השואה כאמצעי של זיכוך בקולנוע הישראלי העכשווי

14:15
הבחירה והגורל (ישראל 1993)
CHOICE AND DESTINY
בימוי: ציפי רייבנבך
Dir: Tsipi Reibenbach
"במטבח של הוריי ניצולי שואה, בסלון ובחדר השינה, ראיתי בדיוק ובחסד את עקבות ההיסטוריה, שגם בתוך מעטה של שתיקה מסרבת להישכח." (ציפי רייבנבך)זוכה בפרסים רבים ביניהם בפרס הגדול בפסטיבל יאמאגטה 95', הפרס המיוחד של חבר השופטים ופרס הקהל פסטיבל IDFA אמסטרדם 96', פרס היוצרים במולטימדיה, סינמה דו ריל, הסרט הטוב ביותר בפסטיבל נאורו, סרדיניה.
(118 דקות, יידיש, תרגום לעברית)Yiddish., Heb. Sub) (118 min.,

16:30
החוב (ישראל 2007)
בימוי: אסף ברנשטיין
משחק: גילה אלמגור, איתי טיראן, יחזקאל לזרוב, נטע גרטי
"החוב" הוא מותחן ריגול פסיכולוגי שעלילתו נעה על שני צירי זמן. הציר המרכזי, ציר ההווה, מתרחש בשנת 1995 כשרחל, סוכנת מוסד לשעבר, בת שישים, יוצאת לחסל את "המנתח מטרבלינקה", פושע נאצי בן שמונים. כך, הרחק מעיניהם של ארגוני ריגול וממשלות, ניטש קרב עתיק בין עולמות נשכחים. הציר המשני, ציר העבר, מתרחש בשנת 1965 ובו אנחנו רואים את רחל וחבריה, סוכני המוסד הצעירים, כש"המנתח" מטרבלינקה חומק מידיהם ובתגובה הם מפברקים את מותו. במהלך ציר ההווה, כשהדמויות יוצאות לסגור את החוב הפרטי ביניהם, נחשף בפנינו בשלבים ציר העבר שמעיר לחיים שנאות ותיקות, פחדים מודחקים ושקרים ישנים. (93 דקות, עברית וגרמנית, תרגום לעברית)
בתום ההקרנה:
הרצאתו של יונתן בר גיורא (מלחין הסרט "החוב"): "איך מלחינים סרט שואה?"
מחיר: 40 ₪, למנויים כניסה חינם

הדירוג שלך:
10
1
הביקורת שלך:
שם:
שלח ביקורת